Historie
Chování a temperament
Jak se nejspíš dá u tohoto plemene očekávat, má v povaze silné lovecké pudy. Naproti tomu se jedná o skvělého společníka do rodiny. Mezi jeho přívlastky totiž patří slova jako milý, přítulný, přátelský, veselý, temperamentní, společenský. Zdobí ho prostě samé skvělé vlastnosti. Miluje lidi, děti i štěkající čtyřnohé chlupáče, takže je ideální ho chovat ve smečce. Nedá dopustit na své páníčky, které chrání stejně jako jejich majetek. I pro dobrou povahu ale samozřejmě nesmíte zapomínat na důsledný výcvik svého psího kamaráda. Je opravdu důležitý, a to zvláště u velkých plemen, která mnohdy bývají stejně jako otterhound pěkně tvrdohlavá. Bez řádné výchovy vám mimo jiné v bytě zničí snad vše, na co přijde. A to určitě nechcete.
Vzhled
Tento velký silný pes s přátelským výrazem dosahuje v dospělosti výšky až 69 cm, jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí od 30 do 55 kg. Poznávacím znamením plemene jsou plovací blány mezi prsty, které zvyšují rychlost plavání ve vodě. Kožíšek otterhounda je dlouhý, hustý, na dotek drsný a má rozcuchaný vzhled. Srst může mít hned několik zbarvení, jako je modrá, šedavá, pšeničná, červená či ocelová. Vyskytuje se v jednobarevné variantě anebo s bílými skvrnami.
Péče a životní podmínky
Zvýšenou péči vyžaduje především mazlíkův hustý kožíšek, který je třeba pravidelně dvakrát v týdnu vyčesávat. Naopak se vyvarujte častému koupání, které srsti spíše škodí. Pozornost věnujte také ouškám, abyste zamezili zánětům, a drápkům, které by neměly být příliš dlouhé. Dbejte také na pravidelný pohyb tohoto aktivního pejska, aby se nenudil. Co ho ze psího sportu potěší nejvíc, je jasné, plavání.
Zdraví
Jako většina velkých plemen i otterhound trpí na dysplazii kyčelního kloubu. Častěji než u jiné rasy se může vyskytnou také epilepsie nebo glanzmannova trombasténie. Zástupci plemene se dožívají v průměru deseti až třinácti let.
Krmení
Otterhoundovi stejně jako jinému plemeni dopřávejte kvalitní krmivo. Granule je ideální servírovat v pravidelných intervalech dvakrát denně. Ponechání misky s krmivem po celý den může způsobit chlupáčovi nadváhu, a to může přispět až k dysplazii kyčelního kloubu, ke které bývá vydrař, jak je již zmíněno výše, náchylný.