Co je inkontinence a jaké jsou její příčiny?
Inkontinence je odborný název pro samovolný únik moči, který je způsoben nefunkčností svěrače močové trubice. Postihuje nejčastěji feny, ale ani psy trpící inkontinencí nejsou výjimkou. Pojďme se podívat na to, co vlastně samovolný únik moči může způsobit:
- Mezi nejčastější příčiny uniku moči u fen patří bezesporu kastrace. Jednoduše řečeno, hormonální nerovnováha vede k oslabení hladkého svalstva močové trubice, které zapříčiní samovolný únik moči. Stává se tak hlavně u velkých fen (s váhou nad 20 kg) a může se objevit v rámci měsíců, ale i let po kastraci. Postihuje cca 5 – 10 % fen.
- Další spouštěče mohou být záněty močových cest, močové kameny nebo u samců prostata, které mohou ovlivnit kontrolu nad močovou trubicí a způsobit tak samovolné vyprazdňování.
- Samovolný únik moči může být způsoben i neurologickými poruchami nebo také vrozenými vadami močové trubice.
- Nesmíme zapomínat ani na vážná nádorová onemocnění, která mohou svým růstem v oblasti močových cest zapříčinit samovolný únik moči.
- V některých případech mohou za únik moči i špatně zvolené léky, které stačí vysadit a je po problémech.
- V neposlední řadě může za inkontinenci i stáří, kdy s přibývajícím věkem ochabují svaly v oblasti pánevního dna.
Jak poznat, že se jedná o inkontinenci?
Jakmile zpozorujete, že se váš pejsek počůrává, i přesto že je pořádně vyvenčený, je potřeba navštívit veterináře. Únik moči může být zezačátku nenápadný, od pár kapek na podlaze až po počůraný pelíšek ráno po probuzení. Nicméně nepanikařte, může jít také jen o zánět močového měchýře. Na návštěvu veterináře nezapomeňte přinést vzorek moči, který veterinář vyšetří, aby dokázal určit přesnou diagnózu.
Léčba inkontinence u psů
Léčba inkontinence je velmi důležitá, protože samovolný únik moči zvyšuje možnost infekce močových cest a různé kožní problémy. Ve většině případů se jedná o doživotní terapii, ale nezoufejte, na trhu jsou různé léčivé přípravky a homeopatika, které pomohou zmírnit příznaky. O vhodné léčbě je potřeba se poradit s veterinářem. Ale podpořit léčbu můžete různými doplňky stravy a správnou hygienou. Doporučujeme mít vždy po ruce pleny pro psy, protičůrací podložky a čističe, jako je například Menforsan enzymatický odstraňovač moči, pachu a skvrn 500 ml.
Příběh ze života
Podělím se s vámi o příběh naší feny rhodéského ridgebacka Belly (35 kg), která byla vykastrována v 5 letech ze zdravotních důvodů a o rok později nám na veterině potvrdili inkontinenci z důvodu hormonální nerovnováhy. Vyzkoušeli jsme všechny různé medikamenty, které nám na veterině nabízely, ale bohužel vůbec nic nezabíralo. Její stav se zhoršoval a z malých nenápadných loužiček byly ohromné louže všude, kam se dostala. Bylo to zoufalé období jak pro nás páníčky, tak hlavně pro Bellu. Její provinilí výraz za něco, co nemohla ovlivnit, rval srdce. Vědomi si toho, že neléčená inkontinence způsobuje další patálie, jsme navštívili více veterinářů, radili se všude možně a nakonec jsme našli kombinaci léků a doplňků, které jí pomáhají. Rozhodně doporučujeme do krmiva přidávat doplněk stravy Energy Vet Kingvet, který mimo jiné posiluje svalovinu močové trubice.
Navíc z hygienických důvodů, protože nehody se občas stávají, máme doma protičůrací podložky a v krizových situacích (třeba po náročnějším výletu) dáváme pleny pro feny.
Belle je letos 10 let a některé dny jsou lepší než jiné. Hodně důležité je dávkovat léky pravidelně a nezapomínat. Tím ji pomáháme od problému a z Belly je opět veselý a radostný pes. Pokud váš pejsek trpí únikem moči, nevzdávejte to a nejděte řešení. Je to sice nepříjemná nemoc, ale rozhodně se dá zvládnout, ať už je příčina jakákoliv.