Historie
Uruguajský cimarron je plemeno s původem, který sahá až do doby španělské kolonizace Jižní Ameriky. Tito psi vznikli křížením domorodých psů s evropskými plemeny, které přinesli španělští osadníci. Mezi 18. až 19. století došlo v Uruguayi k jejich přemnožení. Bylo to z důvodu, že se jim dařilo až moc dobře a bohužel začalo jejich hubení. Byli poté ale i vyšlechtěni zejména pro práci s dobytkem a jako lovečtí psi, protože na to měli skvělé povahové rysy. Byli také používáni jako bojoví psi, ale toto využití bylo v roce 1923 zakázáno. Ve 20. století začal být uruguayský cimarron chován jako výstavní pes, v roce 1989 byl uznán Mezinárodní kynologickou federací (FCI). Dodnes působí v Uruguay jako policejní nebo vojenští psi. Pár desítek kousků tohoto plemene je možné vidět i v České republice.
Chování a temperament
Uruguajští cimarroni jsou velmi inteligentní, věrní a odvážní psi. Opravdu rychle se učí a vstřebávají dané informace. Mají silný lovecký instinkt a jsou velmi loajální svým majitelům. Jsou také nezávislí a mají vysokou míru energie, tím pádem jsou vhodnými společníky převážně pro aktivní rodinu. Tito psi jsou také velmi ochranitelští a mohou být skvělými strážci majetku. Důležité je jim věnovat od štěněte dostatečnou péči a správně je socializovat, aby se naučili snášet cizí lidi a zvířata. Při správné socializaci jsou mírumilovnými tvory a milují tvory od koček až po koně. Jejich ochranářský pud v nich proudí, a proto si drží zpátečku od cizích lidí.
Vzhled
Jedná se o středně velké hafany se silnou, robustní a kompaktní postavou. Psi dorůstají do výšky až 58-61 cm a mohou vážit až 38-45 kg, feny 55-58 cm a 33-40 kg. Mají krátkou srst, která má odstíny hnědé a černé. Tito psi mají krátký ocas a typický výrazný obličej s mandlovým očima a středně velkýma ušima.
Péče a životní podmínky
Uruguajský cimarron vyžaduje pravidelnou aktivitu. Jsou to psi, kteří potřebují dostatek prostoru, který rádi věnují běhání a hraní. Mějte na paměti, že tito psi mají silný lovecký instinkt, takže by měli být drženi na vodítku ve veřejných prostorách, jako je les nebo louka. Mohou se chovat i v bytě, ale vždy je třeba jim dopřát řádné procházky. Co se týče srsti, tak ta nevyžaduje nijak časté česání. Jednou za čas je dobré ji pročísnout a zbavit odumřelých chlupů. Párkrát do roka je dobré srst umýt. Jako u každého hafana je důležité zajistit kvalitní stravování a dostatek pitné vody každý den.
Zdraví
Celkově se jedná o zdravé plemeno, protože jsou jedinci vychování přírodou, nejsou přešlechtění a zvládali i drsné podmínky. Ale jako je to u všech plemen, mohou i tito chlupáči trpět některými genetickými onemocněními. Mezi běžné zdravotní problémy patří dysplazie kyčelního kloubu a artritida nebo různé alergie. Je dobré znát historii rodičů, zda na danou nemoc netrpěli. Pravidelné návštěvy veterináře a zdravá strava jsou klíčové pro udržení dobrého zdraví těchto psů.
Krmení
Jelikož jsou uruguajští cimarroni velice aktivní psi, potřebují také kvalitní stravu, která jim poskytne potřebné živiny. Vhodná strava pro toto plemeno by měla obsahovat vyvážené množství bílkovin, tuků, a sacharidů. Můžete zvážit krmivo, které je speciálně vyvinuto pro středně velká plemena. Je důležité také dbát na správné dávkování, aby se předešlo nadváze. Vhodné je i vybrat krmivo určené pro daný věk plemene, protože v každém věku potřebuje hafan jiné živiny v jiném poměru. Určitě je dobré poradit se přímo s chovatelem, který danému plemeni rozumí. A na vás pak bude rozpoznat, co přesně tomu vašemu chlupáčovi sedne nejlépe. Po čem má dobrou srst, po čem je mu dobře a co mu chutná.