Znáte oleje pro psy? Jistě ano, nemálo chovatelů je běžně přidává do krmiva svého psa. Snadná aplikace, bezproblémový příjem, přírodní složení. Víte ale, kolik existuje druhů olejů? Jaký vybrat a jak poznat skutečně kvalitní olej? My vám poradíme.
K čemu je olej dobrý?
Olej je přírodní surovina, která má blahodárný vliv na celou škálu kožních problémů, imunitních a metabolických procesů, zánětlivých onemocnění, hojení ran, pigmentaci, alergie a mnohé další. Výhodou je snadné dávkování přidáním oleje do krmiva. Tekutá forma vyhovuje všem pejskům. Lze pořídit oleje se silným rybím aroma stejně tak není problém zakoupit pro nemilovníky ryb olej bez jakéhokoli zápachu. Většina olejů je skvělá nejen pro vnitřní ale i pro vnější použití, tedy k mazání, masáži, ochraně kůže.
Jistý výběr
Bez ohledu na druh oleje, který se chystáte koupit, je nutné se zaměřit na způsob výroby oleje, jeho složení a pokud možno i původ surovin. Oleje se rozlišují na dva typy - živočišné a rostlinné. Nejvhodnější a nejšetrnější způsob získávání obou druhů olejů je lisování za studena. Olej nesmí obsahovat těžké kovy, PCB (Polychlorované bifenyly) a ketony. Stejně tak je chybou, pokud je ve složení uveden smíšený či nepřesně specifikovaný olej, např. rostlinný olej, směs živočišných olejů nebo jen ,,olej”.
Důležitým ukazatelem kvality je i konzervace, ta by měla být přírodní, např. rozmarýnovým olejem. Velkým plus pro vás je, pokud výrobce uvádí i zemi původu surovin. To však není příliš běžné. Např. u lososového oleje hledejte původ lososů z Aljašky či Norska, z volných chovů.
Olejová elita
Škálu olejů pro pejsky určitě začneme
lososovým olejem. Mezi chovateli je nejrozšířenější a jako olej pro pejsky je tento asi nejdéle používaným. Lososový olej obsahuje především EPA a DEHA kyseliny a Omega 3 i 6 mastné kyseliny. Díky tomu má značný přínos pro matnou srst, suchou a podrážděnou kůži, podporuje pigmentaci, odstraňuje lupy a záněty, pomáhá při alergiích, je velmi důležitý i pro orgány a tkáně, výrazně podporuje hojení všech druhů ran a posiluje imunitu. Navíc jsou výše popsané kyseliny nezbytné pro výstavbu mozkové struktury a sítnice oka. Lososový olej je tedy skoro universálním doplňkem krmiva. Vybírejte pouze oleje, jejichž složení zní: ,,100% lososový olej”.
Pokud váš pes nemá rád ryby a jejich specifické aroma, doporučuji zvolit rostlinný olej, např. Ostropestřcový. Slyšeli jste o ostropestřci mariánském? Jde o hojně využívanou rostlinku, olej z jejích semínek se používá především při potřebě detoxikace, podpoře funkce jater nebo při otravě. Ostropestřcový olej obsahuje vysoký podíl kyseliny linoleové. Ta je důležitá pro posílení imunity, tvorbu dalších kyselin, ovlivňuje metabolismus tuků a je také součástí buněk a membrán.
Ostropestřcový olej je ideální podávat při zvýšené zátěži, při léčbě antibiotiky, po nemoci či zranění a také pro posílení jaterní činnosti.
Dalším oblíbeným druhem je
olej lněný. Není ještě příliš rozšířený, ale jeho moc není menší. Díky nenasyceným mastným kyselinám skvěle hydratuje a zklidňuje kůži, eliminuje šupinatost, potlačuje záněty a ekzémy. Významně působí i vnitřně - posiluje cévní stěny, reguluje hladinu cholesterolu, upravuje trávení. Výborně se hodí pro pejsky trpící nechutenstvím a dokáže odstranit i vleklou zácpu. Pokud potřebujete pomoci pejskovi ohledně kožních či zánětlivých potíží a nemá rád ryby, lněný olej je skvělou alternativou.
Další druhy jsou např.: olej konopný, olivový, pupalkový,
olej ze sardinek, ančoviček či olej z treskovitých ryb. Každý olej je přínosnou složkou pro každého zdravého i různě nemocného psa. Skvělé je, že je vhodný pro jedince v jakémkoli stáří i stavu, tedy doporučujeme jej podávat i štěňatům či březím a kojícím fenám.
Nevýhodou především rybích olejů je silný vliv na pigmentaci, takže u mnoha pejsků může dojít k reznutí srsti a změně pigmentace. Pokud je ale pro vás přednější zdravotní přínos, oleje se rozhodně nebojte.
A na závěr - druhy zpracování oleje
Oleje dle typu zpracování jsou: za studena lisované a rafinované. Za studena lisované oleje se lisují bez využití vysokých teplot. Říká se mu také terapeutický olej. Obsahuje rozpustné vitaminy, přítomné v původní rostlinné surovině, hlavně vitamin E, cenné nenasycené mastné kyseliny a další živiny. Pro chuť oleje jsou velmi důležité přírodní aromatické látky, které v oleji zůstanou při lisování za studena. Obsažené mastné kyseliny se za vysokých teplot ničí a mohou se přeměnit na škodlivé látky. Nevýhodou lisování za studena je malý výtěžek lisování a s tím spojená vyšší cena oleje. Rostlinná surovina se po vylisování za studena často dále zpracovává obvyklým způsobem pro získání rafinovaného oleje - tedy např. výlisky z oliv z procesu lisování jsou dále použity k výrobě rafinovaného olivového oleje. Oleje lisované za studena jsou proto dražší než rafinované oleje.
Rafinované oleje získávané za využití vysokých teplot a organických rozpouštědel jsou značně levnější. K výrobě se dá použít již zpracovaná surovina z lisování za studena. Za vysokých teplot vzniká řada páchnoucích či toxických látek. Tyto látky spolu se zbytky rozpouštědla musí odstranit tzv. rafinací. Tím se ale zároveň odstraní i všechny přínosné a cenné látky. Získáme tak čistý tuk bez původní chuti a vůně. Rafinovaný olej nemá praktický žádný zdravotní přínos, hodí se spíše jako tuk např. na přípravu jídel.
Rozlišný způsob výroby oleje má vliv nejen na chuť oleje, ale i na způsob jeho použití, přínos pro organismus a celkový nutriční potenciál. Terapeutický, tedy za studena lisovaný olej, je léčivo, doplněk stravy, cenný a mocný přírodní pomocník pro každého pejska.