Každý pejskař u svého mazlíčka nejednou řešil průjem. Jde o řídkou a neformovanou stolici, která je vylučována více jak 3x za den. Doprovází ji přetrvávající nutkání. Jde o nepříjemný stav, který se podepisuje i na psychice pejska. Ne vždy jde o závažný problém, nikdy jej ale nesmíme ignorovat a podcenit. Pojďme si o průjmech něco říci.
Jak může průjem vzniknout?
- abnormálním či sníženým pohybem střev – při pomalém trávení se ve střevě hromadí patogenní bakterie, při rychlém pohybu střev se naopak nestíhá voda a živiny správně vstřebat
- vylučováním tekutin do střev – určité druhy virů a bakterií toto dokáží způsobit, stolice se pak nemůže zahustit
- vylučování soli přes střevní sliznici v nadměrném množství
- zánět střevní sliznice
Čím může být průjem vyvolaný?
Původcem průjmu může být mnoho faktorů. Každý pejsek je jiný, některý má k průjmům vyšší náchylnost než jiný, další je věčný „sběratel odpadků“. Dle dat můžeme ale jasně říci, že hlavními spouštěči jsou náhlé změny v jídelníčku (častá změna granulí či jiného krmiva), alergie, pozření nejedlých předmětů, infekce, viry, bakterie, léky a stres.
Jak snadno poznat, že má pejsek problém?
Pokud se pejsek ještě nebyl vyprázdnit a vy nemáte možnost průjem odhalit pohledem, dá se vysledovat pouhým okem. Pejsek nebude ve své kůži, bude mu škrundat v břiše, bude trpět zvýšenou plynatostí, bude apatický, se sníženou chutí k jídlu.
Jdeme léčit!
Základem léčby je doplnění živin a tekutin do těla, aby nedošlo k dehydrataci. Pokud se jedná o akutní průjem způsobený infekcí, není třeba zasahovat. Střevo má velkou schopnost se léčit samo, někdy lékaři hovoří o střevu jako o orgánu imunitní soustavy. Průjem je v podstatě očistou již vzniklého problému. Postačí pouze doplňování tekutin. Pitný režim může být doplňován i minerální vodou bez bublinek tak, aby nezatěžoval podrážděný žaludek.
Je potřeba na nějakou dobu vynechat úplně vše, co obsahuje mléko. Doma lze připravit i dietní jídlo – uvařené kuřecí prso s rýží a trochou mrkve. Dietní strava je postavená na nízkém obsahu tuku a zvýšeném obsahu iontů. Pokud váš pejsek trpí jinou závažnou nemocí, je ve štěněcím věku anebo jde o březí fenu, vždy raději navštivte veterinárního lékaře.
V případě, že pejsek mimo řídké stolice netrpí bolestmi, nezvrací a ani není apatický, můžete jej zaléčit sami doma. Postačí k tomu dostatek vody, kterou budeme neustále doplňovat, roztokem, který napomáhá zavodnit organismus a dopřejeme pejskovi půst. Ideální je 24 hodin, u malých plemen postačí 12 hodin. Po hladovce nasadíme dietu v podobě vařené rýže a kuřecího masa. Tímto krmivem pokračujeme až do doby, kdy nebude stolice zhuštěná a formovaná.
Čím můžeme pejskovi ulevit?
Vhodným pomocníkem jsou probiotika, která posilují střevní imunitní systém a podporují mikrobiální rovnováhu střev. Takovým přípravkem je např.
Energy Vet Probiovet nebo
Probican ve formě pasty.
Další možností jsou enterosorbenty. Ty váží toxiny, škodliviny a patogeny v trávicím traktu. Pasta
Entero Zoo je k tomuto účelu naprosto ideální. Pro podporu méně závažných stavů jsou vhodné tabletky
Dia Dog. Jsou velice podobné pamlskům, žvýkají se a pejskům velice chutnají.
Průjem patří mezi nejčastější problémy, kvůli kterým pejskaři vedou své mazlíčky k veterináři. Proto se nemusíte děsit, že průjem je něco zcela ojedinělého a závažného. Nicméně pejskovi věnujte dostatečnou pozornost.
Desatero na závěr:
- při průjmu musí mít pes přístup k pitné vodě, a to po celý den
- méně závažné stavy můžeme řešit sami doma pomocí probiotik nebo enerosorbenty
- léčbu zahajujeme 24 hodinovou hladovkou
- první dny krmíme pouze vařenou rýží s mrkví a kuřecím masem
- je nutné zamezit pozření čehokoli jiného
- pejska necháváme odpočívat, nezatěžujeme ho cestováním ani sportem
- u „sběračů“ dáváme nadmíru pozor na to, aby si pejsek nepochutnal na něčem, co najde na procházce
- snažte se pejska ušetřit stresu
- pejska pravidelně odčervujte a očkujte
- nejčastějším problémem je náhlá změna krmiva, proto granule měňte postupně, nikoli nárazově