Historie
Saluki je prokazatelně jedním z nejstarších psích plemen. První nástěnné malby, znázorňující stejně vypadající psy, pocházejí už z období 4000 let př. n.l. z oblasti dnešního Egypta. Mocní Egypťané byli vyobrazeni ve společnosti těchto psů. Spolu s kočovnými beduíny se Saluka postupně rozšířila po jejich obchodních cestách nejen do Súdánu, ale přes oblast Iráku až do Číny. Nomádi používali na svých cestách psy k lovu gazel, lišek a zajíců. Přestože muslimové psy pohrdají a považují je za nečisté, dostalo se Saluce zvláštní výjimky. Kočovníci si těchto psů velmi vážili a umožňovali jim spát ve svých stanech. Do Evropy se Saluki poprvé dostaly pravděpodobně s křižáky, vracejícími se z války na blízkém východě. Do Anglie byli první zástupci toho plemene přivezeni v roce 1840, ale s jejich cíleným chovem započala až roku 1895 Florence Amhest, která si přivezla první chovný pár. V roce 1923 byl založen klub plemene a zároveň došlo k mezinárodnímu uznání Saluki. Dnes patří toto ojedinělé plemeno mezi celosvětově rozšířené a i u nás je několik chovatelských stanic. Svou původní roli lovce již však Saluka většinou nezastává a je chována hlavně jako dostihový nebo výstavní pes, ale často také jen jako společník.
Chování a temperament
Saluki má rezervovaný přístup k cizím lidem. Svou pozornost věnuje vlastní rodině. K dětem je velmi pozorná, ale není tak hravá jako některá jiná plemena. Doma je Saluka velmi tichá. Má ráda klidné, teplé místo, kde může v klidu odpočívat. Venku se naopak naplno projeví její temperament a rychlost. Saluki milují běh. Pokud se za něčím rozběhnou, je těžké je přivolat. Jakýkoliv pohyb v nich aktivuje touhu honit a ihned se rozběhnou za veverkou, autem nebo kolem. Na volno jim zkrátka nelze věřit a mino oplocený areál musí být vždy na vodítku. Výcvik Saluki je do určité míry možný, ale od tohoto plemene se nikdy nedá čekat naprostá poslušnost. Saluka myslí sama za sebe a vytváří si vlastní názor a rozhodnutí. Pokud je ponechána delší dobu o samotě, začíná se rychle nudit.
Vzhled
Saluki má typickou chrtí postavu. Je to velmi štíhlý pes, působící elegantním a vznešeným dojmem. Hrudník je úzký a velmi hluboký, břicho je vtažené. Saluka má dlouhou úzkou hlavu s velkýma očima. Vysoko nasazené uši jsou svěšené podél hlavy. Dlouhý ocas je nízko nasazený a bývá nesen svěšený. Srst je hustá, hedvábná a hladká. Vyskytuje se ve dvou varietách. Nejčastěji jsou k vidění psi s třásněmi na uších a praporci na nohách a ocase, ale i zcela hladkosrstá varieta je přípustná. Barva srsti je běžně bílá nebo zlatá, ale může být i červená, šedivá či černá s pálením nebo dokonce trikolora. Plemeno má kohoutkovou výšku 58-71 cm a v dospělosti dosahuje váhy 14-25 kg.
Péče a životní podmínky
Saluki není pes vhodný pro chov v bytě, ale také není možné jej chovat celoročně venku. Nejlepším prostředím je pro něj dům s velkou oplocenou zahradou, kde se pes může dostatečně vyběhat. Mimo zahradu by Saluka měla být vždy na vodítku. Doma je tichým, nevtíravým společníkem. Je to aristokrat, který má rád své pohodlí. Pro odpočinek je nutné zajistit měkkou, teplou dečku nebo polštářek, protože Saluka nemá dostatek tělesného tuku, který by ji zahřál a chránil kosti před otlaky. Saluki jsou čistotní psi. Jejich srst příliš nelíná a nemá typický psí zápach. Postačí česání jednou týdně a otíraní vlhkým hadříkem, pro odstranění nečistot. Koupání stačí provádět podle potřeby. Kromě česání je nutná také dentální hygiena a péče o drápky. Dále se doporučuje příležitostně zkontrolovat uši, aby se včas odhalily případné ušní infekce.
Zdraví
Vzhledem k nízké úrovni tělesného tuku je Saluka, stejně jako jiní chrti, citlivá na anestetika a některé léky. Mezi nejčastěji se vyskytující onemocnění, patří u tohoto plemene rakovina jater nebo lymfomu. Dále se mohou vyskytnout různá onemocnění srdce, jako například Kardiomyopatie nebo srdeční šelest.
Krmení
Saluki má být přirozeně štíhlý pes elegantního vzhledu. Perské chrty lze označit za modelky psího světa a často dokážou být velmi vybíraví v jídle. Doporučuje se vysoce kvalitní suché krmivo, rozdělené na ranní a večerní dávku. Druh krmiva a velikost krmné dávky závisí na ročním období, věku a úrovni aktivity psa. Dostihový pes vynakládající velké množství energie bude potřebovat jinou porci než pes chovaný pouze jako společník.