Masové konzervy jsou velice oblíbenou formou krmiva. Podávají se jako částečná náhrada granulí, doplněk pro zatraktivnění a zvlhčení krmiva nebo také jako odměna. Především v létě, kdy s námi jezdí mazlíčci na dovolenou, konzervy kupujeme nejvíce. Je to praktický způsob, jak krmit čerstvě kdykoli a kdekoli.
Jak ale poznat kvalitní konzervu? Co by měla obsahovat a čím se řídit? V čem je přínosná? Na to se společně podíváme.
Přínosy konzervovaného krmiva
Pokud hovoříme pouze o kvalitní masové konzervě, kde je skutečně maso, hlavní výhodou je vysoký stupeň hydratace. Především v letních měsících tak konzerva přispívá ke zvýšené hydrataci těla psa, tím mu pomáhá horko lépe snášet. Hydratace je důležitá i u psů ve vysoké zátěži. Navíc, vyšší obsah vody zvyšuje pocit nasycení.
Jak jsem již uvedla výše, konzerva zvyšuje lákavost krmiva. Pes má skvěle vyvinutý čich, který využívá i u krmení. Konzerva má několikrát silnější aroma a pes takovému krmivu málokdy odolá.
U mlsounů dejte pozor!
Konzervu byste měli podávat nepravidelně. Nesnažte se jí nahradit granule, které pes nechce a čeká na něco lepšího. Pouze ho tak utvrdíte v tom, že granule přijímat nemusí, že dostane něco lepšího, stačí si počkat. Suchému krmivu odvykne a vám nezbyde nic jiného, než zůstat pouze u konzerv nebo vařeného masa.
Obal je hezký, ale co je uvnitř?
Konzerva má jednu velkou nevýhodu - nevidíte do ní. Proto se vždy řiďte složením. Stejně jako u granulí je důležitý obsah masa. Je zajímavé, že v mnoha psích konzervách, které nesou honosné nápisy o tom, jak chutné maso bylo k jejich výrobě použito zjistíte, že obsahuje třeba jen 4 % masa. A co je zbytek? V lepším případě produkty vedlejší živočišné výroby, v horším případě obiloviny nebo nespecifikované suroviny rostlinné výroby. Z těchto surovin se právě vyrábí rádoby kostky masa, měkké a rozpadající se pěnové kostky červené barvy, které mají vyvolat dojem skutečného masa. To se ale nikdy nestane. Taková konzerva se snad ani konzervou nazvat nedá, takové rozhodně nekupujte.
Složení, složení a zase to složení
Od konzervy očekáváme kvalitní dávku výživného a voňavého masa. Není nic proti ničemu, pokud je maso doplněno zeleninou, rýží, vývarem nebo vnitřnostmi. Spousta výrobců zpracovává pouze maso pro lidskou spotřebu, konzerva tak obsahuje stejně kvalitní suroviny, jaké dopřáváte sobě samým.
Dejte ale pozor na poměr surovin, prim musí hrát vždy maso. Proto nás na obalu bude nejvíce zajímat etiketa se složením. Pokud není složení uvedeno, není kompletní a nebo popis surovin není jednoznačný, nekupujte. U kvalitního výrobku není důvod, aby nebylo složení uvedeno v kompletním a uplném znění.
V dnešní době je na trhu velké množství skutečně kvalitních konzerv, které obsahují často i více než 90 % masa, které je doplněno masovým vývarem. Namátkou mohu uvést
Marp,
Topstein,
Brit nebo
Mac’s. Taková konzerva může být i plnohodnotnou náhradou granulovaného krmiva.
Někteří výrobci zpracovávají celé kusy masa, např. v konzervě
Tostein konzerva Losos v plechu najdete velké a celé kusy ryb, které jsou zality v rosolu. Jiní výrobci maso před uzavřením do plechu rozemelou nebo pokrájí na drobné kousky. Je jen na vás a vašem pejskovi, kterou formu upřednostníte. Konzistence na složení nic nemění.
Správná konzerva se po otevření musí rozvonět, cítit byste měli maso a případně zeleninu. Především, pokud obsahuje vývar, aroma je o to silnější. Nezřídka se stává, že samotní lidé mají na konzervu pro psy chuť, voní jako naše pokrmy z masa.
Samostatnou kapitolou jsou pak paštiky, paté a kapsičky. Jak nám již název říká, jde o pěnovou, měkkou nebo až omáčkovou konzistenci. Ta je vyhledávána především jako náplň hraček na pamlsky nebo jako hlavní krmivo pro pejsky, kteří nemají úplný chrup a příjem měkkého krmiva je pro ně bezproblémový.
Platí zde stejné pravidlo - číst složení. Tím, že je paštika vždy rozmělněna, nelze pohledem poznat, co obsahuje. Není vyjímkou, že spousta paštik, které zdaleka nemusí patřit mezi ty nejlevnější, obsahují méně než 10 % masa. Takže čím vlastně pejska krmíme, když mu takovouto paštiku podáme?
Kapsičky jsou poměrně řídké, proto obsahují mnohem více vody, než ostatní druhy krmiv. Dejte proto při výběru pozor, jakou má kapsička za danou cenu hmotnost. Kapsičky se vyrábí v různých gramážích, nejčastěji od 70 g do 320 g.
A něco málo o tom, jak se to dělá
Vše začíná u masa (nebo alespoň by to tak být mělo). Do výrobny se doveze, očistí a naporcuje. Poté se kousky masa naskládají do plechových konzerv, které prozatím nemají ještě víčko. Pokud je konzerva s rýží, zeleninou či jinou přísadu, dochází k tomu právě v tomto kroku. Maso se trochu upěchuje, poté se zavíčkuje a následuje tepelné ošetření - zavaření, jinak také sterilace. Ta trvá přibližně 10-12 minut při 121°C, konzervy jsou poskládány víčky dolu v přístroji, který připomíná obří tlakový hrnec. Poté už je konzerva připravena na cestu k vašemu pejskovi.
Výhodou je právě sterilace, která zabezpečí, že maso v konzervě má dlouhou trvanlivost, většinou 3 roky.
Takže, seberte pár konzerv a hurá na výlet! Tlapku na to!