Svrab v uších je většinově způsoben parazitem Otodectes cynotis, který je primárně parazit psí. Většina případů zánětů zvukovodů u koček je jím způsobena. Paradoxně se však vyskytuje mnohem častěji u koček než u psů. Zpozornět bychom měli v každém případě, protože tato potvůrka může být přenosná i na člověka, no fuj!
Jak ho můžeme poznat?
Typickými příznaky kočičího svrabu jsou:
- tmavě hnědý maz ve zvukovodu
- zvíře je neklidné
- drbání uší
- kočka špatně slyší (ucpaný zvukovod)
Ušní maz je mnohdy díky své konzistenci přirovnáván ke kávové sedlině. Svrab se však může vyskytovat i na těle zvířete, jelikož parazité mohou cestovat z ucha ven. Nakažená oblast je nejčastěji v zadní části kočky.
Aby se správně parazit diagnostikoval, je vhodné navštívit veterinárního lékaře. Ten pomocí ušního zrcátka neboli otoskopu uvidí pohyb parazitů. Diagnóza se potvrzuje odběrem vzorku z ucha a následným vyšetřením pod mikroskopem.
Jak se léčí?
Nejčastějším způsobem léčby jsou využívána celková antiparazitika. Nicméně ještě před započetím se kočce mechanicky odstraní maz z uší. Někdy je však úkon pro zvíře tak bolestivý, že je nutné provádět zákrok v celkové anestezii. K mechanickému čištění se používají různé značky ušních čističů, které dokáží maz rozpustit.
Pro správně zvolenou léčbu je však nutné navštívit veterinárního lékaře.
Svrab se vyskytuje zejména u koček žijících venku. Proto je vhodné dbát na prevenci v podobě antiparazitik, která jsou k tomuto účelu vyrobená.
Jedná se o vysoce přenosné onemocnění, proto je vhodné přeléčit i ostatní zvířata v domácnosti, pokud se pohybují v blízkosti.
Prevence
Jako každé zvíře tak i kočička potřebuje péči člověka. Pravidelná kontrola uší a jejich čistění je nezbytnou součástí hygieny, kterou bychom kočičce měli dopřát. Na trhu jsou dostupné šetrné prostředky pro čištění uší, které vám usnadní péči a zabraňují vzniku ušních nemocí.
Čisté uši, půl zdraví. Tlapku na to!