Historie
Toto středně velké plemeno pochází z území Velké Británie, vzniklo kolem 19. století a stalo se vyhledávaným společníkem loveckých nadšenců. Field španěl byl původně zaměňován za variantu kokršpaněla, ale v roce 1892 byl uznán jako samostatné plemeno. Byl vyšlechtěn křížením sussex španěla a anglického kokra. Využíval se převážně k práci lovce na poli, kde vyhledával a přinášel odstřelenou zvěř, zejména ptáky. Ne nadarmo se jmenuje field španěl, v překladu znamená field - pole. Jeho schopnost pracovat v různém prostředí a za jakýchkoliv podmínek z něj udělala skvělého parťáka k lovu. Dnes je toto plemeno spíše vzácnější.
Chování a temperament
Field španěl je inteligentní, pozorný a oddaný pes se silným loveckým instinktem, který v něm byl po dlouhá léta povzbuzován. Je známý pro svou ochotu spolupracovat a pro schopnost učit se nové dovednosti. Má vyrovnaný temperament, což ho činí skvělým společníkem pro rodinu, ale i jednotlivce. Field španěl je energický pes a potřebuje dostatek pohybu a aktivit, a proto se hodí pro lidi, kteří mají rádi venkovní sporty nebo třeba pravidelné procházky. Tento chlupáč je dokonalým spojením elegance a pracovitosti. Jeho vášeň pro práci a zároveň schopnost být skvělým společníkem z něj dělá skvělého pracanta, ale i pro mazlíka.
Vzhled
Tento chlupatý krasavec je středně velký pes s elegantním vzhledem. Má dlouhou hebkou srst, u které převažuje hnědá barva. Má dlouhá a zvlněná ušiska, která výrazně zdobí jeho hlavu. Oči jsou tmavé s výrazem chytrého a inteligentního psa. Výška tohoto plemene se může pohybovat kolem 43 až 46 cm v kohoutku. Váha pak kolem 18 až 25 kg.
Péče a životní podmínky
Field španěl je velmi aktivní pes a vyžaduje dostatek pohybu a stimulace. Pravidelné venčení, hry a cvičení jsou klíčové pro udržení jeho celkového zdraví. Jeho kožíšek potřebuje pravidelnou péči v podobě česání i občasného koupání. Je dobré pravidelně čistit očka a ouška, aby nedošlo k zánětům. Tito psi mají sklony k nadváze, proto je důležité sledovat jejich výživu a udržovat jejich správnou kondici díky pravidelnému sportu a vyvážené stravě. Nejsou úplně vhodnými parťáky do bytu, jejich místo je spíše u baráčku se zahrádkou, kde mohou pořádně řádit a vybít svou nadbytečnou energii. Tito chlupáči se průměrně dožívají věku 13 až 14 let.
Zdraví
Tento chlupáč je obvykle zdravý pes, ale i tak se mohou občas projevit různé zdravotní komplikace, žádný pes není stoprocentně zdravý. Toto plemeno může být náchylné k očním onemocněním a dysplazii kyčelního kloubu. Pravidelné veterinární kontroly jsou důležité pro prevenci a včasnou diagnostiku možných zdravotních problémů.
Krmení
Co se týče krmení, je důležité podávat kvalitní stravu v přesně stanovených porcích podle věku, aktivity a stavu psa. Dále je důležité mít na paměti, že každý pes je individuální a může mít odlišné výživové potřeby. V první řadě je třeba zvolit stravu, kterou psíkovi budete podávat. Zda to budou granule, BARF nebo konzervy. Poté je dobré kontrolovat, jak vybraná strava vyhovuje psímu zažívání. Jako příkladem uvedeme to, že mazlíčkovi jsou například podávané granule, ale pes zvrací. Lékař si není jistý, čím to je, a nakonec se ukáže, že psovi vadil lepek obsažený v granulích. Potom stačí nasadit bezlepkové granulky a vše je v pořádku. Všímejte si, zda si například neokusuje častěji prostory mezi drápky anebo se často nedrbe. A v neposlední řadě by měl mít hafan po správné stravě dobré a pravidelné vyprazdňování. Dále doporučujeme zvolit vhodné doplňky stravy, které jsou dobré například na srst, klouby, zažívání nebo proti zápachu z úst. Výrobků je mnoho a zvolit ten správný je závislý vždy na potřebách daného psa.