Hárání je fáze reprodukčního cyklu, při kterém fena může zabřeznout neboli otěhotnět. Obvykle k němu dochází mezi 6 a 12 měsícem života feny. U velkých a obřích plemen to může být později, až do 18 měsíců. U malých plemen může hárání začít naopak i dříve. Protože každá fena je jedinečná, jde o velmi individuální záležitost. V některých případech dokonce první hárání ani nemusíte zaznamenat. Pokud by však hárání nepřicházelo do 18 měsíců věku feny, je vhodné zkonzultovat to s veterinářem.
Fena hárá zhruba dvakrát do roka, ale i toto je značně individuální a stává se, že malá plemena hárají třikrát do roka, a naopak velké a obří rasy jen jednou za rok. Doba trvání je také různá a pohybuje se v průměru dva až tři týdny. Během této doby je pouze několik málo dní, kdy fena může zabřeznout, ale i tak je dobré ji hlídat a nevystavovat ji zbytečnému stresu.
Jak se projevuje?
Hárání se projevuje krvavým výtokem z vulvy, která je díky překrvení viditelně zvětšená. Cyklus má několik fází, během nichž mění výtok charakter i barvu. Není neobvyklé, že fena častěji močí a tím značkuje své území. Moč hárající feny obsahuje feromony, které dávají vědět psům v okolí, že se blíží její krycí dny. Také můžete vidět i změny v chování – je víc mazlivá, vrčí na psy, neposlouchá, nemá chuť k jídlu nebo naopak zbodne všechno, co jí přijde pod nos. Jak už píši výše, jde o hodně individuální záležitost a je potřeba k ní přistupovat velmi citlivě.
Fáze cyklu
- Předříjová fáze je první fází hárání, která trvá 7 až 10 dní. Vulva feny je zvětšená, výtok je krvavý a tmavý. V této fázi se děloha připravuje na přijetí oplodněných vajíček. Fena je pro psy již atraktivní, ale zatím je odmítá. Již v této první fázi je dobré se samcům začít vyhýbat.
- Druhá fáze neboli vlastní říje přichází zhruba po devíti dnech od začátku hárání a fena začíná být připravená na oplodnění. Krvavý výtok mění barvu na světle růžovou až dokonce mléčnou barvu (nespleťte si tuto fázi s ukončením hárání!), fena je mazlivější a začíná být vstřícná k samcům. Toto je optimální doba na krytí neboli oplodnění feny. Pokud štěňata nechcete, nepouštějte fenu z vodítka a samcům se vyhýbejte obloukem.
- Luteální fáze je období, ve kterém dochází k oplodnění vajíčka. Výtok z vulvy je až tmavě červený a pomalu se ztrácí otok vulvy. Tato fáze trvá 1 až 5 dní a fena opět odmítá samce, kterým stále voní.
- Do dalšího hárání trvá fáze odpočinku, při které je hladina hormonů stabilní a fena není plodná.
Pokud nechcete štěňata, je potřeba dbát v době hárání zvýšené opatrnosti. I ta nejvychovanější fena může ve druhé fází vlivem hormonů utéct za nějakým psím štramákem, mějte proto své feny v době hárání na vodítku, vyhýbejte se místům, na kterých můžete očekávat větší výskyt psů na volno a nenechávejte ji o samotě ani na zahradě. Psi jsou velmi vynalézaví, když na to přijde.
Hárací pomůcky
Abyste doma zachovali čistotu, můžete své psí slečně pořídit hárací kalhotky nebo jednorázové plenky, které ochrání potahy na sedačkách, koberce a případně i stěny a nábytek od nechtěných skvrnek a cákanců. Tyto pomůcky v žádném případě neslouží jako pás cudnosti, fenu je i tak potřeba hlídat a venčit ji bez těchto pomůcek.