Historie
Kanadský eskymácký pes, který je původem z Kanady, má velice dlouhou historii jako společník a pracovní pes původních obyvatel Arktidy, zejména Inuitů. Dříve byli tito psi využíváni k tažení saní a lovu divoké zvěře, což je udělalo velice silné a odolné vůči arktickému počasí. Dále byli úzce spjati s kulturními a duchovními tradicemi Inuitů a byli vnímáni jako důležití duchovní průvodci a ochránci. Toto plemeno je jedno z nejstarších severoamerických psích plemen vůbec a jde zároveň také o jedno z nejvzácnějších plemen na světě. Inuité mají pro tyto psy svůj speciální název qimmit nebo také qimmiq, což v překladu znamená pes. Kolem 19. a 20. století se zvýšila poptávka po těchto psech, a to hlavně z důvodu expedic po Arktidě, kde kolem roku 1920 žilo přibližně 20 000 psů tohoto plemene. Od roku 1960 ale jejich populace začala bohužel upadat. V dnešní době lidé nahrazují tažné psy motorizovanými dopravními prostředky, jako jsou sněžné skútry. Aktuálně se jedná o ohrožený druh, a proto je náročné toto plemeno vůbec pořídit. V 70. letech proto vznikla i nadace, která se věnovala studiu a záchraně tohoto speciálního sněžného plemene. Nadaci se porařilo zastavit klesání populace, nicméně samotný postupný růst se ale projevuje až nyní.
Chování a temperament
Kanadští eskymáčtí psi jsou inteligentní, odvážní, houževnatí, ostražití a vytrvalí. Díky jejich pracovnímu původu mají vysokou výdrž. Jsou loajální a oddaní svým majitelům, ale nemusí být přívětiví vůči cizím lidem. Kvůli jejich instinktu je důležité, aby socializace a výcvik započaly již v raném věku štěněte, následná práce se psem by byla složitější. Jelikož fungovali jako pracovní psi, museli si sami shánět potravu a tento lovecký instinkt v nich přetrval doposud. Jelikož historicky fungovali tito psi ve smečkách, jsou i nyní vhodní do větší smečky. Proto není ani dobré je chovat jako jedince, kteří jsou sami na zahradě bez své smečky.
Vzhled
Jsou to středně velcí psi s velmi robustní stavbou těla, určenou k tahání saní. Mají silný krk, rovná záda a dobře osvalené končetiny. Jejich tlama je středně dlouhá s trochu zahnutým nosem. Srst je dvojitá a hustá, chrání je tak před extrémními teplotami.
Péče a životní podmínky
Tito psi vyžadují pravidelný pohyb a aktivitu. Jsou vhodní pro vysoce aktivní majitele, kteří jsou ochotni věnovat jim dostatek času pro sport. Vyžadují pravidelné procházky, běh nebo jiné fyzické aktivity jako mushing, agility, dogdancing nebo flyball, aby se udrželi v dobré kondici a byli šťastní. Díky jejich husté srsti, která je jinak chrání před chladem arktického prostředí, potřebují pravidelné kartáčování. Nejvíce jim vyhovuje zima, protože pochází z tak chladných krajin. V létě proto poněkud trpí a potřebují rozhodně možnost kvalitního ochlazení.
Zdraví
Pravidelné návštěvy veterinářů jsou klíčové pro udržení zdraví psa. To zahrnuje očkování, prevenci proti parazitům (klíšťatům, blechám atd.) a pravidelné zdravotní kontroly. Správná výživa, pravidelný pohyb a zdravotní péče mohou celkově pomoci minimalizovat rizika některých zdravotních problémů a zajistit, že pes bude žít dlouhý a zdravý život. Jelikož je plemeno vzácné, není zveřejněno tolik údajů o tom, k jakým nemocem by mělo vyloženě genetické predispozice. Celkově bývají tito hafani velice odolní a dá se říct, že také zdraví.
Krmení
Jelikož se jedná o vysoce výkonné plemeno, potřebují tito chlupáči vysoký obsah živin. Dříve si toto plemeno lovilo potravu samo, nejspíš i nyní pokračují Inuité ve výchově psů “ulov si sám”. Proto nejpřirozenější stravou pro tyto psy bude jednoduše syrové maso. Nicméně určitě si poradí i s granulemi a konzervami.