Historie
Tito malí psi patří do skupiny teriérů a pocházejí z Japonska, jak už napovídá jejich název. Oproti jiným japonským plemenům se jedná o poměrně mladé psí plemeno, které tu není tak dlouho, ale i tak je již uznané Mezinárodní kynologickou federací (FCI). V této federaci je plemeno zařazeno do skupiny teriéři a do sekce malí teriéři. Historie tohoto plemene započala v 17. století. Do Japonska byli totiž v tu dobu přivezeni hladkosrstí foxteriéři a další malá lovecká plemena psů. V tu dobu započal v Japonsku velký mix a chov těchto dovezených plemen. Toto křížení započalo v roce 1920, a takto vznikl i japonský teriér, vlastně tak jak jej známe dnes. V roce 1930 uznal plemeno Japonský Kennel Club. V roce 2006 plemeno uznal United Kennel Club (UKC).
Chování a temperament
Tento malý lumpík je velice přátelský pes, který je plně oddaný své rodině. Tento chlupáč překvapí svou vysokou inteligencí a zároveň hravostí. Má tendenci se silně vázat na svou milovanou rodinu. Standard FCI jej popisuje jako hravé a veselé psí plemeno, což rozhodně sedí. Tento chlupáč si dobře rozumí i s dětmi, ale je třeba dávat velký pozor, jak si s ním děti hrají. Tento teriér má drobnou stavbu těla, která je už na pohled křehká, a tak by neopatrným hraním mohly vzniknout i vážné zdravotní následky. Sám o sobě tento prcek nepotřebuje společnost jiných psů, ale když už musí, tak není konfliktní a s ostatními pejsky si tak nějak rozumí. Samozřejmě jde i o výchovu, která jej v tom musí podporovat. Jinak to může být malý vzteklouš, který si nebude rozumět s nikým.
Vzhled
Japonský teriér je malý pes s drobnou ale kompaktní postavou. Výška v kohoutku tohoto chlupáče se pohybuje mezi 30 a 33 cm, hmotnost je pak kolem 4,5 až 6 kg. Jako vždy jde o to, jestli se jedná o fenku nebo o psa. Srst je velmi krátká, na dotek hebká a s podsadou. Základní barvou je čistě bílá barva, na které mohou být po těle tmavě hnědé až černé znaky, a ve stejné barvě těchto fleků je i barva hlavy. Působí to, jako by hafan měl takovou helmu.
Péče a životní podmínky
Tento prcek je opravdu zábavný a hravý, Svou rodinu miluje nadevše a život s ním je jedna velká sranda. Je potřeba mu věnovat opravdu dostatek pozornosti a taky času, když je sám, bývá smutný, proto se mu musí člověk opravdu věnovat. Japonský teriér je velice inteligentní, proto se může využívat k různým sportům. Také potřebuje pravidelné procházky a cvičení, aby stimuloval své smysly, učil se novým věcem a aby si udržel skvělou kondici a také dobré zdraví. Je to společenský pes, který se rád baví a hraje si, takže by měl být součástí rodiny a nezůstávat dlouho sám doma. Srst není náročná na péči, stačí ji občas kartáčovat, aby se zbavila odumřelých chlupů. Čas od času je dobré hafana i vykoupat. Je vhodné také pravidelně kontrolovat jeho zuby a uši, aby nedošlo třeba k nějakému záludnému zánětu.
Zdraví
Toto mini plemeno je obecně zdravé s málo genetickými problémy, což je ideální. Průměrná délka života se pohybuje mezi 12 až 15 lety. Což už je krásný věk. Je ale třeba psa udržovat v dobré kondici a dobře o něj pečovat. Jako všechna malá plemena potřebuje pravidelné cvičení, aby si udržel zdraví a energii. Vždy je dobré regulovat správnou váhu. Pokud je pes hubený, je třeba přidat vyváženou stravu, pokud tloustne, je dobré koupit dietní granule a zařadit více sportu. Rozhodně se nesmí zapomenout na pravidelné návštěvy veterináře, který nejlépe pomůže psa udržet zdravého a doporučí vždy správné doplňky stravy nebo změnu potravy v případě problémů. Abyste doma měli zdravého hafana, je potřeba tomu věnovat čas a péči.
Krmení
Chlupáčům stačí kvalitní suché krmivo pro malá plemena psů. Doporučuje se krmit dvakrát denně po menších porcích, aby se předešlo problémům s trávením. Je důležité dbát na to, aby pes měl k dispozici vždy dostatek čisté vody. Případné doplnění stravy dalšími vitamíny je dobré řešit s veterinářem, který doporučí vhodné doplňky stravy přímo pro toto plemeno. Vždy je třeba zvolit stravu, kterou psovi budete podávat. Zda to budou granule, BARF nebo konzervy. Poté je dobré kontrolovat, jak vybraná strava vyhovuje psímu zažívání. Jako příkladem uvedeme to, že psovi jsou například podávané granule, ale pes zvrací. Lékař si není jistý, čím to je, a nakonec se ukáže, že psovi vadil obsažený lepek. Potom stačí nasadit bezlepkové granule a vše je v pořádku. Všímejte si, zda si například neokusuje častěji prostory mezi drápky nebo se často drbe. A v neposlední řadě by měl mít hafan po správné stravě dobré a pravidelné vyprazdňování. Dále doporučujeme zvolit vhodné doplňky stravy, které jsou dobré například na srst, klouby, zažívání nebo proti zápachu z úst. Výrobků je mnoho a zvolit ten správný je závislý vždy na potřebách daného psa.
Odkaz na oficiální stránky klubu plemene v ČR
https://www.cmku.cz/cz/seznam-plemen-159/309