Základem pro sestavení správné krmné směsi či určení vhodných surovin je hlavně velikost papouška. Nejčastěji chovanými papoušky u nás v České republice jsou ti malí, například andulky, korely nebo agapornisové.
Správně živený papoušek se pozná na první pohled. Dle vitality, barvy a stavu peří. A co je tedy ta správná výživa?
Všeobecně papoušci milují semínka. Je dobré dát semínka i naklíčit. V oblibě mají oříšky a přidat můžeme i například čočku nebo hrášek. Pozor ale na poměr a druh semínek, třeba slunečnice je velmi tučná, a proto ji podáváme spíše střídmě. Podáváme také zeleninu a menší množství ovoce – to obsahuje mnoho sacharidů. Mimo sezonu můžeme krmit i sušeným ovocem či zeleninou, ale vybíráme pouze ty nesířené. Čerstvé krmivo často uklízíme a měníme, rychle začne hnít a kvasit. Po čtyřech hodinách je dobré jej prostě vyhodit. Vyhněte se avokádu, čokoládě a všemu, co obsahuje kofein, nevhodné jsou také arašídy, citrusy, lilek nebo rebarbora. Ať už ale krmivo mícháme sami anebo krmíme koupenou směsí, hlídáme obsah vitaminů. Přidávat je můžeme pomocí hotových suplementů, ale nikdy nenavyšujte dávku. Příliš mnoho vitaminů vede k hypervitaminóze – předávkování nebo dokonce otravě organismu nadmírou vitaminů.
Potrava malých papoušků by se měla skládat z 80 % sacharidů, 12 % rostlinných bílkovin a pouze z 8 % tuků – je důležité tento poměr hlídat. Velcí papoušci potřebují cca 15 % bílkovin, 15 % tuků a 70 % sacharidů. Velmi často se stává, že jsou papoušci překrmováni tučnými pochutinami (často ořechy nebo slunečnice!), které jim poté způsobují zdravotní komplikace, především v souvislosti s játry.
Co podávat, když krmivo připravujeme doma?
Z ovoce a zeleniny jim můžete předkládat celou škálu plodů, například: hroznové víno, jablka, banány, hrušky, celer, brokolici, granátová jablíčka, okurky a meruňky, občas zmiňované oříšky. Mezi zkrmovaná semena patří pšenice, oves, lesknice, čirok, proso, rýže, kukuřice a další. Vhodná jsou i naklíčená semena čočky, fazole a hrášku.
Na ohryz jim můžete donést z procházky větvičky z ovocných stromů, břízy, vrby, buku i olše. Pozor ale na bez, šeřík, dub, cedr a jedovatý tis! Důležité je hlídat suplementaci vápníku, dodávat ji můžete ve formě sépiové kosti či různých vitamínových doplňků. Dbáme na pestré složení, čerstvost a dobrý poměr vhodný pro daný druh papouška. Pokud je to možné, vyhýbáme se kupovaným směsím, kdy má papoušek možnost si ze sypané směsi vybrat jen to, co chce. Ostatní nechá. Oproti tomu granule jsou semleté, tím je složení jednotné a nelze nic vyzobat či vynechat.
Malí papoušci
Již zmíněné andulky a většina malých australských papoušků žije ve velmi suchém prostředí, kde mohou najít pouze spoustu travních semen. K ovoci a zelenině se dostanou spíše výjimečně. Naopak množství jihoamerických papoušků žije v lesích, kde se vyskytuje spousta druhů ořechů nebo ovoce. Proto by se krmivo papoušků mělo sestavovat i s ohledem na podmínky, které jsou jeho druhu vlastní, odkud pochází. Ovoce a zelenina zaujímají cca 1/3 krmné dávky. Podávat můžete běžné sezónní druhy, které máte na zahrádce anebo čím vás obdaroval soused. V zimě sáhněte po jablkách, mrkvi nebo třeba paprice. Ty jsou v obchodě dostupné po celý rok.
Velcí papoušci
Stejně jako u malých papoušků, tak u velkých zohledňujeme místo původu. Skladba je obdobná, tedy semínka, ovoce a zelenina, zrní a navíc i živočišná strava (vařené kuřecí či rybí maso, červi, vajíčka,...). U velkých papoušků jsou hodně podstatné i oříšky. Milují jádra i samotné louskání. Denně každému velkému papouškovi můžeme podat osm kousků velikosti vlašského ořechu. Opět se při kupování krmiva kloníme spíše ke granulím, nikoli k sypkým směsím. Jen tak docílíme pestré stravy se stabilním složením.
Velikost krmné dávky
Velikost dávky krmiva se odvíjí většinou od velikosti papouška. Přibližně se dá říci, že hmotnost krmiva na den odpovídá 10 % hmotnosti papouška. Zohledňujeme také to, jestli je papoušek v období přepeřování nebo hnízdění. Tyto situace vyžadují více energie a bílkovin. Krmíme dvakrát denně. Sledujeme, zda krmivo mizí v papouškovi anebo na dně klece. Pokud je to spíše druhý případ, dávka krmiva je zbytečně velká a můžeme ji tedy zredukovat.