Historie
Historie německého brakýře není příliš jednoznačná. Co literární pramen, to jiný názor. Obecně se ale shodují v tom, že se jedná o potomka keltských honičů, kteří se na území Německa vyskytovali a využívali k lovu již po staletí. Jedním z předků by měl být tzv. vestfálský honič, v dalších předcích se již literatura rozchází. Ke konci 19. století tak mělo plemeno několik variant, které byly sjednoceny do jednoho plemene, které se označilo dnes známým jménem. V roce 1896 byli chovatelé tohoto plemene sdruženi do společného klubu. Standard plemene ale vznikl až v roce 1955. Plemeno bylo využíváno především k lovu zajíců, králíků a černé zvěře. Lovecké využití mu vydrželo dodnes, i když se dnes plemeno vyskytuje velice zřídka. V České republice může být znám také jako německý honič.
Chování a temperament
Německý brakýř je velice aktivní a pracovitý pes s vyrovnanou a přátelskou povahou. Při práci je neúnavný a akční, práci nebo jiné fyzické využití potřebuje ke spokojenému životu. Pokud není zaměstnán v lese, hodí se i pro různé kynologické sporty – např. agility nebo frisbee. Při lovu se používá hlavně v hornatých oblastech. Teplou stopu sleduje rychle a hlasitě, studenou a podbarvenou stopu naopak vypracovává tiše. Je velice inteligentní a celkem dobře ovladatelný. I když nepotřebuje vyloženě zkušeného chovatele, je vhodné znát alespoň základní principy výcviku. Důraz je potřeba klást na přivolání. Pejska, na kterého v tomto ohledu není 100% spolehnutí, raději venku z vodítka nepouštějte. Má silný lovecký pud, kterým se nechá snadno zlákat. Problém to také může být při soužití s různými druhy zvířat, proto je dobré nepodcenit socializaci. S dalšími psy vychází bez problému a je zvyklý na práci ve smečce. Doma se projevuje jako citlivý a přátelský pes, který je zvědavý. Svou rodinu velmi miluje. Hodí se k dětem, a i když se k cizím lidem chová hezky, jejich příchod hlasitě oznámí.
Vzhled
Německý brakýř je lehký, vysoký pes, který je i přes svou eleganci pevně stavěný. Hlava je suchá, lehká a protáhlá, vypadá úzce. Mozkovna je mírně klenutá s mírně vyznačeným týlním hrbolem. Nosní houba má světlou dělící rýhu. Zuby jsou extrémně silné a pravidelné. Oči jsou jasné, tmavého zbarvení a vyzařují milý pohled. Dlouhé uši dobře přiléhají k hlavě, jsou široké a na koncích zaoblené. Krk je středně dlouhý, v poměru k hlavě je silný, hřbet je mírně klenutý. Hrudník je hluboký, žebra jsou slabě klenutá, hrudní koš je dlouhý. Ocas je dlouhý, u kořene není příliš silný. Pokrytý je delší štětinatou srstí. Nesen je svěšený nebo v lehkém oblouku směrem vzhůru. I když je to krátkosrstý pes, jeho srst je poměrně dlouhá a velmi hustá. Zároveň je tvrdá až drsná. Břicho je porostlé hustou srstí a na spodní straně ocasu je srst delší a tvoří kartáč. Zbarvení bývá od červené po plavou, s černým sedlem nebo pláštěm a s bílými znaky. Kohoutková výška je v rozmezí 40-53 cm při hmotnosti okolo 25 kg.
Péče a životní podmínky
Jak již bylo zmíněno, německý brakýř potřebuje dostatek pohybu a zaměstnání. I když jeho výcvik není složitý, je potřeba, aby byl provádět citlivě a s láskou, ale s důsledností. Péče o srst není náročná, postačí pravidelné vyčesání gumovým kartáčem. Tím se odstraní uvolněné a odumřelé chlupy. Vzhledem k povislým uším je potřeba pravidelně kontrolovat zvukovody. Povislé uši totiž tvoří ideální prostředí pro bakterie a kvasinky, které mohou tvořit nepříjemné záněty. Nikdy k čištění nepoužívejte vatové tyčinky, nejen že může dojít k poranění bubínku, ale také se tam nečistoty spíše upěchují než odstraní. Pokud je pejsek lovecky využíván, doporučujeme ošetření proti vnějším parazitům ve formě spreje nebo pipety. Za obojek by se pejsek mohl někde zachytit a při nejmenším jej ztratit. Také by měl být majitel k dispozici základní psí lékárničku a vědět, jak případná malá poranění ošetřit nebo poskytnout první pomoc.
Zdraví
Jedná se o houževnaté a poměrně zdravé plemeno. V chovu se hlídají především dysplazie kyčelního kloubu. Do chovu by tak měli být připuštěni pouze zdraví jedinci. Vzhledem k tomu, že se jedná o plemeno střední velikosti, je zde již na místě prevence před torzí žaludku. Jedná se o akutní a život ohrožující problém, kdy se žaludek přetočí a nafoukne. Pokud není stav rychle řešen u veterináře, dochází k úhynu pejska. Základní prevencí je rozdělení krmné dávky na dvě menší porce a dodržení lenošení po jídle.
Krmení
Aby byl německý brakýř spokojený a měl dostatek energie, potřebuje kvalitní stravu. Záleží jen na majiteli, zda se rozhodne pro granule nebo doma připravovanou stravu. Obojí má své pro i proti. U granulí je dnes velmi pestrý výběr. Je potřeba vybrat kvalitní granule s vysokým podílem masa a nejlépe nulovým obsahem obilovin. V granulích pejsek dostane všechny živiny ve správném poměru, které mu zajistí spokojený a zdravý život. Granule by se neměly často střídat, aby nedocházelo k zažívacím obtížím. Pokud se rozhodnete pro doma připravovanou stravu, je potřeba si nejdříve připravit dostatek místa v mrazáku a nastudovat si co nejvíce informací. Strava musí být pestrá, z kvalitních surovin. Je potřeba aby byla vyvážená a obsahovala dostatek minerálních látek a vitaminů. Do krmiva lze přidávat i různé doplňky stravy – ať už se jedná o dentální přípravky, kloubní výživu či vitaminy, Váš pejsek to jistě ocení.