Historie
Grónský pes je jedním z nejstarších plemen psů na světe. Odpradávna byl využíván Eskymáky (Inuité) nejen při lovu, ale také při transportu věcí. Grónsko je od dalších států poměrně dobře izolované. Díky tomu se jedná o plemeno, které uniklo křížení a je tak velmi čistým, bez příměsí jiných plemen. Dnes je dovoz psů do Grónska zakázán, tudíž se dá předpokládat, že je čistota plemene i nadále uchráněna. Vzhledem k přírodním podmínkám, které se v Grónsku nachází, se jedná o přírodní selekci, kde přežijí jen ti nejsilnější jedinci. Do české země se grónští psi dostali až v 90. letech 20. století.
Chování a temperament
Grónská pes je velmi náruživý, nebojácný a pracovitý. Ke všem lidem, i těm cizím, je velice přátelský, a proto se nehodí jako hlídač. Při práci v zápřahu není nijak vázán na konkrétního člověka. Je velice aktivní, proto musí být stále zaměstnán. Velice se hodí do zápřahu, a to nejen saňového. Využít jej lze i v psích sportech, jako jsou bikejöring, skijöring, dogtreking nebo canicross. O co méně přilne k člověku, o to více potřebuje smečku. Jedná se primárně o smečkové plemeno, takže pokud je pes sám, je velice nešťastný. Moc neštěká, ale často vyje. Je to způsob, jak posílit smečku a dorozumět se, osamocení jedinci pak vyjí ze stesku. Grónský pes je primitivní plemeno, což se odráží i na jeho způsobu myšlení. Je hodně samostatný a někdy může být tvrdohlavý. Hodí se tedy spíše pro zkušené majitele než pro začátečníka. I když s jinými psy vychází dobře, s ostatními zvířaty je to horší. Grónský pes má silně zakořeněný lovecký instinkt, a mohl by v nich vidět kořist. V Grónsku se využíval a dnes ještě někde využívá při lovu tuleňů nebo polárních medvědů.
Vzhled
Tělo má mírně obdélníkový rámec v poměru 10:11 (výška v kohoutku:délka těla). Délka těla u fen může být mírně delší. Lebka je mírně klenutá, celkově široká a nejširší mezi ušima. Čenich je u mozkovny široký a směrem ke špičce se zužuje, avšak není špičatý. Čelisti jsou silné s pravidelnými a silnými zuby. Oči by měly odpovídat zbarvení, upřednostněna je barva tmavá. Uši jsou poměrně malé a mají trojúhelníkový tvar. Krk je silný a poměrně krátký. Huňatý a silný ocas je vysoko nasazený. Nošen je stočený nebo mírně zahnutý nad hřbetem. Srst je dvojí, patrová. Podsada je měkká a hustá, krycí srst je hustá s rovnými pesíky, které nejsou nijak zkroucené. Na hlavě a končetinách je srst kratší. Povolené je jakékoliv zbarvení, ať již strakaté či jednobarevné. Jediná zbarvení, která by měla být zakázána, jsou merle a albíni.
Péče a životní podmínky
Grónský pes není vhodný do bytu. Díky své srsti je určen k celoročnímu pobytu venku. Ale i tak si jistě zaslouží kotec a boudu, kde se může schovat. Jeho kožíšek postačí pravidelně vyčesávat, v období línání trochu častěji. Špatně snáší vysoké teploty, proto mu v létě dopřejte možnost se osvěžit nebo zchladit na chladicí podložce. Pokud se s pejskem věnujete nějakému sportu, je potřeba dbát na jeho tlapky. Během sportu je vhodné používat speciální botičky. Tlapky také pravidelně ošetřujte balzámem na tlapky. Ten je zvláční a ochrání před mrazem. Další péče je stejná jako u jiných plemen, tedy pravidelná kontrola a zastřihávání drápků, kontrola zoubků a jejich ochrana před zubním kamenem a pravidelná kontrola uší. To vše je základ pro zdravého a spokojeného psa.
Zdraví
Grónský pes je velmi zdravé plemeno, u kterého je dokonce nízký výskyt dysplazií kloubů. Jediný problém, který byl u těchto psů popsán v častějším výskytu, je maligní hypertermie. Jedná se o nebezpečnou reakci na podání anestetik, která se projevuje horečkou, tachykardií až selháním srdce.
Krmení
Grónský pes nemá žádné specifické požadavky na stravu. To však neznamená, že mu budeme nabízet nekvalitní stravu. Na výběr je ze dvou možností, doma vařené stravy nebo granulí. Pokud se rozhodnete pro domácí stravu, počítejte s tím, že maso a jiné složky vám zaberou hodně místa. Je nezbytně nutné si o takto chystané stravě něco načíst. Strava musí být vyvážená co do obsahu bílkovin, tuků a cukrů a obsahovat vyvážený poměr minerálních látek a vitaminů. S tím posledním dnes mohou pomoci i doplňky stravy. Pokud volíte granule, vybírejte nejlépe z holistických značek nebo těch, kde je maso základem. Váš pes jistě ocení, pokud budou granule obsahovat nízký nebo nejlépe žádný obsah obilovin. Pokud je pejsek velmi aktivně využíván pro práci nebo sport, je možné mu podávat granule s vyšším obsahem energie. Vzhledem k velikosti plemene doporučujeme krmnou dávku rozdělit na dvě menší porce. Po každém jídle by měl následovat odpočinek, a to alespoň dvě až tři hodiny. Toto jsou základní pravidla krmení velkých psů, aby se snížilo riziko přetočení žaludku.