Cizí těleso
Cizí těleso patří mezi nejčastější příčinu získaného problému psích očí. Může se jednat o malé tělísko, například zrnko prachu či písku, které ucpe oční kanálek a pejskovi pak „teče“ z oka. V tomto případě většinou jednostranně, a výtok bývá ve formě slz. Každý pes má v koutku oka dva vstupy do slzných kanálků, které odvádí slzy do nosohltanu. Pokud je tento kanálek ucpán, slzy nemají kudy odtékat a tečou z oka ven. V takovém případě je potřeba návštěva veterináře, aby pejskovi kanálky propláchnul.
Stejnou neplechu můžou způsobit chlupy, které v koutku oka působí jako knot. Typicky se vyskytuje u kudrnatých plemen, a odtok slz potom způsobuje hnědé zabarvení v očním okolí.
Větší cizí tělesa, například osiny, ale i třeba špatně narostlá řasa můžou způsobit odřeninu rohovky, která může vést až k tvorbě očního vředu.
K tvorbě očních vředů jsou náchylnější brachycefalitická plemena neboli ta plemena s krátkou lebkou v oblasti nosu, jako jsou buldočci či třeba mops. Vlivem mělké oční jamky často nejsou schopni dovřít víčka při mrkání či spánku, rohovka osychá a vytvoří se vřed. Těmto psíkům je proto radno vypomoci umělými slzami v kapkách, před vycházkou a na noc.
Genetické vady
Druhou skupinu problémů s očima tvoří genetické, vrozené vady. Většinou se tyto vady vyskytují u psů z nehlídaných chovů, tedy bez průkazu původu. U predisponovaných plemen se oční vady dají vyšetřit klinicky u očního specialisty, a na některé dokonce existuje genetický test z krve, pomocí kterého se dá určit, jestli je pes normal – zdravý jedinec, vadu nepřenese na své potomky, nebo carrier – zdravý jedinec, vadu by s jiným carrier jedincem přenesl, affected – postižený, nesmí do chovu.
Mezi nejběžnější genetické vady patří:
- katarakta - šedý zákal; vada může být vrozená, nebo stařecká
- glaukom - zelený zákal, bolestivé kvůli zvýšení nitroočního tlaku
- PLL – primární luxace čočky - při tomto onemocnění dochází k poškození závěsného aparátu čočky, může se úplně utrhnout a pes oslepne
- CEA – anomálie očí u kolií - defekt zadní stěny bulbu, řadíme jej do skupiny očních chorob, projevujících se již v raném věku psa
Dále se můžeme setkat s dermoidem, což je okrsek kůže na očním víčku, na kterém vyrůstají dlouhé chlupy a dráždí oko, vyskytuje se již ve štěněcím věku a musí se operativně odstranit. Podobné problémy potom dělá distichiáza, při které část řas roste směrem do oka. A v neposlední řadě i kůže a chlupy u psů s přemírou kožních řas na hlavě, týká se plemen jako šarpej, mastin či tibetská doga.
Jak se nejlépe vyhnout zkušenosti s těmito genetickými vadami? Při výběru psího parťáka si zjistěte, jestli to konkrétní plemeno má k nějaké vadě predispozice, a vybírejte chovatele, kteří svá chovná zvířata pravidelně testují.