Historie
Historie ragamuffin je zpočátku stejná jako historie plemene ragdoll. V 60. letech minulého století začala s jejich chovem paní Ann Bakerová. Ta roku 1975 založila organizaci IRCA, kterou však ostatní organizace USA neuznávaly. Bohužel s jejími pravidly nesouhlasilo několik chovatelů, kteří na přelomu roku 1993 a 1994 odešli z organizace a začali se naplno věnovat chovu ragamuffinů v ACFA. Tato organizace ragamuffiny uznala jako samostatné plemeno v roce 1994. Plný CAC status, tedy možnost získávat tituly, jim byla uznána v roce 2001.
Chování a temperament
Ragamuffini mají velice klidnou a přátelskou povahu. Jsou nenáročné, přítulné a velice rády se nechávají opečovávat. I když jsou poměrně pohodlné, jsou velice hravé. Hra je vždy dokáže vyprovokovat k pohybu. Jsou velice inteligentní, nemají problém s adaptací na různé prostředí a jsou schopné se naučit i chůzi na vodítku. Nejraději tráví svůj čas v přítomnosti lidí, samota jim nedělá dobře. Díky své povaze se dobře hodí k dětem, stejně tak i k dalším domácím mazlíčkům.
Vzhled
Ragamuffin jsou svalnaté a těžké kočky. Kocouři mohou vážit až 10 kg, kočky mívají cca 4,5-7 kg. Tělo dosahuje délky 120 cm. Tělo je obdélníkového tvaru, ramena jsou široká a nesou krátký krk. Hlava je široká s ponořeným nosem. Dlouhá srst je hustá a sametová, na krku a na vnějších stranách obličeje je ještě o něco delší. Ragamuffin má všechna možná zbarvení a vzory.
Péče a životní podmínky
I když má ragamuffin dlouhou srst, není na péči moc náročná. Postačí 1-2x týdne vyčesat, aby se odstranily odumřelé chlupy. Každý týden je vhodné kontrolovat uši a veškeré nečistoty odstraňovat navlhčenou vatou. Pokud by byly uši načervenalé či divně zapáchaly, je potřeba navštívit veterinárního lékaře. Důležitá je také pravidelná očista očí a odstraňování ospalek. K tomu lze využít borovou vodu z lékárny. Stejně jako ostatní kočky, může být ragamuffin náchylná k onemocnění dutiny ústní a dásní. Je vhodné pravidelně provádět dentální hygienu. Zoubky vyčistit a případně podávat doplňky stravy, které o dutinu ústní pečují.
Zdraví
Ragamuffini jsou poměrně zdravým plemenem. Jediná onemocnění, která je ohrožují, jsou PKD a HCM. PKD je polycystická ledvina, kdy se na ledvině tvoří cysty. Pokud se tento problém neřeší, může vést až k chronickému selhávání ledvin. HCM je hypertrofická kardiomyopatie – onemocnění srdce, při kterém dochází k zesílení srdeční stěny. Vzhledem ke své velikosti je vhodné podporovat pohybový aparát – doporučujeme podávat kloubní výživu pro kočky.
Krmení
Ragamuffin vyžaduje kvalitní krmivo. Nejlepší volbou budou granule bez obilovin a s vysokým obsahem masa, které doplníte kvalitními konzervami či kapsičkami. Do krmiva je možné zařadit doplňkové látky, konkrétně kloubní výživu, preparát na podporu kůže a srsti či produkty k péči o dutinu ústní. Nejdůležitější je, aby krmivo obsahovalo jako doplněk taurin. Jedná se o důležitou esenciální aminokyselinu, kterou kočky nejsou schopné vytvářet v dostatečném množství. Pokud by jim chyběl, může dojít ke zhoršení zdravotního stavu, a to především k onemocnění očí a poškození srdce. U koček je potřeba hlídat příjem vody. Vzhledem k tomu, že stojící miska s vodou pro ně není příliš lákavá, doporučujeme zvolit jako zdroj tekutiny nejen vlhké krmivo, ale také vodní fontánku. V té voda neustále cirkuluje přes filtry, zůstává tak čistá a čerstvá. Tekoucí voda je pro kočky zajímavá a přijímají ji ochotně.