Péče o březí kočku
Veterinář vám potvrdil, že je kočička březí a čeká vás posledních pár týdnů, než se ta malá koťátka narodí. Už je čas panikařit? Naopak! Zachovejte klid a především udržte co nejvíce v klidu vaši kočku.
Kočka potřebuje zejména psychickou pohodu. Bude tedy vyhledávat tichá a klidná místa, kde se cítí v bezpečí. Ona to tak vlastně dělá běžně, že zalézá do skříně, za gauč apod., tak vás to asi moc nepřekvapí. Ale aby vám kočka porodila ve skříni asi nechcete. Zařiďte jí tedy pelíšek vhodný pro porod a následnou péči o koťata.
Jak by měl takový pelíšek vypadat? Velikost tak akorát pro kočku a její koťata. Ať se tam nemačkají, ale zároveň, ať ta malá a slepá koťátka nebloumají po velkém prostoru a mohou snadno najít další koťata nebo struky matky. Pelíšek je vhodný ze všech stran zakrýt, aby působil bezpečně a odděleně od okolního prostředí. I díky tomu se bude v pelíšku držet teplo. Umístěte jej tam, kde není průvan a nechodí tam každou minutu některý ze členů rodiny.
Jak správně krmit březí kočku? Potřebujete kvalitní krmivo pro kočky s dostatkem potřebných živin a energie. Zvolte krmivo vhodné pro březí a kojící kočky a takové, kterým budete později dokrmovat koťata. Pokud je potřeba změnit stravu ze stávající na novou, udělejte změnu ještě před porodem, ideálně v první polovině březosti. Změna stravy je zátěž na zažívání a v kombinaci s porodem a kojením by mohlo dojít ke zdravotním komplikacím, kterým se naopak chceme vyhnout.
Porod kočky
Očekáváte porod každým dnem? Určitě již máte nachystané čisté ručníky, ale máte po ruce i číslo na veterinární pohotovost? Pokud ne, tak to rychle napravte. Kočky jsou velmi samostatné a často nepotřebují u porodu žádnou pomoc. Není to však pravidlem a pro jistotu je dobré vědět, na koho se v případě potřeby obrátit. Pokud tedy bude potřeba veterinární ošetření nebo konzultace po telefonu, mějte předem nachystané kontakty na otevřenou veterinární ordinaci.
Čerstvě narozená koťata je potřeba očistit, což při méně početném vrhu zvládne hravě kočka sama. Čím více je koťat, tím je porod náročnější a možná bude potřeba trochu pomoci koťátko očistit a přiložit ke struku, aby mohlo sát mléko.
Odchov koťat
Po porodu bude vaší nejdůležitější starostí krmení koťat a jejich správné vyprazdňování. Při méně početném vrhu je péče o koťata zejména starostí kočky a zpravidla jí hravě zvládá. U početnějších vrhů však může být problém např. s nedostatkem mléka a je potřeba přidat pomocnou ruku i při kojení koťat. V takovém případě pořiďte sušené mléko pro koťata a sadu pro odchov mláďat.
Kočka o koťata pečuje olizováním. Jsou čistotné, ale olizování nemusí nutně znamenat jen hygienu. Kočka tak masíruje bříška narozených koťátek a podporuje tak správné vyměšování. Budete-li v situaci, kdy je nutný umělý odchov koťat, masírujte jim bříška, je to velmi důležité.
Koťata k odběru
Koťata odchází do nových domovů po 12. týdnu věku. Do té doby je potřeba naučit je krmit se z misky a používat kočičí záchod. Jak naučit kočku na záchod?
Dejte koťatům k dispozici vlastní toaletu jen pro ně a jejich matku. Pokud máte doma více koček, zajistěte, aby ony k této toaletě neměly přístup. Koťata se nejvíce učí pozorováním své matky. Možná to tedy budete mít bez práce a vše odkoukají. Pokud ne, pak pozorujte kotě, které si začíná hledat místo pro potřebu a jednoduše ho vezměte a položte do toalety s vhodným stelivem.
Jako chovatel nezapomeňte na výbavu pro kotě do nového domova. Potřebujete tipy, co by měla výbava obsahovat? Určitě krmení, na které je kotě od vás zvyklé. Vhodná je i hračka, nejlépe oblíbená hračka z domova, na kterou je kotě navyklé. Za cenné rady budou noví majitelé jistě také vděční.
A co když jste v té situaci, že si jedete pro své první kotě? O tom si napíšeme zase příště!