Kočka je šelma, které příroda nenadělila pocit žízně tak, jak ho známe my. Původem je z horkých a suchých oblastí, kde byla o volný přístup k vodě nouze, a proto se její organismus přizpůsobil hydrataci pocházející pouze z potravy. Tedy z kořisti, respektive z krmiva.
Kočka všeobecně málo pije, není k tomu nijak zvlášť nucena. Dlouhodobý nedostatek vody ale způsobuje různé zdravotní obtíže. Hydratace je velice důležitá. U koček nedostatečná hydratace způsobuje především problémy s močovou soustavou.
Proč mokré krmivo?
Právě proto, že je mokré. Obsahuje velké množství vody. Vlhkost v granulích se pohybuje mezi 2 až 5 %, u kapsiček a konzerv je to mnohdy i více jak 80 %! Díky krmením mokrou stravou je tedy kočce vedle živin poskytnuta i voda. Tím pádem máte jistotu, že kočka má pravidelný a dostatečný příjem tekutin. Pokud krmíte pouze suchým krmivem, kočka může být dehydratovaná - s krmivem nepřijme prakticky žádnou vodu a protože nebude pociťovat žízeň, k misce s vodou většinou nezamíří. Pokud tedy podáváte přednostně granule, určitě pořiďte i fontánku na vodu. Tekoucí voda kočku zaujme a přiláká. Miska se stojatou vodou na sebe nijak neupozorní.
Vybíráme mokré krmivo
Stejně jako u suchého krmiva nebo pamlsků, tak i u konzerv a kapsiček se zaměřujeme výhradně na složení. Všudypřítomná značka, krásný obal nebo extrémně vysoká cena nezaručuje super suroviny. Takže produkt do ruky a číst!
Základem, pokud se nebavíme o zvláštních dietách, musí být vždy maso. Kočka je šelma, pro kterou je kvalitní maso základ. Může jít o svalovinu, vnitřnosti, mleté maso nebo třeba i rybu nebo mušle, ale vždy maso. Tedy živočišnou složku. A to v podílu alespoň 40 % a více. Jak ve složení uvidíte vévodit rostlinné složky, produkty vedlejší rostlinné výroby nebo názvy, u kterých fakticky ani nevíte, co znamenají, tak ruce pryč. Kdyby tam bylo maso, výrobce by to určitě nezastíral. Naopak. Ale pozor, složení může začínat takto: Maso a produkty živočišné výroby (min. 8 % maso). Z tohoto popisu také příliš nepoznáte. Víte jen, že z nějakého objemu masa a produktů živočišné výroby je část o velikosti 8 % maso. Takže maso, maso a zase maso.
A jak rozdílné může být složení dvou kapsiček za stejnou cenu? Takovéhle:
Kapsička za 27 Kč:
Složení:
Maso a vedlejší výrobky živočišného původu (z toho 4 % krůta), rostlinné bílkovinné extrakty, ryby a vedlejší výrobky z ryb, vedlejší výrobky rostlinného původu, minerální látky, oleje a tuky, cukry.
Kapsička za 25 Kč:
Složení:
maso a vnitřnosti z kuřat a krůt (celkem 48 %, z toho 10 % kuřecí srdce), hovězí plíce 14 %, rýže 4 %, minerální látky, bodlákový olej 0,2 %, Juka schidigera 0,1 %, tymián, kopr, petržel, koriandr (bylinky celkem 0,06 %)
První kapsička je od velice známe značky, jejíž reklamu uvidíte asi v každém supermarketu a dokonce i v televizi. Tuto nebudu jmenovat, u Spokojeného psa ji nekoupíte. Druhá kapsička je od výrobce Happy Cat. A když si složení přečteme, co zjistíme?
Zjistíme, že u první kapsičky toho vlastně moc nevyčteme. Jen to, že největší část jsou nějaké živočišné produkty (což může být cokoli ze zvířete) a z tohoto neuvedeného objemu je 4% část z krůtího masa. A to je celé. Více nezjistíte, v závěru ani nevíte, kolik té krůty v kapsičce je, ale podle všeho to bude opravdu naprosto minimální množství.
U druhé kapsičky od Happy Cat máme ihned jasno. Víme, že 48 % tvoří maso a vnitřnosti, dalších 14 % jsou plíce. To je rovnou 62 % masa a vnitřností. A zbytek jsou bylinky, olej a rýže. Vše je v pořádku. Takže, kterou kapsičku byste si vybrali? Sami vidíte, že Happy Cat je dokonce levnější a má mnohem lepší složení. Koupit si ji můžete zde.
Co ano a co už ne?
Složení může být pro někoho záhadou. Řiďte se vždy svým rozumem a uvažujte logicky. Zda složení rozumíte, je vám jasné, co je v něm uvedeno a zda uvedené suroviny jsou podle vás pro kočku vhodné. Někteří výrobci chtějí maximalizovat svůj zisk na úkor kvality. Naše zákony ohledně psaní složení na obal nejsou dokonalé, a tak si výrobci dávají záležet, jak nejkulantněji vás složitým a nejasným výčtem složení obalamutit. Setkat se můžete s různými slovíčky. Prostě, když nebudete rozumět, nekupujte. Pokud není co ve složení skrývat, určitě mu porozumíte. Slovíčka jako maso, vnitřnosti, voda, zelenina, bylinky, rýže, amarant a další známe všichni velice dobře.
10 rad:
- nedejte na reklamu ani značku
- čtěte složení!
- čemu nerozumíte, za to neplaťte
- dávejte přednost masu a vnitřnostem
- k suchému krmivu přidávejte kapsičku
- pořiďte kočce fontánku - zvýšíte její hydrataci
- vyhýbejte se produktům s přidaným cukrem
- otevřené kapsičky a granule spotřebujte do 2 dnů a uchovávejte je v ledničce
- zkuste i doma připravené nebo syrové maso - obsahuje více vody než granule
- kočky jsou mlsné, potěšte je střídáním druhů masa
Nejste si s výběrem krmiva nebo fontánky jisti? Napište nám na denisa@spokojenypes.cz nebo na krmivo@spokojenypes.cz. Rádi vám poradíme s každou patálií. Tlapku na to!