Historie
Původ tohoto plemene není zcela jasný, ale pravděpodobně vznikl křížením s jinými velkými molossoidními plemeny, jako je španělský mastin nebo bernardýn. První písemná zmínka o estrelském pasteveckém psu pochází z roku 1270. V té době byl využíván k ochraně stád ovcí a koz v horách Portugalska. Zajímavostí je, že majitelé těchto psů jim dávali na krk ostnaté obojky s ostny ven. Byla to tak skvělá ochrana v boji proti vlkům, kteří útočí na krční tepny. V 19. století byl estrelský pastevecký pes téměř vyhuben, ale díky úsilí několika nadšenců se podařilo plemeno zachránit. V roce 1933 byl estrelský pastevecký pes oficiálně uznán Portugalskou kynologickou federací. Do České republiky byl první pes tohoto plemene dovezen v roce 2001.
Chování a temperament
Jedná se o klidného a vyrovnaného psa, který je velmi oddaný své rodině. Hlavním rysem je jeho velká síla. Je to také velmi inteligentní a učenlivý pes, který je snadno ovladatelný, pokud majitel ví, co dělá. Estrelští pastevečtí psi jsou přirozeně hlídači a mají silně vyvinutý ochranitelský pud. Jsou velmi ostražití a nedůvěřiví k cizím lidem. Jsou oddaní své rodině, ve které mohou být i děti. Milují vodu, proto je jakékoliv vodní hrátky učiní šťastnými..
Vzhled
Estrelský pastevecký pes je mohutný pes s robustní stavbou těla. Mají úžasně hustou srst, která skvěle izoluje před nepříznivými podmínkami, může být jednobarevná (žlutá, plavá, šedá nebo vlkošedá) nebo s černým žíháním. Hlava estrelského pasteveckého psa je velká a silná. Nos je černý nebo hnědý. Oči jsou tmavé a mandlovitého tvaru. Uši jsou velké a visící směrem dolů. Tělo estrelského pasteveckého psa je dlouhé a svalnaté. Hrudník je široký a hluboký, ocas je dlouhý a svěšený. Tito psi mohou vážit až 50 kg, feny potom až 40 kg. To je už velká porce lásky.
Péče a životní podmínky
Tito psi jsou celkově nenároční na péči. Srst je třeba pravidelně kartáčovat, aby se odstranily odumřelé chlupy. Estrelští pastevečtí psi potřebují ale opravdu dostatek pohybu. Jsou proto vhodní pro aktivní rodiny, které rády tráví čas v přírodě. Nebo jsou vhodní k barákům s velkými pozemky, kde je potřeba ohlídat dobytek.
Zdraví
Estrelští pastevečtí psi jsou obecně zdravé plemeno. Mezi časté zdravotní problémy patří dysplazie kyčelního kloubu a dysplazie loketního kloubu. Tyto problémy mohou vést k bolesti a zánětu kloubů. Základem pro kvalitní a zdravý život psa je dobrá strava, která obsahuje vitamíny a minerály. Určitě je potřeba zvolit správné dávkování, aby pes netrpěl obezitou. Pro větší psy je vždy dobré využívat doplněk stravy, který podporuje kvalitu kloubů. Zajisté nesmíme opomenout pravidelné návštěvy veterináře. Každý menší problém může totiž propuknout v ten velký a vždy je lepší podchytit problém v zárodku, než když je pozdě. V neposlední řadě je dobré dopřát hafanovi dostatečný pohyb, který podporuje imunitu a zdraví.
Krmení
Tito psi potřebují kvalitní krmivo s vysokým obsahem bílkovin. Krmivo by mělo být přizpůsobeno věku a aktivitě psa. Dále je důležité mít na paměti, že každý pes je individuální a může mít odlišné výživové potřeby. V první řadě je třeba zvolit stravu, kterou psovi budete podávat. Zda to budou granule, Barf nebo konzervy. Poté je dobré kontrolovat, jak vybraná strava vyhovuje psímu zažívání. Jako příklad uvedeme to, že psovi jsou například podávané granule, ale pes zvrací. Lékař si není jistý, čím to je, a nakonec se ukáže, že psovi vadil obsažený lepek. Potom stačí nasadit bezlepkové granulky a vše je v pořádku. Všímejte si, zda si například neokusuje častěji prostory mezi drápky nebo se často nedrbe. A v neposlední řadě by měl mít hafan po správné stravě dobré a pravidelné vyprazdňování. Dále doporučujeme zvolit vhodné doplňky stravy, které jsou dobré například na srst, klouby, zažívání nebo proti zápachu z úst. Výrobků je mnoho a zvolit ten správný je závislý vždy na potřebách daného psa.