Historie
Historie velkého münsterlandského ohaře je úzce spjata s historií dlouhosrstého německého ohaře. Jedná se o blízké příbuzné, kteří však byli rozdělení při snaze vnést pořádek do chovu. Ke konci 19. století chtěli chovatelé německých dlouhosrstých ohařů založit speciální klub na jeho podporu a udržení plemene. Tito příznivci však požadovali, aby v rámci plemene bylo uznáváno pouze jantarově hnědé zbarvení, popř. v kombinaci s bílou. Černobíle zbarvení jedinci tak byli z chovu vyloučeni. To se však nelíbilo jejich zastáncům, kteří toto nařízení v oblasti Münsteru nedodržovali. Později, v roce 1919, založili vlastní klub, který se věnoval chovu černobílých ohařů a plemeno pak bylo uznáno jako samostatné. V České republice byl chován již v 20. letech 20. století. V době okupace byl první chovatelský klub tohoto plemene zrušen, jelikož druhá světová válka chov velkého münsterlandského ohaře úplně zastavila. Klub byl obnoven v roce 1945, přičemž v roce 1954 byl přejmenován na dnešní Klub dlouhosrstých ohařů. V dnešní době si získal oblibu i v dalších zemích (Velká Británie, Kanada), kde je ale brán spíše jako společník než pracovně vytížený pes.
Chování a temperament
Jedná se o plemeno, které je velmi hravé a plné energie. Je to skvělý rodinný pes, ke své rodině je maximálně loajální a oddaný. Snadno se cvičí, je velice chytrý a má skvělé vlohy pro lovecké využití. Dobře vychází s dětmi a také dalšími zvířaty. Je však potřeba neustále myslet na jeho lovecké instinkty. Je také skvělým hlídačem, který sice není agresivní, ale k cizím je přirozeně nedůvěřivý. Co se týče lovecké práce, pracuje dobře jak na suchu, tak i ve vodě a skvělé vlohy má pro práci po výstřelu. Má výborný čich a vlohy pro vystavování i aportování. Svou práci odvádí dobře i při stopování a dohledávce.
Vzhled
Velký münsterlandský ohař má celkově silné svalnaté tělo. Měl by budit výraz inteligence a ušlechtilosti. Délka těla má co nejvíce odpovídat kohoutkové výšce, ale může ji o cca 2 cm překračovat. Hlava má spíše podlouhlý formát, je ušlechtilá a má bystrý výraz. Nosu vévodí výrazná černá nosní houba. Zuby jsou kompletní s nůžkovým skusem. Oči by měly být co nejtmavší a víčka dobře přiléhající k oční kouli. Vysoko zavěšené uši jsou široké a mají zaoblenou spodní část. Krk je silný a dobře osvalený, hřbet je krátký, pevný a rovný. Ocas je nesen vodorovně, při pohledu z boku by měl být prodlouženou linií hřbetu bez patrného místa zlomu. Srst je dlouhá, hustá a hladká. Typické jsou praporce na zadní straně předních i zadních nohou a dlouhá srst na ocase. Na hlavě je srst krátká a přiléhavá kromě uší. Tam praporce přesahují spodní stranu uší. Přesah by měl být u obou uší rovnoměrný. Povolené jsou tři varianty zbarvení – bílá s černými plotnami a stříkáním, modrý bělouš nebo celočerná. Hlava je vždy černá, může mít bílou hvězdičku nebo lysinku. Výška se pohybuje u psů v rozmezí 60-65 cm, u fen 58-63 cm. Hmotnost u obou pohlaví je přibližně 30 kg.
Péče a životní podmínky
Vhledem k tomu, že se jedná primárně o lovecké plemeno, je vhodné, aby byl k tomuto účelu využíván. Velký münsterlandský ohař potřebuje dostatek prostoru, pohybu a pracovního využití. Lze jej také zaměstnat různými psími sporty či dlouhými procházkami. Vždy je však potřeba mít jej dokonale pod kontrolou, aby nezvítězilo jeho pracovní nadání. V bytě nebude nikdy spokojený, raději pobývá venku. Díky své srsti snáší lépe zimní období než teplo. I přesto by však měl mít k dispozici venkovní kotec se zateplenou boudou a ochranou před sluncem. Péče o srst není nijak náročná, postačí pravidelné vyčesávání. Důležité je zaměřit se hlavně na oblast kolem uší, loktů a zadní stranu stehen. Pozor dejte také na uši, na které se snadno přichytí nečistoty. Uši je potřeba pravidelně kontrolovat a čistit, díky jejich svěšení a případně práci ve vodě se tak tvoří ideální prostředí pro různé bakterie a kvasinky. Pravidelné čištění přípravky k tomu určených se snižuje riziko vzniku infekce.
Pokud je münsterland pracovně využíván v lese, je vhodné myslet také na ošetření před vnějšími parazity. Obojek by mohl při práci překážet nebo by se za něj mohl pes někde zachytit. V tomto případě doporučujeme spíše pipetu nebo tabletu. Po každé pracovní činnosti v lese doporučujeme prohlídku, zda nedošlo k nějakému poranění. Doporučujeme také mít doma správně vybavenou psí lékárničku.
Zdraví
Velký münsterlandký ohař je poměrně zdravé plemeno. Vzhledem k tomu, že se jedná o plemeno velké, lze u něj předpokládat výskyt pohybových obtíží. Dysplazie kyčelních kloubů bývají sice zaznamenány, ale v menším počtu a nižšího stupně než u jiných velkých plemen. Z dalších onemocnění se v menším počtu objevují například juvenilní katarakta, entropium, ektropium nebo epilepsie. Pokud zaznamenáte jakoukoliv odchylku od zdraví vašeho parťáka, neváhejte navštívit veterinárního lékaře. Na mysli bychom také měli mít riziko přetočení žaludku. Jedná se o velké plemeno, které k torzi mívají predispozice. Doporučujeme dodržovat přísný klidový režim po jídle a denní krmnou dávku rozdělit do dvou menších porcí tak, aby žaludek nebyl tolik vytížen a mohl potravu v klidu strávit.
Krmení
Pokud přemýšlíte, jak správně krmit svého münsterlanda, máme pro vás malou nápovědu. Když se rozhodnete pro BARF, připravte se, že budete potřebovat hodně místa v mrazáku. U BARFu je důležité mít dostatek informací, aby sestavená krmná dávka byla plnohodnotná a odpovídala požadavkům vašeho psa. Musí obsahovat dostatek bílkovin, cukrů i tuků a vyvážený poměr všech minerálních látek a vitaminů. V tom ale dnes mohou pomoci různé doplňky stravy pro BARF.
Zvítězí-li granule, je potřeba si uvědomit, v jakém pracovním vytížení se daný pes nachází. Pokud je denně pracovně vytížen a několik hodin lítá po lese, je vhodné využít granule s vyšším obsahem energie pro pracovní psy. Pokud je zima nebo není pejsek celkově tolik vytížen, je vhodné zvolit granule pro psy velkých plemen. Ty by měly být co nejkvalitnější – obsahovat hodně masa, ale minimální nebo žádný obsah obilovin. Tak či tak, určitě doporučujeme zvolit také správné doplňky stravy. Pro podporu kůže a srsti je vhodné přidat lososový olej. V každém věku i pracovním vytížení si určitě zaslouží vhodnou kloubní výživu. Jak již bylo zmíněno, aby se snížilo riziku torze žaludku, denní krmná dávka by měla být rozdělena alespoň na dvě menší porce a měl by být dodržen klid po jídle.