Historie
Plemeno vzniklo na území severního Nizozemska v 17. století. Jeho původ je trochu záhadou, vzniklo pravděpodobně zkřížením místních venkovských psů s vodními španěly a severskými špici. Vzniklo tak plemeno, které bylo využitelné pro lov vyder, nadhánění lovcům a pro přinášení střelené pernaté zvěře z vody. Osvědčil se také jako hlídací pes. I když od roku 1940 probíhaly snahy o upevnění exteriéru, došlo během druhé světové války k ohrožení wetterounda. Naštěstí se našli chovatelé, kteří se plemenu intenzivně věnovali a na konci šedesátých let došlo k úspěšnému konci jejich snahy. V roce 1959 bylo plemeno uznáno FCI. Plemeno je i dnes velmi vzácné, a kromě své domoviny se téměř jinde nevyskytuje.
Chování a temperament
Wetterhound se svou povahou odlišuje od jiných plemen stejné FCI skupiny. I když je ke svým majitelům přátelský, věrný a laskavý, nevyžaduje moc úzký kontakt s rodinou. K malým dětem se vůbec nehodí, se staršími vyjde, pokud vědí, jak se k pejskovi správně chovat. V rodině si najde jednoho pána, se kterým bude dobře vycházet. Je to velmi dobrý hlídač, k cizím lidem je nedůvěřivý a odtažitý. I když je velmi inteligentní, je také poměrně svéhlavý. Při výcviku velmi dobře chápe, co se po něm chce. Nezapomene si však daný povel „upravit“ ke své spokojenosti tak, aby to pro něj bylo příjemné. Nikdy tedy nebude plnit povely na 100 % jako jiná plemena, význam ale chápe a splní. Výcvik by měl být založen na vzájemném respektu a citlivém zacházení. Wetterhound se nehodí pro začínající chovatele, ale spíše pro zkušené kynology.
Vzhled
Wetterhound je dobře stavěný pes s kvadratických rámcem, který však nepůsobí těžkopádně. Hlava je mohutná a silná, její proporce jsou však ve správném poměru k tělu. Mozkovna je stejně dlouhá jako čenichová partie. Stop je pozvolný a není moc výrazný. Široká nosní houba bývá černého zbarvení, může se však vyskytnout i v hnědém. Pysky dobře přiléhají a zakrývají silné zuby v nůžkovém skusu. Středně velké oči mají oválný tvar, zbarvení je hnědé. Uši mají střední délku a tvar zednické lžíce. Jsou nasazené nízko a nesmí být příliš velké. Ucho je pokryté kudrnatou srstí, která se směrem ke špičce zkracuje. Silný a krátký krk pokračuje v linii hřbetu, který je rovný a také krátký. Bedra jsou silná, záď mírně spáditá. Hrudník je širší než hluboký a žebra jsou dobře klenutá. Ocas je dlouhý a zatočený, je nesen na zádech nebo boční straně zádi. Srst tvoří na téměř celém těle kroužky. Srst, která je tvoří, je hustá a uzavřená. Kožíšek je na omak mastný. Povolené zbarvení je černé nebo hnědé, které může být s bílými plotnami.
Péče a životní podmínky
Wetterhound není pes vhodný do bytu. Potřebuje dostatek pohybu, ale nikdy nebude vhodný pro psí sporty. Nejspokojenější je na svém pozemku, který může hlídat. Díky srsti, která jej skvěle ochrání před vlivy počasí, může být umístěn celoročně na zahradě. Ale i tak by měl mít k dispozici prostor, kde se může schovat před sluncem i deštěm. Vzhledem k tomu, že je hodně samostatný a není závislý na majiteli, tak po něm nijak neteskní. Kožíšek je potřeba pravidelně kartáčovat, aby se odstranila uvolněná srst. Vhod přijde také pravidelná kontrola uší. Vzhledem k jejich povislosti a faktu, že wetterhound miluje vodu, může být ušní prostor náchylnější k infekcím a kvasinkám.
Zdraví
Wetterhound je poměrně zdravé a odolné plemeno. Stejně jako u jiných velkých plemen se u něj může objevit dysplazie kyčelního nebo loketního kloubu. Podáváním kloubní výživy tak určitě nic nezkazíte. Objevit se může také vchlípení nebo vychlípení očních víček nebo potíže se srdíčkem.
Krmení
Každý pes si zaslouží stravu s vyváženým obsahem všech potřebných látek a pocházející z kvalitních surovin. Pokud chcete krmit granulemi, výběr vhodné receptury neponechte náhodě. Věnujte čas složení, kde by mělo být na prvním místě maso. Využít lze ALS granule (pro všechny životní etapy), případně zvolte granule pro velká plemena příslušné věkové kategorie. Výhoda granulí spočívá v jejich okamžité přípravě, stačí nasypat, případně zalít vodou a je hotovo. Pokud máte dostatek času a místa v mrazáku, jistě váš chlupáč ocení doma připravenou stravu. Je však důležité si o přípravě krmné dávky něco nastudovat. Její příprava totiž není jen tak. Správná krmná dávka musí být vyvážená a obsahovat dostatek vitaminů a minerálních látek. Při přípravě pak jistě oceníte pomoc různých doplňků, které jsou na dnešním trhu dostupné. Ať se rozhodnete jakkoliv, je potřeba vašemu wetterhoundovi denní krmnou dávku rozdělit na dvě menší porce (ráno a večer). Toto je to nejmenší, co můžete udělat v prevenci před torzí žaludku.
Odkaz na oficiální stránky klubu plemene v ČR