Od kdy se psem na cvičák?
Do štěněčí školky jsou zpravidla přijímána štěňata od 4 měsíců. Předpokládá se, že v tomto věku již mají očkovanou i vzteklinu. Pokud máte zájem o individuální lekce, není třeba očkování na vzteklinu řešit.
Čemu se budete se štěnětem věnovat?
Neočekávejte, že vás ve štěněčí školce naučí chodit psa u nohy nebo spoustu triků. Pokud se jedná opravdu o nejmenší štěňata, budete se učit se štěnětem dorozumívat a hrát si. Naučíte se, jak správně štěně chválit a jak reagovat, když se něco nedaří. Budete pracovat s motivací psa, s jeho zájmem a zároveň kontrolou. Budete štěně učit i základní cviky, jako je přivolání, sedni, lehni a určitě i položíte základy k chůzi u nohy. Na perfektní provedení cviků máte ale ještě spoustu času.
Jak vybrat vhodný cvičák?
Poptávejte se po takových, kde se psy pracují pozitivně a do ničeho je netlačí. Skupinové lekce by měly být po malém počtu účastníků, aby každý mohl pracovat sám a trenér na něj měl dostatek času. Trenér by vám měl být schopný poradit se vším ohledně výchovy a výcviku psa. Tedy ne jen to, jak ho naučit povely, jako je sedni a lehni, příp. pokud se jedná o specifické problémy např. agresivita, komunikace mezi psy apod., pak vám dobrý trenér doporučí, na koho se obrátit, pokud s tím sám nemá zkušenosti.
Co musí pes umět, než půjdete na první hodinu?
Nic. Jdete na cvičák a trenér je tam od toho, aby vás naučil vše, co je potřeba. Výjimkou mohou být kurzy pro pokročilé, kde jsou nějaké znalosti již nutné, aby byl dostatek času na náplň kurzu. V takovém případě nabízí trenér i lekce pro začátečníky, které absolvujete jako první. Pokud trenéři spoléhají, že se základy naučíte sami doma, zbystřete. Základy jsou stavebním kamenem celého tréninku a pokud je nemáte dobré, nemůžete mít perfektní pokročilou poslušnost, proto zejména základy je potřeba cvičit po dohledem zkušeného trenéra.
Pomůcky na psí cvičák
Co si s sebou krom štěněte vzít na cvičák? Určitě potřebujete obojek a vodítko. Pokud tedy běžně cestujete autem, nezapomeňte si vodítko s sebou přibalit. Na cvičení je potřeba klasické pevné vodítko, žádné navíjecí. Stopovačka se někdy hodí na trénink přivolání, ale na první lekci určitě není potřeba. Obojek volte zapínací, nejlépe nylonový či kožený. Stahovací řetízkové obojky se používají u dospělých psů na zkouškách, kdy pes je v průběhu zkoušky na volno. Na výcvik štěněte nejsou vhodné.
Další, velmi důležitou pomůckou, je odměna. V ideálním případě si s sebou vezměte dvoje různé pamlsky a alespoň jednu hračku. Proč to všechno? Někteří psi mají raději odměnu ve formě jídla, jiní zase ve formě hry. Pro některé cviky je vhodnější odměňování pamlskem, je tedy dobré, pokud pes zná obě možnosti, a pokud ne, tak si budete hrát tak, aby i jídlo (ev. hračka) pro něj byla lákavá odměna. Pamlsky jsou vhodné spíše menší, měkké a ne úplně suché. Piškoty jsou sice snadno dostupné a levné, ale jsou příliš suché na častější odměňování a mohly by psy dráždit. Vhodné jsou např. sušená masíčka Woolf, pro nejmenší pejsky je můžete nakrájet na menší velikost.
Dobrou pomůckou pro vás bude pamlskovník. Nemusíte pak lovit pamlsky někde po kapsách a budete je mít vždy po ruce. Vzhledem k tomu, že na cvičáku strávíte přibližně hodinu času, nezapomeňte mít s sebou dostatek pamlsků a obstarat pro psa i nějakou vodu. Zeptejte se předem výcvikáře, zda je na místě voda pro psy anebo si pořiďte cestovní misky a lahve pro psy.
Pokud se jedná o cvičák, kde každý pejsek cvičí většinu času samostatně, bude vhodné zařídit mu klidné místo pro odpočinek. Na některých cvičácích jsou připravené odkládací kotce či boudičky v místech, kde není vidět na cvičební plochu. Pokud tomu tak není, můžete využít auto pro odpočinek anebo přepravku, kterou snadno složíte a přenesete, kam je potřeba.
A především nezapomeňte na kupu dobré nálady a chuť učit se něčemu novému, ať si každou lekci na cvičáku pořádně užijete a odnesete si z ní co nejvíce informací.