S odmítáním stravy se můžeme setkat v každém věku psa a s každým plemenem. My pak musíme zjistit, zda se jedná o zdravotní důvod, nechutenství nebo nějaké rozmary pejska. K tomu bude potřeba spolupráce s veterinářem a nějaké ty zkušenosti s jinými nejedlíky.
Nejprve vyloučit zdravotní problém
Zejména u psů, u kterých se odmítání stravy objeví v pozdějším věku, je potřeba najít příčinu. Důvodem může být změna stravy či jiná změna, která v domácnosti proběhla, ať už jde o stěhování, nový člen rodiny či smečky či naopak jeho ztráta. Každá taková situace může pejsky a jejich stravu ovlivnit.
Pokud k žádné změně nedošlo a pejsek bez důvodu odmítá stravu, doporučuji navštívit veterinárního lékaře a zjistit možnou příčinu ve zdravotním stavu. U starých psů jsou typickým důvodem zkažené zuby. I přesto, že stav zubů s lékařem napravíte, můžete seniorům granule před podáním namáčet do vody, aby změkly nebo přejít na poloměkké granule pro psy.
Změna krmiva nepomáhá?
Máte-li vyloučený zdravotní problém, určitě vás napadne změnit krmivo. My lidé bychom nechtěli jíst denně stejné jídlo a tento názor občas někdo převádí i na psy, avšak mylně. Psům nevadí dostávat denně stejné krmení, ale samozřejmě mají i psy chuťové pohárky a může se stát, že jim některé krmivo nebude chutnat.
Zejména v případě mladých psů však dochází k odmítání krmiva z jiných důvodů, které nevyřešíte ani u veterináře ani změnou krmiva. Někteří psi nemají důvod jíst, nemají pocit hladu nebo slabé energie, kterou by potřebovali doplnit. Jiní zase mohou majitele zkoušet, jestli nedostanou něco lepšího, přes den přeci dostávají pamlsky, a tak proč teď jen obyčejné suché granule.
Pes dobrovolně hlady neumře
U psích nežravců se obrňte zejména vysokou dávkou trpělivosti. Mějte na mysli, že pes dobrovolně hlady neumře. Možná bude hubenější, ale pokud veterinář pejska vyšetřil a vše je v pořádku, zůstaňte v klidu.
Na některé psy bude platit hladovka. Když si krmivo nevezmou, seberte jim misku s granulemi a vraťte ji až při dalším krmení. Při tomto postupu dbejte na to, aby pejsek neměl mezitím přístup k jinému krmivu nebo nedostával pamlsky.
Jiný pes jen nechce jídlo zadarmo, ale při výcviku si odměny bere s chutí. Pak používejte granule jako odměnu při výcviku a denní krmnou dávku zkrmte cvičením. Ať už v průběhu procházky nebo jednoduchými cviky doma v době krmení.
Další možností je ochutit suché granule něčím zajímavějším. Masové konzervy a kapsičky pro psy anebo třeba vývar jsou ideální varianty. Půjdete-li cestou ochucení, doporučuji se držet při zemi. Myslete na to, že hlavní složku krmení máte granule, které chce pouze dočasně ochutit. Tedy na ochucení stačí opravdu malé množství masové složky, ideálně s omáčkou, šťávou či vývarem. Tuto masovou složku budete postupně ubírat, ať pejskovi zůstanou zase jen suché granule. Pro představu, pro plemeno psa, které v dospělosti má kolem 15 kg, postačí na ochucení granulí lžíce konzervy pro psy. U menších plemen tedy postačí ještě méně.
Riziko při ochucování je tzv. rozmlsání psa. Proto zdůrazňuji, že ochucujete pouze mírným množstvím masa a postupně jej odbouráváte. V opačném případě počítejte s tím, že budete muset dochucovat opravdu dlouhou dobu.