Historie
Plemeno vznikalo v druhé polovině 20. století v Německu. Tehdy Julius Wipfel křížil psy plemene čau-čau s fenami německého vlčího špice. Z jejich potomků vybíral další, kteří se účastnili dalšího křížení se samojedem. Další výběr byl již prováděn pouze selekcí, nikoliv meziplemenným křížením. K upevnění plemene došlo až v 60. letech 20. století a plemeno bylo oficiálně uznáno FCI až v roce 1973. Cílem chovu bylo vytvořit z nejlepších plemen Evropy a Asie dokonalého špicovitého psa. V České republice je několik chovatelů zabývající se chovem eurasierů. Nejvíc jich je však k vidění na různých výstavách.
Chování a temperament
Eurasier je veselý, přátelský, klidný a velmi inteligentní pes. I když může být někdy tvrdohlavý, snadno se cvičí a učí novým věcem. Díky tomu je vhodným psem i pro začínající chovatele. Je hodně citlivý, potřebuje pozitivní motivaci namísto tvrdého zacházení a výcvik. Je neskutečně oddaný, svého majitele a jeho rodinu bezmezně miluje a potřebuje s nimi být neustále v kontaktu. Pokud bude pouze venku a sám, pak bude nešťastný. Je to skvělý společník pro děti, je hravý a dokáže cvičit i s nimi. I když má pozitivní povahu, neměl by být s dětmi nechávám o samotě, přeci jen je většího vzrůstu a mohl by jim nechtěně ublížit. Nemá dostatečně vyvinutý lovecký pud, proto se nemusíte bát chovat jej i s jinými zvířaty. S dalšími psy vychází bez problémů. Důležitá je socializace, je potřeba mu co nejvíce podnětů ukázat ve štěněčím věku.
Vzhled
Eurasier je harmonicky, dobře stavěný špicovitý pes střední velikosti a silné kostry. Délka trupu je mírně větší než kohoutková výška. Délka tlamy a mozkovny jsou přibližně stejné. Lebka není příliš široká, hlava je harmonická a má klínovitý tvar. Čenichová partie je zašpičatělá, nosní houba je středně velká a černě pigmentovaná. Jazyk je modročerného zbarvení. Oči jsou střední velikosti a tmavého zbarvení, okraje víček jsou těsně přilehlé. Uši jsou vzpřímené a trojúhelníkovité. Krk je střední délky, plynule přechází do trupu. Horní linie trupu je solná, ne příliš krátká, kohoutek výrazný. Ocas je nasazený výše, je pevný a zužuje se směrem ke špičce. Dosahuje k hleznům, je huňatě osrstěný. Kůže je pigmentovaná a přilehlá. Srst má po celém těle hustou podsadu. Krátká srst je pouze na tlamě, obličeji, uších a přední straně končetin. Povolené jsou všechny kombinace barev, kromě čistě bílé a skvrnité. Psi měří 52-60 cm při hmotnosti 22-30 kg, feny 48-56 cm při hmotnosti 18-26 kg.
Péče a životní podmínky
Eurasierova srst je náročnější na péči. Je velice bohatá s hustou podsadou, musí se tedy pravidelně vyčesávat, aby nevznikaly chuchvalce. Těch se pak jen těžko zbavuje. I když jej srst chrání před vlivy teplého i zimního počasí, není vhodným pro chov v kotci. Jak již bylo zmíněno, je velmi fixován na člověka a při odložení do kotce by byl velmi nešťastný. Eurasier miluje pohyb a hlavně aportování. Je potřeba ho každý den dostatečně zaměstnat. Ať už to bude dlouhá procházka nebo právě aportování, vybije si při tom svou energii. Hodí se také pro obedience nebo canisterapii. Z další péče bychom se měli zaměřit na kontrolu drápků a jejich správnou délku a také na pravidelnou péči o chrup.
Zdraví
Eurasier je až na pár výjimek zdravé plemeno. Stejně jako jiná velká plemena ho postihují onemocnění pohybového aparátu, především dysplazie loketního a kyčelního kloubu nebo luxace pately. Dalšími častějšími potížemi jsou abnormality očních víček. Ta mohou být buď vchlípena nebo vychlípena, případně se může jednat o chybný růst řas. Ve všech těchto případech se postižení jedinci vyřazují z dalšího chovu.
Krmení
Eurasier je zástupce primitivních plemen, pro které je ideální krmení syrovou stravou s přílohami – tzv. BARF. BARF má bohužel úskalí v tom, že jeho příprava je náročnější nejen na čas a místo, ale také vědomosti. Je nutné, aby krmná dávka byla vyvážená a obsahovala dostatek minerálních látek a vitaminů. Pokud se rozhodnete pro granule, i zde je potřeba se nad výběrem trochu pozastavit. Vybírejte kvalitní granule, které budou mít vysoký podíl masa a nízký nebo nulový obsah obilovin. Také je vhodné vybírat podle aktuální věkové kategorie a z granulí pro danou velikost plemene. Do krmení můžete přidávat různé doplňky stravy – ať už ty pro barfující pejsky k doplnění vitaminů a minerálních látek anebo z těch pro zdravé zoubky a kloubní výživy. Doporučujeme denní krmnou dávku rozdělit na dvě menší porce. Je to ta nejjednodušší prevence před torzí žaludku.