To nejdůležitější na začátek
Morčata jsou společenští tvorové a o samotě strádají. Člověk jim nikdy nenahradí kamaráda vlastního druhu, proto je vždycky mějte alespoň ve dvou. Dávejte při výběru pozor, abyste pořídili dva jedince stejného pohlaví, protože jako každý hlodavec se morčata poměrně rychle a úspěšně množí a mohli byste snadno nejen přivítat několik menších kopií, ale i zadělat příliš mladé samičce na problémy. Sázkou na jistotu je v tomto ohledu pořízení morčíků z chovatelských stanic. Máte tak jistotu, že opravdu přinesete domů dva kluky nebo dvě holčičky a ne kinder vajíčko nebo páreček. Navíc v chovatelských stanicích se většinou důsledně vyřazují z chovu i případné zdravotní vady, které můžou „nepapírovému“ morčátku dosti zkomplikovat život.
Ať můžou prasátka řádit
Ačkoliv morčátka neběhají v kolečku jako křečci ani nešplhají jako třeba myšky, pohyb potřebují. Obzvlášť mlaďoši rádi skáčou a běhají a v dospělosti jim dostatek pohybu také jen prospěje. Aktivní morče je spokojené morče, navíc čím více prostoru mají, tím si v „horší“ dny méně lezou na nervy se spolubydlícím. Je to jako s lidmi, každý si občas rád zaleze do svého koutku, i když spoluobyvatele vlastního domova máte rádi 😊
Pro dvě morčátka se doporučuje prostor alespoň o rozměrech 120x60 cm a platí jednoduchá rovnice: Čím více, tím lépe. Je jen na vás, zda pořídíte dostatečně velkou klec, spojíte dvě menší k sobě (pokud to umožňují) nebo budete mít morčátka v ohrádce. Můžete využít i kombinaci, kdy ke kleci napojíte venkovní výběh. Pak se ještě nabízí možnost dřevěné morčatárny. Morčátka příliš do výšky neskáčou, nehrozí tedy vyloženě útěk přeskočením zábran, ale pokud máte jiné domácí mazlíčky, vždy by měli mít přístup k morčátkům jen pod vaším dohledem.
Morčecí obydlí umístěte do místnosti, kde je trochu živo (ale ne moc) a na takové místo, aby na ně nesvítilo přímé slunce a nefoukalo. Ideální je pro ně pokojová teplota v rozmezí 21-23 C°.
Podestýlka pro zdravé tlapky
Aby nedocházelo k otlakům na tlapkách, je nutné podestýlku vybírat dostatečně měkkou a co nejméně prašnou. A to kvůli tomu, aby nedráždila morčecí očka a dýchací cesty. Vhodné jsou větší hobliny, případně „koberečky“ či látkové podložky. U těch jen pozor, aby je morčáci neměli tendence okusovat. Podestýlku měňte podle počtu hlodavců a podle stupně znečištění, v létě pravděpodobně budete muset jednou za několik dní.
Úkryty
Mějte na paměti, že si pořizujete zvířátko, které je prakticky kořistí. Snadno se tedy leká a potřebuje mít možnost úkrytu. V kleci by tedy neměl chybět buď domeček nebo alespoň přístřešek, co morče, to jeden. Obecně můžeme doporučit spíše otevřené domečky či přístřešky z přírodních materiálů, které můžou morčíci také okusovat, a které lépe větrají. Také je do nich lépe vidět, takže morčátko si lépe zvykne na své okolí i na vás, navíc lépe odhalíte jakýkoliv problém (morčátka mají tendenci při nemoci zalézat do domečků a do rohů).
Kromě domečků dobře poslouží i různé „schovky“ (například kmeny nebo dostatečně velká travní hnízda). Pro největší labužníky pak doporučujeme různé pelíšky, morčátka je vesměs zbožňují a kdo někdy viděl rozvalené morčátko, už nikdy ho nenechá bez pelíšku 😊
Nakrmit a napojit
Aby si mohli vaši noví kamarádi pořádně cpát pupíky, pořiďte jim do klece jednu misku na granule/zeleninu a případně jesličky na seno. Seno potřebují mít k dispozici neustále, pořiďte tedy zásobník dostatečně velký. Umístit ho můžete zevnitř či zvenku klece, dbejte jen na to, aby měl rozestup žbrdlin takový, aby se v něm morčátko nemohlo zaseknout. Rozhodně se vyhněte koulím na seno, jsou nebezpečné a mnoho morčátek už stály život.
Morčátka nejlépe přijímají vodu z napáječek a záleží jen na vás, který systém vyberete. Důležité je, aby neprotékala a aby se k ní morčík dobře dostal. Mystičky s vodou zvládnou také, ale připravte se na to, že jí budete neustále měnit, protože si z ní udělají záchůdek 😊 Napáječka je tak jasná volba.
Pro nejlepší kondici doporučujeme krmit morčátka bezobilnými granulemi a hlavně senem. Hodně, hodně, hodně sena! To je základ morčecí stravy. A když jim ho necháte volně v kleci, tak než ho zválejí, rádi se v něm budou rochnit 😊
Další péče a doplňky
Určitě se hodí pořídit rovnou také kleštičky na drápky, protože morčátkům se musejí pravidelně zastřihávat. Pořídit můžete jakékoliv na kočičí drápky, záleží, se kterým typem se vám bude lépe manipulovat. Co ustřihne kočičí drápek, ustříhne i morčecí 😊 Čím dříve je naučíte na manipulaci a stříhání, tím lépe se vám pak bude hlodavčí manikúra provádět.
Odměnit je pak můžete bezobilným pamlskem nebo kouskem zeleniny, nejlépe kořenové (například mrkev). Dobré také je, aby měla morčátka v kleci něco na obrušování zubů, dobře poslouží dřevěné úkryty nebo větvičky ovocných stromů. Vyhněte se minerálním blokům, morčátka pouze zatěžují, nijak jim neprospívají.
Kdyby se cokoliv s morčíkem dělo, pořiďte do domácí lékárničky také Rodicare Instant, to je vynikající první pomoc, pokud drobek přestane jíst nebo dojde na nějaký zdravotní problém. Morče musí jíst skoro neustále, jinak si zadělává na problémy, jak se zuby (zejména se stoličkami), tak se zažíváním. Protože je to zvířátko malé, všechny zdravotní problémy mají poměrně rychlý vývoj k horšímu a podávání příkrmu může značně zvýšit jeho šance na úspěšnou léčbu nebo i přežití. Dobré je mít po ruce stříkačku, kterou se báječně trefíte s příkrmem do tlamičky.
Pro pohodlný převoz hlodavého kamaráda kamkoliv vyberte vhodnou přepravku. Měla by být dostatečně velká, aby se v ní morčátka netísnila.
Abychom vás úplně neděsili, tak na závěr máme perličku – existují záchodky pro hlodavce. Většinou se umisťují do rohu klece a můžete zkusit své morčátko naučit na něj chodit. Úspěch není zaručen, ale pokud se vám to podaří, budete mít lehčí údržbu klece 😊