Historie
Landseer měl původně sloužit jako řeznický a tažný pes. Původní pes se dostal z Anglie na ostrov New Foundland, kde se mísil s tamními psy. Jako samostatné plemeno byl landseer uznán v roce 1956. V některých zemích, např. USA, je považován pouze za barvený ráz novofundladského psa. Stejně jako jiná plemena měl i landseer potíže s přežitím druhé světové války. Díky několika nadšencům se mu však podařilo přežít. Výrazný podíl na jeho zachování měl E. Bughardt, který obnovil chov tohoto plemene. V České republice je landseer zatím rozšířen jen velmi málo. První pes se k nám dostal na konci 70. let 20. století. Ročně se odchová jen velmi málo vrhů. Své jméno získal po anglickém umělci siru Edwinu Henry Landseerovi, který jedince tohoto plemene rád maloval.
Chování a temperament
Landseer je velice milý a přátelský pes. Díky své velikosti sice budí respekt, ale k hlídání se moc nehodí, protože převažuje jeho mazlící a milující povaha. Svojí rodinu naprosto zbožňuje a je jí naprosto věrný. Rád se mazlí a neváhá si o podrbání důrazně říci. Děti má rád a dokáže k nim být velice vlídný a trpělivý. Pokud jej příliš obtěžují, najde si klidné místo, kam na něj nemohou. Rád tráví čas ve společnosti své rodiny, nemá rád samotu. Pokud tedy nebude mít dostatek prostoru ke kontaktu s rodinou, je vhodné pořídit mu společníka. S dalšími psy vychází většinou dobře, jedná se o plemeno, kterému je dobře ve smečce. Jiná zvířata snáší dobře, pokud je s nimi seznámen ve štěněčím věku. Je velice samostatný a sebevědomý, dobře se cvičí. Potřebuje však důsledného majitele, který jej bude cvičit a vychovávat s láskou a pochopením. Landseer má rád vodu, v některých zemích se využívá jako záchranářský vodní pes. K pracovním výkonům se však jinak moc nevyužívá.
Vzhled
Landseer je celkově robustní a mohutný pes. Hlava je výrazná s ušlechtilým výrazem. Oči i uši jsou středně velké, nos černý. Středně hluboko uložené oči mají hnědou až tmavě hnědou barvu. Vysoko nasazené uši mají tvar trojúhelníku. Pokud je natáhneme směrem k očím, dosahují až k vnitřnímu koutku oka. Svalnatý a symetrický krk má vejčitý průřez. Tělo ji široké a mohutné od lopatek přes záď. Ocas je silný a mírně přesahuje hlezenní kloub. V klidu je ocas svěšený dolů s mírně zatočenou špičkou. Pokud je pes v akci, je ocas nesen vysoko v prodloužené linii hřbetu. Kromě hlavy je srst dlouhá, hladká a jemná. Základní barvou je čistě bílá s černými plotnami na trupu a zádi, hlava je černá. Kohoutková výška u psů je 72-80 cm, u fen 67-72 cm.
Péče a životní podmínky
Jak již bylo zmíněno, landseer miluje vodní radovánky a určitě neváhá využít jakoukoliv možnost se vykoupat. Ať už se jedná o rybník či louži, bude naprosto šťastný. K dobrému pohybu ve vodě mu navíc pomáhají i blány, které má na tlapách mezi prsty. Jeho srst je nepropustná, takže neprochladne, dobře snáší zimu. Srst je potřeba pravidelně vyčesávat. V okolí nohou se mohou tvořit chuchvalce, které je potřeba vystřihovat, aby landseera netrápily. Pokud bude umístěn na zahradu, je potřeba mu dostatečně vybavit kotec a zajistit ochranu před vrtochy počasí. Na zahradě bude co do prostoru nejspokojenější, ale je potřeba mu dát dostatek prostoru ke kontaktu s rodinou.
Zdraví
Landseer má kvůli své velikosti predispozice k onemocnění pohybového aparátu. Nejčasněji se jedná o dysplazii kyčelního a loketního kloubu. Je tedy vhodné podávat kloubní výživu a štěňátka moc nezatěžovat, aby se mohla pohybová soustava správně vyvinout. Dalším z problémů, které je mohou postihnout, je torze žaludku. Jedná se o život ohrožující stav, kdy se vchod a východ ze žaludku uzavře a ten se poté nafukuje. Pokud není tento problém řešen včas, dochází k rychlému úhynu pejska. Genetické laboratoře nabízejí testování i na další onemocnění, která mohou, i když ne příliš často, landseery postihnout. Jedná se o trombopatii, což je onemocnění zvýšené krvácivosti, nebo muskulární dystrofii, při které dochází k ochabování svalstva. Pokud chcete mít zdravé štěňátko, doporučujeme volit chovatelské stanice s otestovanými rodiči.
Krmení
Landseer je obr, který toho spořádá hodně. Při rozhodování mezi BARFem a granulemi by toto mělo být bráno v potaz. BARF je pro psy přirozenější strava, ale je náročná na vědomosti. Sestavená krmná dávka musí být vyvážená a bohatá na vitaminy a minerální látky. Maso a přílohy také zaberou doma hodně místa při skladování. Pokud se rozhodnete pro granule, volte vždy takové, které jsou určené pro velká a obří plemena psů. Jedině tak zajistíte, že váš obr dostane vše, co potřebuje. Granule volte také podle obsahu, správné a kvalitní granulky obsahují vysoký podíl masa a naopak neobsahují žádné nebo jen minimální procento obilovin. Do krmení je možno přidávat doplňky stravy, u landseera určitě doporučujeme kloubní výživu. Při BARFu můžete podávat doplňky stravy, které jsou na BARFující pejsky určené. Ať se rozhodnete jakkoliv, krmná dávka by měla být rozdělena na více menších porcí (alespoň dvě). Další důležitou věcí je dodržování klidového režimu po jídle. Jedině tak je možné částečně předejít torzi žaludku.