Intolerance laktózy
Nejdříve trochu biologie. V prvních týdnech života je mléko pro koťátka jediným zdrojem živin, o tom žádná. V tomto období produkuje kotě enzym laktázu, který je důležitý k trávení mléčného cukru laktózy, jenž je v mléce obsažen. Enzym pomáhá štěpit laktózu na jednoduché cukry, které jsou pak snadněji stravitelné. Jakmile dojde k odstavení od mateřského mléka, obvykle v 6. až 8. týdnu věku, a kotě začne přecházet na pevnou stravu, přestane se v tenkém střevě enzym laktáza vytvářet. Schopnost vstřebávat mléko se tak snižuje.
V čem tkví problém?
Jelikož se kočička stává intolerantní na laktózu, což je zcela přirozený proces, nedokáže její trávicí systém tento mléčný cukr zpracovat. Kočičce bude sice mlíčko stále chutnat, ale zadělává si na nepříjemné zažívací potíže. Nestrávená laktóza putuje tenkým střevem až do střeva tlustého, kde do činnosti vstupují střevní bakterie a kvasinky a laktóza začíná v bříšku kvasit. Dochází k naředění obsahu střeva vodou a umocnění peristaltiky, což vede k silným průjmům, nadýmání, křečím a bolestem břicha. Při přetrvávajícím průjmu hrozí riziko dehydratace nebo narušení imunity.
Výjimka potvrzuje pravidlo a ano, i v tomto případě můžeme najít dospělé kočky, které určité množství enzymu laktáza produkují a pití mlíčka jim tak neduhy nezpůsobí. Rozhodně ale mlékem, ani tím kočičím, nenahrazujte čerstvou vodu, která je pro dodržení pitného režimu nezbytná. Mléko v sobě na rozdíl od vody nese kalorie, jejichž vyšší příjem by mohl způsobit přibírání na váze.
Co s tím?
Chcete-li kočičce udělat radost a uspokojit její mlsný jazýček, sáhněte po speciálním mléku pro kočky. Obsahuje méně laktózy než klasické mléko, čímž je pro kočky lehce stravitelné. Navíc bývají tato mlíčka často obohacená o prospěšné vitamíny a minerály, které podpoří imunitu (vitamín D), zdravé srdce a zrak (taurin). Stačí si jen pohlídat denní příjem kalorií. Kravskému mléku bez laktózy se radši vyhněte. Pro kočku je sice bezpečné, ale žádný další benefit nepřinese. A to je přeci škoda, ne?
A co mléko kozí, ovčí nebo třeba sójové?
Není to dobrý nápad. Kozí mléko sice neobsahuje laktózu, ale i tak není ideální volbou. Je totiž velmi kalorické a tučné. Ovčí mléko je také velmi energetické a zároveň ještě bohatší na obsah laktózy než mléko kravské. Rostlinná mléka jako sójové, mandlové nebo ovesné sice laktózu neobsahují, ale nepřináší do kočičí stravy téměř žádné benefity a jsou navíc také příliš kalorická. Sója obsahuje sacharidy stachyózu a rafinózu, které kočky neumí strávit, a mohou tak vyvolat zažívací potíže nebo přispět k onemocnění zubů, zvláště u seniorů.
Kočičky dokážou být velice vybíravé a nekompromisní. Každého občas honí mlsná, a naše zvířecí miláčky jakbysmet, ale snažme se naše mazlíčky nepřekrmovat a nabízet jim pouze to, o čem víme, že jim dřív nebo později neuškodí. Pamatujte, že i speciální mléko pro kočky je nutné brát jako pamlsek, ne jako součást denní stravy. Kočky jsou od přírody masožravci, proto zkuste pro změnu zabrouzdat do kategorie pamlsky pro kočky pro pořádně masovou a šťavnatou pochoutku.