Šedý zákal neboli katarakt
Šedý zákal neboli katarakt je oproti zelenému u zvířat častější. Jde o onemocnění, které zasáhne celou čočku, nebo její jednotlivé úseky. Tím, že se čočka zakalí, se stává neprůhlednou a zvíře tak pomalu přichází o zrak. Katarakta může být vrozená, dědičná či získaná - nejčastěji vzniká v důsledku stáří, genetických defektů, jako následek zánětů, traumat nebo cukrovky. Pro některá plemena psů je typická katarakta vrozená (Kavalír King Charles Španěl), pro jiné dědičná (Boston teriér), a u některých se objevuje často stařecká (například u pudlů).
Léčba šedého zákalu se provádí chirurgickým odstraněním čočky. Bohužel ale toto odstranění není vždy úspěšné a po zákroku se mohou vyskytnout různé komplikace. U šedého, stejně jako zeleného zákalu, není možná léčba léky. Jako prevence je nejlepší pravidelná kontrola u veterináře.
Zelený zákal neboli glaukom
Tento druhý typ zákalu není možné zcela vyléčit, lze pouze zpomalit průběh. U zeleného zákalu roste nitrooční tlak, čímž je zamezen odtok tekutiny tvořené v oku. Jednodušeji řečeno, bulva zvířete se zvětšuje, zvíře přestává vidět až do úplného oslepnutí. I po oslepnutí ale mazlíčka trápí bolestivost postiženého oka, velmi často se tak přistupuje k jeho operativnímu odstranění. Sice to zní strašně, ale zvířeti se uleví od bolesti. Tato nemoc se může se projevit po úrazu oka, velice často je ale glaukom dědičného původu.
U postiženého oka se často projevuje silné zarudnutí, bolestivost s mhouřením víček nebo zakalení rohovky. Pokud nějakou z těchto příčin na zvířeti zpozorujete, je důležité vyhledat okamžitě pomoc veterináře. Již během 24-48 h může být totiž sítnice nezvratně poškozena. Při glaukomu je nejdůležitější co nejrychleji snížit oční tlak. Podávají se léky ve formě očních kapek, tablet nebo infuzí. Ovšem není zaručeno, že tlak se již nebude dále znovu zvyšovat. Je nutné pravidelně docházet k veterináři na měření tlaku. Ve většině případů tato nemoc tak opravdu končí operativním odstraněním oka.
Něco je v nepořádku
Jakých změn na očích si u svého mazlíčka všímat:
- zarudlé, oteklé oční víčko
- nadměrné slzení
- hnisavé výtoky
- mhouření
- citlivost na světlo
- přivírání, svědění očí
Je důležité chodit na pravidelné prohlídky k veterináři, kde lékař kontroluje i stav očí a případně včasně zjistí nějaký problém. Na příznaky, jako je například zarudnutí, nadměrné slzení apod., přijde majitel zvířete celkem snadno a jen pouhým pohledem. Ovšem další z příznaků (např. mhouření očí nebo citlivosti na světlo) nemusí být úplně jednoznačné a i při náznaku, že jeden z příznaků nebo dokonce jejich kombinaci zvíře má, je vhodné navštívit ihned veterináře. I když nemusí jít o nic vážného, není radno nic, co je spojené se zrakem, podceňovat.