Historie
Odis je velmi mladé plemeno, které začalo vznikat ke konci 20. století na Ukrajině. V Oděse, na konci 70. let docházelo ke křížení foxteriérů, miniaturních pudlů a maltézských pinčů. Výsledná skupina měla stejné předky a podobný vzhled, ale ještě to nebylo přesně to, co si kynologové představovali. Pod vedením T. F. Šargorodskoj a I. V. Bacharjevoj začalo docházet k upevňování některých vlastností. V roce 1999 se narodila první fenka Franšika Dio Present, která se již svým vzhledem a vlastnostmi blížila vysněnému cíli. Tato fenka, společně s fenkou Lapuna Dio Present, narozenou o dva roky později, tvoří první základ plemene. I když během vývinu plemeno došlo k sepsání několika pracovních standardů, ten oficiální vznikl až prvním desetiletí 21. století. Plemeno prozatím nebylo FCI uznáno, ale v roce 2008 bylo uznáno jako národní plemeno Ukrajiny. Plemeno je prozatím opravdu vzácné. V Oděse se nachází přibližně 150 jedinců a celkový počet na světě těchto psíků je přibližně 300. Velice oblíbení jsou mimo Ukrajinu také v Rusku nebo Moldavsku, svůj zájem projevují i další země jako Izrael, Spojené státy nebo Německo. Do České republiky byla první fenka dovezena v roce 2016 a ke konci 20. let 21. století se zde narodil první vrh.
Chování a temperament
Jedná se o aktivní, veselé a vyrovnané plemeno. Odis je velmi inteligentní a snadno se cvičí. Při správné výchově a socializaci nemá problém žít v rodině s kočkami nebo dalšími zvířaty. Svou rodinu velmi miluje, mezi jejími členy ale standardně nedělá rozdíly. Pokud se mu však někdo více věnuje, zahrne ho větší porcí lásky. Hodí se do rodiny s dětmi, nebo i k osamocenému člověku, který mu bude věnovat čas a dopřeje mu možnost vybít svou energii. K zaneprázdněným lidem a seniorům se díky svému temperamentu moc nehodí. Skvělým parťákem bude pro různé sporty – velmi se hodí na agility, flyball nebo nosework.
Vzhled
Odis je malé plemeno, jehož kohoutková výška by neměla přesáhnout 37 cm. I přes svou pevnou kostru a konstituci nepůsobí těžkopádně nebo zavalitě. Hlava je ve tvaru tupého klínu. Lebka je plochá, středně široká a postupně se zužuje k očím. Nadočnicové oblouky a týlní hrbol jsou nevýrazné. Nosní houba je objemná, nozdry jsou dobře otevřené. Čenich je objemný a hluboký. Pysky dobře přiléhají a jsou dobře pigmentované. Středně velké oči jsou oválného tvaru. Jsou mírně šikmo uložené a mají tmavou barvu. Ploché uši jsou taktéž střední velikosti. Jsou svislé a pevně přiložené k lebce. Svou délkou dosahují do úrovně očí. Krk je delší než hlava, pozvolně přechází do plecí a je dobře osvalený. Hřbet je rovný, pevný, naopak bedra jsou krátká a svalnatá. Ocas je v klidu nesen dolů, při vzrušení se dostává nad hřbet. Svou délkou dosahuje k hleznům. Pružná kůže je bez záhybů a vrásek. Srst tvoří hustá krycí srst s dobře vyvinutou podsadou. Na hlavě tvoří krycí srst čupřinu, kníry a vous. Barva srsti je bílá se skvrnami různých barem (s výjimkou játrové). Hmotnost plemene je 6-10 kg.
Péče a životní podmínky
Odis se hodí do bytu i do domečku se zahradou. Celoroční pobyt venku ale nedoporučujeme. Potřebuje mít dostatek kontaktu se svou rodinou, takže v kotci by trpěl. Nejvíce spokojený bude, pokud se bude moci schoulit do něčí náruče a nechat se mazlit. Péče o srst vyžaduje každodenní vyčesání. Pokud se s pejskem chystáte na výstavu, bude potřeba se srsti více věnovat. Samozřejmostí by měla být také pravidelná kontrola očí, uší a drápků. Ospalky denně odstraňujte, využít můžete i oční kapičky nebo čistič očního okolí. Ouška kontrolujte, zda nejsou cítit, případně hlídejte, aby si je odis nedrbal. Drápky se zvládnou samy obrušovat při pohybu na tvrdém podkladu. Pokud je odis spíše na zahradě nebo měkčím povrchu, občas drápky zastřihněte, aby nezarůstaly.
Zdraví
Odis je velmi mladé plemeno, které není zatíženo žádnými pohybovými nebo genetickými problémy. Má skvělou odolnost a silnou imunitu, takže není náchylný na infekční onemocnění nebo alergie. Díky tomu se dožívá úctyhodného věku, který může přesáhnout i patnáct let.
Krmení
Každý pejsek potřebuje kvalitní stravu, a u odise tomu není jinak. Na výběr máte buď doma připravenou stravu nebo komerčně vyráběné produkty. Pokud se rozhodnete stravu připravovat sami doma, je potřeba mít dostatek informací o tom, jak má krmná dávka správně vypadat. Důležitý je nejen správný obsah bílkovin, sacharidů a tuku, ale také vyvážený obsah vitaminů a minerálních látek. K vyváženosti stravy mohou pomoci různé přílohy nebo vitaminové doplňky, které jsou dnes na trhu dostupné. Myslete také na to, že jednotlivé suroviny nebo již hotové dávky musíte někde uchovávat, což může být náročné na volný prostor. Pokud si chcete práci ulehčit, nabízí se podávání granulí. Jejich výběr ale také není nic snadného. Dnes je na trhu nepřeberné množství značek různé kvality. Vybírejte tedy opravdu pečlivě. Kvalitní granule poznáte podle vysokého obsahu masa. Obiloviny, jako pšenice nebo kukuřice, by měly být zastoupeny ve velmi malém množství nebo nejlépe by neměly být v granulích obsaženy vůbec. Granule, které sacharidy doplňují rýží nebo bramborem, jsou vhodnou volbou. Naopak se velkým obloukem vyhněte granulím, které obsahují barviva, různá dochucovadla nebo barviva. Pro odise vybírejte granule pro malá plemena psů, které jsou jim přizpůsobena nejen svým obsahem, ale také svou velikostí.