Kdy a kde se hadi vyskytují?
V České republice máme pouze jednoho jediného jedovatého volně žijícího hada a tím je zmije obecná. Poznáte ji poměrně snadno, podle klikaté čáry na zádech. Zmije obecná patří mezi kriticky ohrožené druhy živočichů a je chráněná. I když se jedná o predátora, je velice plachá a věřte, že útok na vašeho psa nikterak neplánuje, naopak svým jedem šetří na svou potravu. Potkat ji můžete na procházkách v přírodě, ale i poblíž měst a vesnic, a to od jara až do podzimu.
Jak poznat, že jde právě o uštknutí?
Pokud uštknutí nevidíte na vlastní oči, určitě vás na něj pes upozorní zakňučením a úprkem. Při bližším ohledání pak najdete dvě ranky, které s největší pravděpodobností otečou, budou zarudlé a bolestivé. Mohou se objevit i vážnější projevy, mezi které patří dušnost, zvracení, svalová slabost, omdlení, svalové křeče nebo selhání krevního oběhu.
První pomoc
V první řadě zachovejte klid, panika ještě nikdy nikomu nepomohla, naopak vašemu pejskovi by mohla ublížit. Svým neklidem uvádíte pejska do stresu, kterým se zvyšuje krevní tlak a tím by se jed šířil rychleji, a to nechceme, že? Takže zachováme klid a prohlédneme si poraněné místo, abychom se ujistili, že se jedná opravdu o hadí kousnutí. Nikdy jed z rány nevysávejte ani nijak nečistěte. Pokud je pes kousnutý na noze, zafixujte ji, pokud je pes kousnutý v oblasti hlavy, tak sundejte obojek kvůli otoku.
Místo kousnutí je ideální chladit, chladící polštářky obsahují některé psí lékárničky. Zároveň je potřeba zajistit co nejrychlejší odvoz k veterináři. Pokud pejska unesete, vezměte ho do náruče a jeďte k autu (neběhejte s ním v náručí), pokud pejska neunesete, zavolejte si o pomoc. Pejsek by se měl pohybovat co možná nejméně, aby se mu nerozproudila krev a tím se neurychlilo šíření jedu. Veterináři je dobré dopředu zavolat, aby s vaším příjezdem počítal.
Uštknutí hadem doporučujeme nepodceňovat, jak na něj pes bude reagovat totiž záleží na mnoha faktorech, jako je věk a velikost psa, jeho zdravotní stav, místo uštknutí, ale také roční období – zjara má zmije více jedu než na podzim, a naopak po lovu může dojí i k tzv. „suchému uštknutí“. To znamená, že se do těla psa jed vůbec nedostane, ale to nemůžete vědět a udělat anamnézu je velmi těžké. Uštknutí může váš pejsek přežít, ale stejně tak na něj může i zemřít. Proto je potřeba okamžitá návštěva veterináře.