Obezita netrápí jen nás páníčky, ale stále častěji můžeme venku potkat i obézní pejsky. Zvířata žijící ve volné přírodě mají pohybu dostatek a v příjmu potravy jsou odkázána jen sama na sebe. Například vlci v přírodě denně urazí vzdálenosti v řádech mnoho desítkách kilometrů. Oproti tomu domácí psi žijí v přepychu a blahobytu.
K pohodlným pelíškům a postýlkám mají často i nadbytek potravy, různých laskomin a o dostatečném pohybu bohužel nemůže být ani řeč. Psi jsou zcela odkázáni na naši péči. My jim plníme misky, my je venčíme. Pokud tedy máme doma obézního psíka, měli bychom hledat chybu hlavně u nás. A teď ruku na srdce, kolik kilometrů se svým parťákem ujdete vy?
Proč je obezita nebezpečná?
Obezita není jen problém vzhledu, nadměrná váha má bohužel největší dopad na zdraví našeho pejska. Příčina je stejná jako u lidí. Nedostatek pohybu, nadbytečný příjem kalorií a nevhodná strava celkově. Nemalou roli hraje i genetika a plemenná příslušnost, někteří jedinci mají k ukládání tuku opravdu vyšší sklony. A o to více bychom se měli nad stravou svých parťáků zamýšlet. Pokud si nevíte rady s výběrem vhodného krmiva pro vašeho pejska, ozvěte se nám na naši psí infolinku nebo nám napište na chat, rádi podáme pomocnou tlapku :)
Jak poznám, že mám doma Tlouštíka domácího?
Nejlepším indikátorem je hmatatelnost psích žeber. Položte dlaně ze stran na hrudní koš a zjistěte, jak snadno nahmatáte žebra. Pokud znatelně vystupují, jsou velmi snadno nahmatatelná a pejsek má propadlé bříško, je příliš hubený. Ideální je, pokud jdou žebra dobře nahmatat a při pohledu ze strany má pes lehce stažené břicho. Pokud však lehkým pohlazením žebra nelze nahmatat, nemá viditelný pas a z profilu má pes plné břicho, je obézní.
Čas na hubnutí
Ke snížení váhy vedou dvě cesty. Snížit energetický příjem a zvýšit energetický výdej. Nejlepší je samozřejmě obě možnosti kombinovat. Pokud pejska trápí jen pár kilo navíc, je mladý a aktivní, snížení váhy bude snazší. Často ani není nutné přecházet na dietní krmivo a postačí pouze snížení dávky běžného krmiva a omezení pamlsků. Zároveň prodlužte procházky a první výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Pokud je pejsek jinak zdravý a netrápí ho přidružené zdravotní problémy, můžete postupně vyzkoušet i lehký běh nebo alespoň procházky v rychlejším tempu.
S navyšováním intenzity buďte opatrní, pokud byl pejsek do teď hlavně gaučovým hlídačem, musí si postupně vybudovat kondici. Výborným pohybem je plavání, takže jestli máte doma milovníka vody, máte také napůl vyhráno. Ovšem pozor, plaváním není myšleno zběsilé aportování míčku. Ideální je klidné a vytrvalé plavání, při kterém jsou zapojeny svaly celého těla.
Hlavně u starších a méně aktivních pejsků bude dobré přejít na
granule se sníženým obsahem tuku. Tyto granule mají zvýšený obsah vlákniny, která pejska zasytí, a obsahují dietnější druhy masa, jako je třeba krůta u
Marp Holistic Turkey SAN, bílé ryby u
Marp Variety Slim and Fit nebo třeba králičí maso u
Brit Care Weight Loss. Dejte si pozor na dávkování. Na pytli naleznete pouze doporučené množství krmiva, které je třeba přizpůsobit potřebám konkrétního pejska. U některých jedinců bude nutné podávat ještě nižší množství, než uvádí výrobce. Zároveň doporučujeme vysadit většinu pamlsků a ty, které pejsek dostane, je nutné odečíst od denní dávky krmiva. Na trhu jsou k dostání i pamlsky v light verzi, doporučit můžeme například
Bosch Goodies Light.
I když jsou tyto pamlsky se sníženým obsahem tuku, stále se jedná o doplňkové krmivo a je nutné počítat s jejich kalorickou hodnotou při dávkování běžného krmiva. Vhodným pohybem jsou dlouhé procházky (samozřejmě s ohledem na celkový zdravotní stav) a opět plavání, pokud má pejsek rád vodu. Úbytek váhy bude pravděpodobně pomalejší, než u aktivních jedinců, proto buďte trpěliví a vytrvejte.
Pokud je ovšem pejsek vysoce obézní a trápí ho již některé sekundární potíže (bolest kloubů, zhoršené dýchání apod.) je dobré konzultovat snižování váhy s veterinárním lékařem. Ten pejska vyšetří a doporučí krmivo, které je speciálně vyvinuté ke snižování váhy, tzv.
veterinární dietu. Taková krmiva jsou především určena pejskům, kteří potřebují velmi výrazně snížit váhu a jedná se v podstatě o léčbu. Ano, obezita je totiž nemoc. U velmi obézních psů bývá problém zvýšit energetický výdej a doplnit tak hubnutí o přirozený pohyb.
Součástí receptur proto bývají i doplňkové látky pro výživu kloubů a pohybového aparátu, který je z důvodu vysoké hmotnosti nadměrně přetěžován. Na procházky určitě choďte, jak je to jen možné, ale prvních pár kil je dobré shodit spíše sníženým energetickým příjmem. Jakmile se pejskovi trochu uleví a dostane se do kondice, můžete postupně přidávat na intenzitě pohybu.
Na pytlích většinou můžete nalézt dvojí dávkování, a sice pro pejsky, kteří potřebují primárně snížit váhu, a dále pak pro pejsky, kteří již zhubli a váhu potřebují jen udržovat. Pro některé jedince bude vhodnější tyto speciální granule podávat již trvale. Většinou tuto cestu volí i lidé, kteří pejskovi rádi dopřejí více pamlsků, nedokážou odolat loudícím psím očím a nejsou schopni pejskovi poskytnout dostatek pohybu. Nemusíte se bát, krmiva obsahují vše potřebné a trvalé krmení je možné, aniž by pejsek strádal. Ostatní pejsky je možné po úspěšném snížení váhy a po konzultaci s veterinářem převést na běžné krmivo se sníženým obsahem tuku, které uvádíme výše.
Obezitu nepodceňujte, pokud pes musí denně nosit několik kilogramů tuku navíc, nejvíce trpí klouby, srdeční aparát, oběhový a dýchací systém, játra a ledviny. Nadměrná váha také zvyšuje riziko vzniku cukrovky a nádorových onemocnění. Ne nadarmo se tak obezitě říká tichý zabiják.