Historie
Východoevropský ovčák je potomkem ovčáka německého. Tito psi vznikali v první polovině 20. století, kdy byli do Běloruska (tehdejšího SSSR) dovezeni němečtí ovčáci. Cílem bylo získat ovčácké pracovní plemeno, které by se lépe hodilo do zdejších klimatických podmínek. Předpokladem jeho využití byla především služba v pohraničí, u armády či jiných bezpečnostních složek. Dovezení němečtí ovčáci byli kříženi s neznámými běloruskými psy, kteří měli odpovídající vlastnosti. Vzniklo tak plemeno, které je oproti svému předkovi větší, kvadratičtější, s delším čenichem, hustější srstí a svalnatějším trupem. Období 2. světové války vedlo k úpadku tohoto plemene, naštěstí po jejím konci byl o něj opět zájem, a tak se plemeno zachovalo dodnes. První standard byl přijat v roce 1955, ale až v roce 2002 bylo plemeno uznáno Ruskou kynologickou federací (RKF). Dnes je plemeno známo a využíváno spíše v zemích bývalého Sovětského svazu, v západních zemích se vyskytuje vzácně.
Chování a temperament
Východoevropský ovčák je nadmíru inteligentní, tvrdý, odvážný a odolný pes. Povahově je sebevědomý a vyrovnaný, je spolehlivým společníkem i ochráncem. V práci je velmi ostražitý, ochotný splnit jakýkoliv povel. Svému majiteli je naprosto oddaný a udělá vše, oč jej požádá. Ke své rodině je milý a přátelský, rád si hraje i s dětmi. K cizím lidem je ale nedůvěřivý. Svou rodinu a území velmi pečlivě hlídá, pokud vycítí ohrožení, neváhá jednat. Je-li správně socializován, nemá problémy vycházet i s dalšími zvířaty, které je taktéž ochoten bránit, pokud je považuje za součást rodiny. Výcvik a výchovu je potřeba započít co nejdříve. I když je potřeba být důsledný a pevný ve svých rozhodnutích, neměla by chybět citlivost a porozumění potřebám pejska.
Vzhled
Východoevropský ovčák je silný pes obdélníkového formátu. Kostra je silná, ale ne hrubá a je opatřena dobře vyvinutým silným svalstvem. Psi jsou silnější a masivnější než fenky. Hlava je klínovitá a proporčně k tělu objemná (její délka tvoří 40 % kohoutkové výšky). Mozkovna je plochá, týlní hrbol je málo výrazný. Nosní houba je velká a černá, tlama je klínovitá a postupně se směrem k ní zužuje. Nosní hřbet je rovný, tlama však nemá být špičatá. Oči jsou středně velké a oválné, jejich barva by měla být co nejtmavší. Uši jsou středně dlouhé a mají tvar rovnoramenného trojúhelníku. Jsou vztyčené, vysoko a dost od sebe nasazené. Krk je svalnatý, trup je harmonický a proporční. Ocas je nasazen v prodloužené linii zádi. Má šavlovitý tvar. V klidu je spuštěný dolů a dosahuje minimálně k hleznům. Při vzrušení se v první třetině zvedá do úrovně hřbetu a dále se ohýbá výše, ale nikdy se hřbetu nedotýká. Srst je dvojí. Krycí srst je hustá, tvrdá a rovná. Podsada je dobře vyvinutá, hustá a měkká. Na zadní straně stehen je srst delší a tvoří kalhotky. Zbarvení má povolení několikero kombinací: černo-šedá, černo-plavá nebo celočerná. Kohoutková výška je u psů 67-72 cm, u fen 62-67 cm.
Péče a životní podmínky
Východoevropský ovčák je přizpůsobený horším klimatickým podmínkám. Nemá tak problém se životem v bytě ani venku v kotci. Nicméně pokud jej jednou umístíte do bytu, neměli byste své rozhodnutí měnit. Kotec by měl být nejlépe opatřen zateplenou boudou a ochranou před nepříznivým počasím. Toto plemeno bylo vyšlechtěno jako pracovní, ke svému spokojenému životu tak práci opravdu potřebuje. Pokud jej majitel má především jako společníka, měl by mu zajistit dlouhé procházky a jiné využití, aby se pes nenudil. Péče o srst není nijak náročná, koupání bohatě postačí dvakrát ročně. Častější je potřeba vyčesávání, aby se odstranila uvolněná srst a případné drobnější nečistoty.
Zdraví
I východoevropský ovčák vyžaduje pravidelnou péči. Pokud se pes pohybuje po měkčích površích, nemá možnost si drápky obrousit. Pak je potřebné drápky pravidelně zastřihovat, aby nezarůstaly. Pravidelně kontrolujte také uši, v případě potřeby je vhodné je vyčistit speciálním přípravkem. Neméně důležitá je péče o zuby. Pokud pejsek spolupracuje a je zvyklý na proceduru od štěňátka, je nejlepší mechanická očista speciálním kartáčkem a psí pastou. V opačném případě lze využít různé doplňky stravy. Stejně jako u jiných velkých plemen trpí východoevropští ovčáci na dysplazii kyčelního kloubu. U německých ovčáků je v současné době velký problém zkosená záď a křivé nohy. Tomuto problému se chovatelé východoevropských ovčáků snaží předejít velmi přísným výběrem chovných jedinců. Všechna velká plemena jsou ohrožena torzí žaludku. Jedná se o život ohrožující akutní stav, kdy se žaludek pejska přetočí a nafoukne. Prevencí je rozdělení krmné dávky do dvou menších porcí a dodržení odpočinku po jídle.
Krmení
Výběr správné stravy je opravdu důležitý. Dnes je mnoho způsobů, jak pejskovi dopřát, co potřebuje. Jedním z těchto způsobů je doma připravovaná strava. U té je velmi důležité si uvědomit, zda budete mít čas na přípravu jednotlivých porcí a také dostatek místa na jejich uskladnění. Krmná dávka musí být vyvážená a obsahovat správný poměr minerálních látek a vitaminů. Než se tedy do BARFu pustíte, doporučujeme si vše pečlivě nastudovat. Jednodušší možností jsou granule. Dnes je na trhu velké množství značek suchých krmiv a orientovat se v nich není nejsnazší. Kvalitní granule obsahují vysoký podíl masa a nízký (nejlépe žádný) obsah obilovin. Jedná se o kompletní krmiva, která v sobě obsahují vše, co pejsek potřebuje ve správném poměru. Pro východoevropského ovčáka vybírejte granule pro velká plemena psů. Je-li pejsek pracovně vytížen a potřebuje dodat vetší množství energie, pak budou vhodnou volnou granule pro sportovní a pracovní psy. Tyto granule mají vyšší obsah energie a skvěle tak naplní pejskovy potřeby.