Na rozdíl od hlodavců, kteří mají v každé čelisti umístěn jeden pár hlodavých zubů, mají zajícovci tyto zuby zdvojené, tedy mají páry hned dva. Proto nemohou být zakrslí králíci chováni v jedné kleci s hlodavci, i když by mohlo vypadat soužití s morčaty vhodně. Každý druh má specifické nároky a z toho důvodu je potřeba respektovat odlišná obydlí. Králíci jsou navíc od hlodavců z genetického hlediska velmi vzdálení a jejich potravní nároky i denní aktivita se v mnohém od hlodavců diferencuje.
I když jsou králíci a hlodavci v lecčem odlišní, jedno mají společné. A tím jsou právě dorůstající zuby. Na první pohled by se mohlo u obou skupin zdát, že mají jen hlodáky, které můžeme při zkoumání tlamky vidět jako první. Není tomu tak. Mnohem důležitější jsou u obou skupin zadní zuby – stoličky. Ty také pravidelně dorůstají a jejich nedostatečné obrušování může vést k velmi nepříjemným zdravotním komplikacím.
Obrušování zubů
Obrousit hlodák je pro naše zvířátka velmi jednoduché, ve většině případů stačí do jídelníčku zařadit dřeviny ovocných stromů (pokud možno ne peckoviny) nebo tvrdší granulky. S příjmem potravy pracují zoubky společně a v kombinaci s tvrdou složkou ve stravě dochází k vzájemnému dotýkání se zubů. Tímto pohybem se zuby o sebe zabrušují a mazlíček je spokojený.
U stoliček je také potřeba obrušování o protilehlé zuby. Tento pohyb se však nedá zajistit tvrdostí stravy. Jediným způsobem, jak dosáhnout zdraví zadních zubů, je seno. Seno je u býložravých hlodavců (morče, činčila a osmák) a králíků nejdůležitější složkou jídelníčku. Seno musí mít tato zvířátka k dispozici vždy a nikdy se nesmí stát, že jim dojde. Právě dlouhá stébla sena zajišťují správný pohyb zubů a tímto pohybem dochází k dotyku a následnému obrušování. Žádná náhrada za seno neexistuje, pokud chcete mazlíčkům dopřát a koupíte jim senové bloky, pomáháte chlupáčům v obrušování hlodáků, stoličky však obrušovány nejsou. V krátkodobém měřítku můžete zvířeti nabídnout zeleninové natě (nejčastěji petrželovou nebo kopr), ale s těmi je potřeba zacházet opatrně, jelikož obsahují velké množství vitamínů a minerálů, které by mohly zvířátkům způsobit při dlouhodobém podávání zdravotní komplikace.
Onemocnění spojené se zuby
Problémem, na který trpí většina králíků a morčat (ale i ostatních hlodavců), je přerůstání zubů. Při této nemoci zoubky nedoléhají na sebe a tím se zuby nemohou brousit. Dochází k nezastavitelnému růstu, který není ničím korigován. Zub se vychyluje a zvíře bodá do tváře nebo jazyka. Mazlíčka to samozřejmě velmi bolí, přestává konzumovat potravu a při neřešení problému se objevují záněty, které můžou vést až k oslepnutí zvířete a v nejhorším případě ke smrti z podvýživy nebo problémům s trávením.
Pokud už máme doma chlupáče, který se nachází v apatickém stavu, můžeme nejprve zkontrolovat přední hlodáky pohledem. Pokud vypadají v pořádku, jedná se o vážnější komplikaci, pravděpodobně jde o přerostlé stoličky. V každém případě je potřeba okamžitě vyhledat veterináře, který rozumí hlodavcům. Takový veterinář je velmi důležitý, jelikož zvířeti špatné zoubky zabrousí přesně do správného tvaru a podá veškeré potřebné informace o rekonvalescenti. Jestli někdy natrefíte na veterináře, který by chtěl vašemu mazlíčkovi zuby štípat kleštěmi, rychle pryč. Tento lékař hlodavcům v žádném případě nerozumí, má zastaralé informace a zvířátku může i vážně ublížit.
Správné krmení, půl zdraví
Nejlepším možným řešením, jak problémům se zuby předcházet, je správné krmení. Malým zvířatům nikdy nepodávejte tyčinky lepené medem. Med totiž na zubech vytváří souvislou vrstvu a nemůže docházet ke správnému obrušování. Stejný problém nastává i u tvrdého pečiva, které, než se dostane do zadní části tlamy, změkne a nalepí se na stoličky.
Bohužel je možné, že veterinární ordinaci navštívíte, i když budete zvířátku podávat správné krmení. U malých zvířat hraje velký problém též genetika, které jsme se věnovali minule.
Jestliže doma už máte maroda, koukněte do naší nabídky léčiv pro drobné savce, bez kterých se určitě neobejdete. Pevné zdraví. Tlapku na to!