Malá hmyzožravá kulička
V domácnostech je nejčastěji chovaným druhem ježek bělobřichý. Bodliny, které mají různé barevné provedení, má rozprostřené po celých zádech. Břicho má, jak už název napovídá, bílé a hebké. Hmotnost se pohybuje okolo 300 až 500 g. Tito ježci jsou samotáři, chovat je tedy vhodné pouze jednoho jedince. Tento malý mazlíček se snadno ochočí a bude vám tak dokonalým společníkem. Avšak i jeho chov nese rizika, s kterými je před jeho pořízením nutno počítat. Ježek bělobřichý se neukládá k zimnímu spánku, takže je aktivní po celý rok, hlavně večer a v noci, kdy se probouzí po celodenní odpočinku. Mazlíček to tedy není vhodný pro malé děti.
V čem ježka chovat
Pro chov ježka se doporučují plastové boxy nebo terária. Ježek je mistr útěků, nedoporučují se tak klasické klece, kde by mohl mezi žbrdlinkami utéct nebo se zachytit a zranit. Ježek je velmi citlivý na průvan, v kleci, kde jsou mřížky, by mohl rychle nastydnout, plastový box mu tedy bude určitě více vyhovovat. Čím větší rozměr box bude mít, tím lépe, avšak minimálně by měl mít alespoň 90 cm na délku. Na dno boxu dáme podestýlku, nejlépe bezprašné piliny či ekologické papírové stelivo Asan. Peletek a ostatních tvrdších podestýlek se vyvarujeme, a to kvůli možným otlakům na tlapičkách ježků.
Další vybavení
Do boxu umístíme místo na odpočinek. Může se jednat o domeček dostatečných rozměrů nebo nějaký z látkových pelíšků a tulipytlíků. Dále by ve vybavení neměly chybět misky na krmení a vodu, popřípadě napáječka. Můžete pořídit WC pro hlodavce, kam bude ježek chodit a vy ho tak můžete jednoduše čistit. Ale postačí denně vyměnit špinavou podestýlku v rohu boxu, kam se ježek naučí chodit. Na zabavení ježka existuje hodně hraček, můžeme pořídit různé plyšové hračky nebo hračky na pamlsky, u kterých ježek potrénuje i mozeček. Ježci milují pískové koupele, nezapomínat bychom tak neměli ani na pořízení vaničky s koupacím pískem! :)
Čím ježka krmit
Jednu část jídelníčku tvoří granule. Koupit se dají buď přímo pro ježky nebo kvalitní granule pro koťata. Druhou část tvoří hmyz, tedy mouční červi, cvrčci, švábi, sarančata apod. Tato potrava se dá koupit ve zverimexech. Dále můžete ježkovi dávat vařené kuřecí maso, vařená vajíčka a kvalitní masové kapsičky. Ovoce a zeleninu si ježek jistě také oblíbí, jen pozor na přílišné překrmování, ježci totiž mají tendenci tloustnout. Asi jednou za měsíc podáváme kalcium, aby nedošlo k odvápnění kostí. Podávat ho můžeme ve formě sépiové kosti či prášku, který nasypeme na krmivo. V neposlední řadě je nutné, aby měl ježek neustále k dispozici dostatek čisté vody.
Další péče o ježka
Ježkům rostou poměrně rychle drápky na zadních nohou, proto se zkracují speciálními kleštičkami. Ježci těžce snáší cestování, pokud už s nimi musíme k veterináři a podobně, volíme cestu co nejrychlejší a bez větších prodlev. Na převoz se hodí dobře větratelné plastové přepravky anebo papírové krabice, kam vložíme vhodnou podestýlku.
Pokud jste se rozhodli ježečka pořídit, přejeme vám do vašeho soužití s ním vše dobré. Tlapku na to!