Každé krmivo, řešit budeme kočičí a psí, má na obale uvedené dávkovací schéma. Většinou je to formou přehledné tabulky nebo větou, která nám říká, kolik gramů krmiva na 1 kg zvířete dávkovat. Nejčastěji se setkáme s tabulkou, kde se dávka určuje podle aktuální hmotnosti psa. Ta je ideální. Víte, kolik kilogramů mazlíček váží, a tak okamžitě vyčtete přesnou denní dávku krmiva. Jako například u granulí Marp Natural Farmfresh Turkey:
Váha (kg) | Krmná dávka (g) |
1-5 | 25 - 80 |
5-10 | 80 - 130 |
10-20 | 130 - 215 |
20-30 | 215 - 295 |
30+ | 295+ |
Z tabulky je patrné, že 5kg pejsek (sloupeček váha) potřebuje na den 80 g krmiva (sloupeček krmná dávka), 10kg potřebuje 130 g. A snadno vypočítáme denní dávku krmiva i pro např. 8kg pejska, který v tabulce uveden není.
Co ale s krmivy, kde nám není dávkování zcela jasné? Zaměříme se nyní na informace, které u dávkování můžeme nalézt a jak s nimi pracovat.
Jak může být dávkování uvedeno?
V tabulce se chceme dozvědět, kolik krmiva máme pejskovi nebo kočce na den dát. Toto množství je označeno jako krmná dávka, denní dávka, dávka krmiva na den a v případě anglického popisku je to daily feed nebo recommended daily amount. Jako informace, které vede k určení správné dávky, bude uvedena nejčastěji hmotnost psa/kočky, v angličtině jako body weight nebo size of dog/cat. Dále se můžeme setkat ještě s věkem zvířete, age of dog/cat.
Způsobů výpočtu správné dávky je tedy několik, dle zadaných informací. Ten nejčastější je právě dávka v gramech při aktuální hmotnosti, jak je uvedeno výše v tabulce. Občas se u granulí pro štěňata setkáte s hmotností psa v dospělosti. Tady se musíte řídit hmotností daného plemene ve věku cca 1,5 až 2 roky a pokud máte křížence, tak odhadujte co nejpřesnější možnou hmotnost.
Další možností je při těchto parametrech ještě zohlednění věku, především u krmiv, která nesou označení ALS (All life stages), tedy krmivo pro pejsky nebo kočky každého věku – kupujete tedy stále jedno a to samé krmivo. Tam si poradíte snadno, tabulka bude vypadat téměř stejně, bude v ní uveden věk a u něj příslušná dávka krmiva.
Trochu problematickým faktorem při určení denní dávky krmiva se ale může zdát zohlednění denní aktivity zvířete, především psů. Musíte si určit, zda je váš pes běžně aktivní, středně aktivní anebo vysoce aktivní. Tento pojem může být ale u každého výrobce rozlišný a je proto třeba zapátrat přímo u něj. Všeobecně ale platí, že nízká aktivita je do 1 hodiny denně, střední 1 a více hodin a vysoká aktivita se počítá jako intenzivní a náročný trénink či sportovní aktivita. Konkrétnější informace se většinou nedozvíte. Většina městských pejsků bude spadat do první kategorie, tedy nízké aktivity, kdy je jejich denním vyžitím chození na procházky a běžné venčení. Pouze pokud nachodí se svým sportovně založeným páníčkem např. tři hodiny denně, může se přesunout do kategorie střední aktivity. Náročného psího sportovce asi každý pozná, takže to netřeba více rozebírat :) Pokud si nejste jistí nebo se pohybujete na hranici dvou kategorií, volte tu nižší a případně postupně dávku navyšujte, pokud budete mít pocit, že stávající množství krmiva není dostatečné. Ale nepřežeňte to, ať se mazlík zbytečně nepřekrmuje. Případně využijte možnost porady s veterinářem anebo prodejcem krmiva, kteří vám v případě nesnází poradí.
