Historie
Azorská doga pochází z ostrova Sao Miguel v Azorském souostroví. Její předkové byli pravděpodobně portugalští pastevci, kteří přivezli své psy na ostrov a křížením se dalo vzniknout tomuto plemeni. Jednalo se tehdy pouze o pracovního psa, což se samozřejmě v průběhu času mění, a tento pes už není využíván jen pro práci. Toto zajímavé plemeno tehdy vzniklo křížením místních psů, včetně Chien de Terceira, který je dnes již bohužel vyhynulý. Chien Fila de Saint Miguel byl původně chován jako pastevecký pes, ale dnes se používá také jako hlídací pes a společník do různých rodin. Nicméně pud ochranáře si nosí stále v sobě a svou rodinu chrání hlava nehlava. Prvním oficiálně registrovaným chlupáčem tohoto plemene byl pes 'Corisca', který byl opravdu dokonalým představitelem svého plemene.
Chování a temperament
Když má pes historii, kde se musí starat o stádo nebo hlídat rodinu, stane se z něj inteligentní, samostatně přemýšlející a oddaný pes. Není to prostě žádný gaučák, kterému vždy páneček naservíroval večeři pod nos a on si celé dny hrál s klacíkem. Tato doga se snadno učí novým trikům a kouskům, umí skvěle přemýšlet a má silný instinkt k ochraně svého teritoria a rodiny. Je to vcelku klidný a vyrovnaný pes, žádný nervózní a protivný štěkoun. Zároveň se dobře snáší s dětmi a jinými domácími zvířaty. Je to také velmi loajální pes, který se silně váže na svého majitele, kterého ochrání a bude mu po boku v tom dobrém i zlém. Je silně nedůvěřivý vůči cizím lidem.
Vzhled
Tento velký pes má robustní tělo a opravdu silné svaly. Má krátkou, hustou srst, která ho v horším počasím dobře chránila, aby mohl vykonávat svou práci. Srst může být fauve, sable charbonné, šedá nebo tmavě šedá. Má širokou a silnou hlavu s kulatýma ušima a tmavýma očima. Jeho ocas je tlustý, silná a mírně zakřivený. Psi mohou vážit okolo 25-35 kg a fenečky 20-30 kg. S výškou v kohoutku to je u psů kolem 50-60 cm a u fen 48-58 cm.
Péče a životní podmínky
Výcvik tohoto chlupáče musí být cílený, svědomitý a zaměřený na určitý směr a druh cvičení. Potom bude schopen pracovat s plným nasazením a spolehlivě. Povahové rysy se mohou kus od kusu měnit a je vždy dobré svědomitě vybírat chovatele a prověřit si rodiče prcka. Jedná se o poměrně šikovné plemeno, které se snadno učí. Jedná se o dominantního psa, jehož výchova musí být opravdu důsledná a člověk by měl mít zkušenosti z kynologického světa. Potřebuje vyšší aktivitu, proto je vhodný pro sportovně založené lidi. Tito psi jsou skvělými honáckými psy, proto mohou být využíváni i jako pracovní plemeno. Srst není náročná na péči, stačí ji občas kartáčovat, aby se zbavila odumřelých chlupů. Je vhodné také pravidelně kontrolovat jeho zuby a uši, aby nedocházelo k zánětům.
Zdraví
Dá se říct, že je toto plemeno převážně zdravé a nejsou známy nějaké časté výskyty stejných chorob. Ale tak jako většina psů může být náchylný k dysplazii kyčelního kloubu nebo k torzi žaludku, protože je poněkud větší. Vždy je třeba probrat zdravotní situaci s veterinářem a v případě začínajícího problému včas nasadit vhodné vitaminy nebo léky, které danou nemoc zpomalí nebo díky kterým vůbec nepropukne. Je také důležité zajistit, aby byl pes chráněn před extrémními klimatickými podmínkami.
Krmení
Chien Fila de Saint Miguel potřebuje kvalitní stravu, která mu poskytne všechny potřebné živiny. Dobré a nejjednodušší je krmit kvalitním suchým krmivem pro velké psy, které obsahuje všechny potřebné živiny. Vždy je dobré číst složení a vyvarovat se levným granulím s vysokým obsahem obilnin. Je důležité dbát i na to, aby pes měl k dispozici vždy dostatek čisté vody. Případné doplnění stravy dalšími vitamíny je dobré řešit s veterinářem, který doporučí vhodné doplňky stravy přímo pro toto plemeno. Pokud nechcete psovi dávat granule, můžete zvolit BARF nebo konzervy. Vždy je dobré kontrolovat, jak vybraná strava vyhovuje psímu zažívání. Jako příkladem uvedeme to, že psovi jsou například podávané granule, ale pes zvrací. Lékař si není jistý, čím to je, a nakonec se ukáže, že psovi vadil obsažený lepek. Potom stačí nasadit bezlepkové granulky a vše je v pořádku. Všímejte si, zda si například neokusuje častěji prostory mezi drápky nebo se často drbe. A v neposlední řadě by měl mít hafan po správné stravě dobré a pravidelné vyprazdňování. Dále doporučujeme zvolit vhodné doplňky stravy, které jsou dobré například na srst, klouby, zažívání nebo proti zápachu z úst. Výrobků je mnoho a zvolit ten správný je závislý vždy na potřebách daného psa.