Tato užovka je mezi začátečníky velice oblíbená. Hlavními důvody, proč tomu tak je, je nenáročnost na chov, fakt, že tento druh není jedovatý a ani agresivní. V neposlední řadě je to také snadná dostupnost a nově vyšlechtěné pestrobarevné mutace.
- Výskyt: Jihovýchodní části USA a okrajově i na severovýchodě Mexika
- Biotop: Nížiny do 1 850 m.n.m. Užovka obývá skalnaté lokality, lesy, keřové oblasti ale i člověkem osídlené a obdělávané lokality, jako jsou pole, louky a parky
- Délka: 120 – 180 cm v dospělosti
- Věk: V zajetí se dožívají 20 let a více
- Barva: Klasická je oranžová/cihlová, ale barevných variant je opravdu mnoho, například šedá, bílá, žlutá a spoustu dalších
Co budeme pro užovku potřebovat?
Pro jednoho hada budeme potřebovat terárium o minimálním rozměru 80 x 40 x 50 cm, ale samozřejmě čím větší, tím lepší. Na dno terária potřebujeme substrát, ideální je pro tento druh sušší a sypký materiál. Tím může být například Avicentra přírodní podestýlka z bukového dřeva 10 l, kterou nasypeme do výšky přibližně 3-5 cm. Na zařízení vlhkého koutu použijeme terarijní rašelinu. Vlhký kout terária připravte na druhé straně, než budete umísťovat výhřevnou žárovku. Do vlhké části je vhodné umístit i misku s vodou, která by měla být dostatečně velká, aby se do ní had pohodlně vešel. Dostatek vody je důležitý nejen k hydrataci, ale i v období svlékání. Proto 1/3 terária udržujte stále vlhkou tím, že ji ráno a večer porosíte rozprašovačem. Pokud had není v období svlékaní, stačí udržovat vlhkost 50-70 %. Správné hodnoty v teráriu kontrolujeme pomocí vlhkoměru. Dalším důležitým prvkem, bez kterého se neobejdete, je žárovka. Teplota v teráriu by měla být přes den 26-28 °C. Přímo pod výhřevnou žárovkou až 33 °C. V noci necháváme spadnout na pokojovou teplotu, nikoliv však na méně než 20 °C. Pokud by teplota v noci klesla pod nežádoucích 20 °C, přidejte pod terárium výhřevnou podložku, kterou hadovi zapínejte jenom na noc, právě při poklesu teplot.
Sílu žárovek volíme podle velikosti terária. Je žádoucí svítit hadovi v pravidelném čase 10-12 h denně. Abychom nemuseli na osvětlení pořád myslet, pořídíme si časový spínač, který pravidelnost svícení kontroluje za nás. Správnou teplotu měříme a kontrolujeme pomocí terarijního teploměru. Každý had se rád schovává, proto je velice důležitý i úkryt, kam si může zalézt a nerušeně odpočívat, a to především po krmení. Mně osobně se nejvíce osvědčil tento přírodní úkryt ze dřeva. A jako poslední do terária pořídíme větve na prolézání. Vhodným doplňkem mohou být jak živé (volte raději odolné rostliny, had se přes ně bude plazit a mohl by je polámat), tak umělé rostliny.
Terárium čistíme od exkrementů a hadích svleček - při pravidelné údržbě pak stačí měnit substrát 1x za 2-3 měsíce. Vždy důkladně kontrolujte substrát, aby v teráriu nevznikala plíseň. V takovém případě je nutné celou podestýlku ihned vyměnit!
Čím krmit?
Užovky můžeme krmit živou potravou nebo i zmraženou (podáváme v pokojové teplotě). Každý z těchto způsobů má ovšem své pro i proti. Živá myš může hada pokousat, a to i velice ošklivým způsobem. Proto vždy krmte hada, který jeví o potravu okamžitý zájem. Nikdy nenechávejte myš přes noc v teráriu. Užovky jsou bezproblémový jedlíci, takže pokud si had myši nezačne do 5 minut všímat, myš z terária odstraňte! Další nevýhodou je, že musíte každý týden nebo dva myši shánět, případně si založit vlastní chov. U mražených myší je potřeba myslet na včasné rozmrazení. Nejvhodnějším způsobem je myš v sáčku postupně rozmrazit v pokojové teplotě a zahřát v teplé vodě. Velikou výhodou při krmení mraženou stravou je fakt, že můžete mít zásobu potravy v mrazáku stále po ruce.
Velikost krmných zvířat volíme s ohledem na velikost zvířete (opravdu malá mláďata krmíme holátky a postupně přecházíme k dospělým myším či malým potkanům). Četnost krmení závisí na stáří plazů, mláďata krmíme 1x týdně a dospělce 1x za 14 až 21 dní v závislosti na svleku. Užovky stejně jako jiné hady v období růstu nepřekrmujeme! Rychlý růst má za následek křivici (zkřivení páteře) a další problémy, které už nikdy nelze napravit.
Svlek
Období svleku poznáme přímo na zvířeti. Had se tzv. zakalí. To způsobuje vyloučení tekutiny mezi vrstvu staré a nové kůže. Barvy jsou nevýrazné, nejvíce je to vidět na zakalených očích.
Myslete na to, že v tomto období je nejlepší nechat terárium pokud možno zavřené, a hada nerušit. Vzhledem k vyloučené tekutině had špatně vidí a každý pohyb v teráriu by ho mohl zbytečně stresovat. Po této fázi vypadá had skoro normálně, jen začíná více vyhledávat vlhká místa a vodu. Po namáčení se had z kůže svlékne a tím je celý proces u konce. Svlečka by měla vždy být vcelku. Proto při odstraňování svlečky kontrolujeme především hlavu, oči a ocas. Pokud by se hadovi nepodařilo správně svléknout, zkusíme lázeň v kýbli s vlažnou vodou a velice opatrně hadovi pomůžeme. Špatně svlečeného hada nikdy nesvlékáme násilím. Pokud se had takto svléká na tzv. "cáry", je to známka nesprávné (nízké) vlhkosti. Během zakalení hada nekrmíme (sami většinou před svlekem potravu nepřijímají).