Omyl, není tomu tak. Je to výmysl, pravděpodobně se nejedná o slušného chovatele, ale narazili jste na množírnu psů. Proto buďte obezřetní k informacím, které se k vám při hledání čtyřnohého parťáka dostávají.
Kolik psů v registrovaném chovu dostane PP?
Všichni. V běžné praxi žádáme o průkaz původu pro všechna narozená štěňata. Pokud jsou rodiče uchovněni, byl vystaven krycí list a narodila se štěňata, není důvod jim průkaz původu nevystavit. Nikdo neřeší, zda se narodilo jedno štěně, dvě, pět nebo dvanáct. Na průkaz původu mají nárok všichni.
A co když štěně neodpovídá standardu?
I nestandardní štěně dostane průkaz původu. Takové štěně nebude úspěšné na výstavách, pravděpodobně nebude puštěné do chovu a potomky s průkazem původu po něm nebudete mít. Ale i přesto, že má štěně předkus, špatnou barvu nebo třeba zálomek na ocase, bude mít vystavený průkaz původu. Takové štěně je často prodávané se slevou právě za danou vadu. Sleva je běžná proto, že štěně nebude uchovněné, nikoli proto, že by nemělo dostat průkaz původu! I k nestandardnímu štěněti ty “papíry” dostanete. A pokud ne, tak ruce pryč.
Důvěřuj, ale prověřuj!
Jak známá hláška, že? Tak se jí držte! Pokud se v chovu psů neorientujete, nechte si poradit jinými chovateli nebo přímo poradcem chovu pro dané plemeno. Ověřte si informace, které vám chovatel dává, a to ještě před koupí štěněte. Pořizujete si psího kamaráda na značnou část svého života, tak si dejte čas s výběrem a neskočte množitelům na jejich vymyšlené důvody.
Průkaz původu psa - co to je a k čemu to potřebuji?
Psi s pp nebo také psi s průkazem původu zakoupíte spolu s “papíry”, ale k čemu ty papíry vlastně jsou? Mnoha majitelům jen leží doma, nutně je nevyužijí, ale...
Průkaz původu obsahuje výpis předků a jejich povinná i nepovinná zdravotní vyšetření. Díky průkazu původu víte, kdo jsou rodiče vašeho psa a na které nemoci jsou vyšetřené. Víte tedy, kterými dědičnými chorobami váš pes nemůže trpět a u kterých může být případně přenašeč nebo je tam snad i riziko, že může onemocnět. To se bude velmi lišit podle konkrétního plemene, každý chovatelský klub má jiná povinná vyšetření.
Nekupujte zajíce v pytli
Je na každém, zda chce psa s průkazem původu nebo bez něj. V každém případě si předem zjistěte co nejvíce informací a jaké jsou běžné praktiky. Např. mít možnost vidět prostředí, ve kterém štěňata vyrůstají a poznat jejich matku. Dojet si pro štěně do místa jeho bydliště. Odvézt si spolu se štěnětem alespoň něco, na co je zvyklé. Zpravidla byste měli dostat alespoň menší množství krmiva, na které je štěně zvyklé, a nějakou hračku nebo deku, aby měl pejsek v novém domově něco známého, načichlého pachem své matky a sourozenců. Dodává mu to pocit bezpečí a jistoty.
A jak probíhal výběr štěněte u vás? Měli jste štěstí i přesto, že jste o psech nic nevěděli anebo jste měli nějakého známého, který vám dělal poradce a nedovolil by šlápnout vedle? Pochlubte se a pošlete nám fotku vašeho psího parťáka.