Pokud se vás týká krmení březí nebo kojící feny, je třeba její dávku oproti dávkovací tabulce navýšit o 25-30 %, pokud podáváte krmivo pro dospělé psy. Možností je ale i receptura určená přímo nebo mimo jiné pro březí a kojící feny. Ne každý výrobce ji nabízí, ale pokud se pro ni rozhodnete, máte dávkování uvedené opět přesně, se zvýšeným energetickým příjmem pro období březosti je již počítáno. Takovou recepturou je např. Annamaet Extra 26%, pro malá plemena to může být např. N&D Ocean Dog GF Puppy Mini. První varianta je vysokoenergetické krmivo pro psy v zátěži, včetně březích fen, druhá varianta je krmivo určené štěňatům a právě i fenkám v březosti.
Co když je porce granulí uvedena v LBS?
Porce granulí může být uvedena v gramech anebo také v jednotkách LBS. Jde o americkou a anglickou libru. 1 libra je přesně 0,45359237 kg, zaokrouhleno tedy na 0,454 kg. Libra může být uvedena i u denní dávky, ale spíše se používá u hmotnosti zvířete. Krmivo je pak uvedeno spíše v počtu odměrek krmiva, značených jako CUP. V tomto případě je potřeba mít ke granulím originální odměrku na krmivo, která je od výrobce a je skutečně přesně pro danou recepturu. Nebo zjistit, kolik g krmiva jedna odměrka je. A pak opět už jen dle hmotnosti pejska nasypete dané množství odměrek krmiva. Pokud se vám ale odměrku nepodaří sehnat, zkuste zapátrat na internetu na stránkách výrobce, kde by vám měli být schopni odměrku zajistit anebo poradit s gramáží dávky i bez odměrky. Nikdy ale nepoužívejte odměrku k jinému krmivu, každá receptura má odlišné složení a odlišnou energetickou hodnotu, a tak by dávka naměřená nevhodnou odměrkou nebyla odpovídající. Zde je příklad dávkovací tabulky s librami, jde o krmivo N&D Ancestral Grain Dog Adult Mini Lamb & Blueberry:
Adult dog weight | 2,2 lbs | 4,4 lbs | 6,6 lbs | 8,8 lbs |
Min.-max. Daily recommended quantity (cups) | 0,25-0,33 | 0,33-0,5 | 0,5-0,66 | 0,5-0,77 |
Jak jsem již uvedla, v prvním sloupečku můžeme vidět v prvním řádku hmotnost psa, v librách, v druhém řádku množství krmiva na den v počtu odměrek. V tomto případě je nutnost mít odměrku, pokud na obale nebude uvedeno, kolik gramů je jedna odměrka. Víme, že 1 libra je přibližně 0,454 kg, tudíž první sloupeček 2,2 lbs je dávkování pro 1kg pejska. Bude-li odměrka např. 100 g, bude v tomto případě dávka krmiva 25-33 g. Rozmezí dávky je velmi malé, jde o mini pejska. V tomto rozmezí se denní dávka může pohybovat. A je to :)
Snadno si s tím poradíte
Jak je tedy patrné, s dávkováním si sami snadno poradíte. Většina výrobců se drží jednoduchých a srozumitelných schémat. Odměrky na krmivo jsou dnes také běžně dostupné. Nicméně ale máte vždy možnost si říci o radu u vašeho prodejce, zapátrat na stránkách výrobce anebo se poradit s veterinářem. Správné dávkování je nutné jako prevence podvýživy nebo naopak nadváhy a také správného přísunu vitaminů, bílkovin atd. Pokud zjišťujete krmnou dávku na internetových stránkách prodejce, může jít o průměrnou dávku, tedy orientační a dávkování na obale může být malinko odlišné a přesnější. Jedná se ale zpravidla o jednotky gramů.
Nyní tedy nic nebrání tomu, abyste konečně tu novou dobrotu nedočkavému chlupáčovi nasypali do misky! Tlapku na to!