Když Karel Němec ve hře Divadla Járy Cimrmana dobýval severní pól, táhnul jeho saně Varel Frištenský. V nouzi největší jej chtěla expedice sníst, můžeme tedy s oddychem konstatovat: Ještě, že s sebou nevzali psy. My se ale na severní pól nechystáme, tak pojďme naše mazlíčky bez obav zapřáhnout. Vždyť my bychom je sežrali maximálně láskou ;-)
Psí sporty se rozrůstají všemi směry, i v oblasti mushingu došlo v poslední době k velkému nárůstu v počtu jeho příznivců a to především díky individuálním a off-snow disciplínám. Všechno ale započalo na již zmiňovaném severu, kde psí spřežení sloužilo k přepravě nákladů i osob a později také k zábavě. Nejstarší oficiální závod se jezdí na Aljašce již od roku 1908 a měří 408 mil (cca 656 km). Nejznámější je závod Iditarod měřící 1040 mil (cca 1674 km) pořádaný na počest musherů a jejich psů, kteří v roce 1925 přivezli z Anchorage do Nome na Aljašce očkovací látku proti záškrtu a zastavili tak šířící se epidemii. V České republice se od roku 1986 pořádá závod Ledová jízda, který patří mezi nejstarší a nejobtížnější u nás, v závislosti na sněhových podmínkách měří 120 – 150 km.
Právě sněhové podmínky nejsou vždy optimální a v některých oblastech, pokud vůbec jsou, trvají velice krátce. Psi je ale třeba zaměstnat celoročně a to nejen ty severské. Tahání baví i jiná plemena a je perfektním doplňkem pro rozvoj fyzické kondice k dalším psím sportům. A tak se v současné době setkáváme v mushingu nejen s několikahlavým spřežením táhnoucím saně, ale také s jednotlivci zapřaženými za kolo, koloběžku, běžkaře či běžce. Tyto disciplíny jsou dostupné pro každého, kdo má alespoň jednoho psa, který rád tahá. Mezi základní vybavení patří tažný postroj pro psa a vodítko s amortizérem, vybavení pro psovoda pak záleží na tom, pro jakou disciplínu se rozhodnete.
Canicross
Neboli běh se psem, je nejdostupnější disciplínou, stačí vám sportovní oblečení a sedák (opasek na připnutí psa). Běhat můžete téměř celoročně, dle soutěžního řádu jsou délky tratí od 1,5 km do 8 km. Běh se psem a ostatně běh jako takový, zažívá v současné době obrovský boom, na trhu lze sehnat kvalitní vybavení jak pro psy, tak pro psovody a především po celé republice se pořádají společné tréninky, na kterých vám nejen poradí, ale jsou i výbornou motivací. Hlavně psům začátečníků může psí kolega pomoci se „roztahat“. Běhat můžete opravdu s jakýmkoli psem, někteří pořadatelé rozdělují kategorie nejen podle pohlaví psovoda, ale také podle váhy psa, aby byly podmínky vyrovnanější.
Bikejöring
Jízda na kole, které je tažené jedním psem. U nás opět téměř celoroční záležitost. Kromě vhodného horského kola, budete potřebovat také tyč k přichycení vodítka, helmu a přiměřenou dávku odvahy. Tratě se pohybují od 5 do 25 km.
Scooter
Pod tímto pojmem se skrývá disciplína, kdy závodník jede na koloběžce a je tažen jedním nebo dvěma psy. Vybavení je stejné jako pro bikejöring, pouze kolo vyměníte za koloběžku. Také délky tratí jsou stejné.
Skijöring
Je sice individuální disciplínou, ale lze ji provozovat pouze na sněhu, jedná se o běh na běžkách s jedním nebo dvěma psy. Délka závodních tratí pro jednoho psa je 12 km, pro dva psy 16 km. Midové závody pak mohou mít délku až 35 km.
Pulka
Další ze „sněhových“ disciplín, kdy závodník jede na běžkách a mezi ním a psem jsou speciální sáňky. Jezdec může zapřáhnout jednoho až čtyři psy. S jedním psem se jezdí pouze sprint v kombinaci se skijöringem, tým absolvuje 2x 8 km (1 kolo bez saní, 1 kolo se saněmi). Na tratích mid (35 km) a long (45 km se zátěží) lze zapřáhnout až 4 psy.
Soutěžní řády a další užitečné informace lze najít na stránkách
www.mushing.cz a v propozicích každého závodu.
Nejnovější disciplínou je dog biatlon, inspirovaný klasickým biatlonem. Pes běží stejně jako při canicrossu na postroji a odpruženém vodítku, při střelbě je přidržován pomocníkem, aby se psovod mohl na střelbu plně soustředit. Což je velice důležité, neboť i zde na vás čekají trestná kolečka za nevydařené položky. Hluku ze zbraně se však bát nemusíte, pro účely psí verze populárního sportu jsou použity laserové pušky.
Jak již bylo řečeno, mushingvé sporty lze vyzkoušet s jakýmkoli plemenem, které je sportovně založené a baví ho tahat, pokud se však chcete mushingu věnovat opravdu na plno, existují plemena, nebo spíše speciálně vyšlechtění kříženci, kteří téměř nemají konkurenci. V závodech psích spřežení se nejčastěji setkáte s takzvanými alaskány, kterým na sprintových tratích těžko konkurují i severská plemena, proto jsou na závodech kategorie rozdělené na kategorii otevřenou, kategorii pouze pro sibiřské husky a kategorii pro ostatní severská plemena (aljašský malamut, grónský pes a samojed). Tato plemena pak dominují na tratích delších, kde uplatní svou odolnost, vytrvalost a sílu. V individuálních disciplínách pak dominuje evropský saňový pes neboli ESP.
Ať už se pro některý z uvedených sportů rozhodnete z jakéhokoli důvodu, přejeme hodně radosti z pohybu a ze vzájemné souhry s vaším čtyřnohým parťákem ;-)