Historie
Přesná historie plemene chesapeake bay retrívr není známá. Je však jisté, že v oblasti Chesapeake Bay byli po více než dvě století využíváni psi pro přinášení vodního ptactva. Zejména v zimě, za bouřek nebo velmi chladného počasí bylo ptactvo loveno ve velkém množství.
Tehdy byli tito psi nazývaní vodními španěly, avšak nepodobají se žádnému španělu, které známe dnes. Původní plemeno bylo kříženo s ohaři, setry, novofoundlandskými a jinými psy. Zvláštní vlastnosti chesapeake bay retrívra jsou přisuzováni zachráněným štěňatům novofoundlandského psa ze ztroskotané lodi roku 1807. Tito psi výrazně napomohli ke zlepšení místních loveckých psů lovících kachny.
První chesapeake bay retrívr byl zaregistrovaný v roce 1878. Standard plemene stanovil v roce 1890 Baltimore Chesapeake Bay Dog Club. V roce 1918 hrabě Henry z Albert Lea, Minnesota založil American Chesapeake Club. Jeho standard plemene byl přijat více než padesáti chovateli na území Spojených států a Kanady. Chesapeake bay retrívr se tak stal velmi známým a používaným plemenem pro lovení vodního ptactva na celém severoamerickém kontinentě.
Chování a temperament
Při chovu plemene chesapeake bay retrívr kladou chovatelé důraz především na odvahu, pracovitost, ostražitost, vynikající nos, lásku k vodě a především odpovídající dispozice. Snaží se tím zachovávat původní znaky, pro které bylo plemeno šlechtěné a udržovat jej použitelné pro práci lovce vodního ptactva.
Mají veselou povahu, jsou klidní a jejich chování odpovídá dané situaci. Mají obranářské sklony, umí být velmi ostražití a spolehliví ochránci. Milují svou rodinu, včetně dětí a i k cizím lidem se chovají srdečně, pokud se nejedná o nezvaného hosta. Jsou určitým způsobem tvrdohlaví a svéhlaví, může se projevit i snaha o dominanci, zejména u psích samců. Charakteristické vlastnosti jsou takové, aby dokázali pracovat s lehkostí, efektivitou a vytrvalostí. Při práci se jedná o tvrdé psy, ale ve své podstatě je to laskavé plemeno.
Vzhled
Jedná se o aktivního pracovního psa, čemuž je přizpůsoben i vzhled. Velikost ani hmotnost nesmí být přehnaná, aby byl chesapeake bay retrívr rychlý a obratný při lovu. Čelisti musí být dostatečné délky a síly pro přinášení velkého ptactva. Tělesnou stavbou se jedná o silného, harmonicky vyváženého a robustně stavěného středního až většího psa. Má hluboký a široký hrudní a plece stavěné k volnému pohybu. Výrazným charakteristickým znakem jsou oči, které jsou jasné, nažloutlé nebo jantarové barvy, a srst. Chesapeake bay retrívr má hustou podsadu a krycí srst, která se vlní pouze na plecích, krku, hřbetě a bedrech.
Důležité proporce
Výška měřená od země k hornímu okraji lopatky musí být nižší, než je celková délka těla měřená od hrudní kosti k vrcholům sedací kosti. Hloubka hrudníku by měla dosahovat alespoň k lokti. Plece až k lokti a vzdálenost od lokte k zemi by měly být stejné.
Hlava
Široká a kulatá mozkovna. Středně vyjádřený stop. Hřbet nosu středně dlouhý. Tlama přibližně stejné délky jako mozkovna, směrem k čenichu se zužuje, ale není špičatá. Tenké, nepřevislé pysky. Dává se přednost nůžkovému skusu zubů, ale je přijatelný i klešťový skus. Středně velké oči jsou široce posazené, nažloutlé nebo jantarové barvy. Uši má plemeno malé, vysoko na hlavě nasazené, volně visící a středně silné.
Krk
Krk střední délky, silně svalnatého vzhledu a plynule přecházející do plecí.
Trup
Střední délka, nesmí být nemotorný ani kaprovitě vyklenutý. V dolní části má působit dojmem propadlosti, slabiny jsou dobře vtažené. Záď je na stejné úrovni jako plece nebo o maličko výš. Krátký, kompaktní a silný hřbet. Hrudník je silný, hluboký a široký, hrudní koš okrouhlý a hluboký.
Ocas
Střední délky, středně silný u kořene. Ocas musí být nesen rovně nebo mírně zatočený, nesmí být však zatočený až nad hřbet ani nesen zkroucený ke straně.
Končetiny
Hrudní končetiny nesmí jevit známky slabosti. Jsou středně dlouhé, rovné, dobrých kostí a osvalení. Plece šikmo uložené s dokonale volným pohybem, velmi silné a bez omezení pohybu. Mírně skloněné zápěstí střední délky, paspárky mohou být odstraněny. Pánevní končetiny musí vykazovat stejné síly jako hrudní. Musí být zvlášť silné, aby poskytovaly dostatečnou oporu při plavání. Jsou dlouhé, rovné a dobře osvalené. Kolena jsou dobře zaúhlená, vzdálenost od hlezna k zemi je střední délky. Paspárky mohou být odstraněny. Zaječí tlapy s blánou mezi prsty a dobře klenutými a uzavřenými prsty.
Pohyb
Plynulý, volný chod bez námahy, budící dojem velké síly. Při pohledu ze strany jde vidět prostorný pohyb bez omezení, silný odraz zezadu, pružný v kolenech a hleznech. Při pohledu zepředu nejeví lokty známky vytočení, při pohledu zezadu nejeví pánevní končetiny známky kravského postoje.
Srst
Silné osrstění s hustou, jemnou, vlnitou podsadou. Délka srsti nesmí přesahovat 4 cm. Srst na obličejové části a končetinách je velmi krátká a rovná, na plecích, krku, hřbetu a bedrech má tendenci se vlnit. Střední praporce srsti jsou přípustně na zadní straně pánevních končetin a na ocasu. Srst musí být funkční, jelikož chesapeake bay retrívr pracuje často v nepříznivých klimatických podmínkách. Tuk v drsné vnější srsti i vlnité podsadě chrání psa před studenou vodou, aby nepronikla na kůži a umožňuje tak i rychlejší uschnutí psa. Srst nesmí zadržovat vodu, ale spíše je po namočení jen vlhká. Zbarvení kožíšku se má co nejvíce blížit barvě jeho pracovního prostředí. Přípustný je tedy jakýkoliv odstín hnědé barvy. Přednost se dává jednobarevným psům, bílé skvrny na hrudi, břichu, prstech nebo zadní straně končetin jsou povoleny, ale čím méně, tím lépe. Při posuzování psa na výstavách musí být důkladně zvažována barva a textura srsti. Jizvy utrpěné při práci se nepenalizují.
Péče a životní podmínky
Díky netypické mastné srsti, která odpuzuje vodu, není žádoucí psa často koupat a zejména pak šampónovat. Není ani doporučeno česání a kartáčování, hrozí zplstnatění srsti. O srst pečujte spíše skromně a používejte nechemické přípravky. Chesapeake bay retrívr dospívá kolem druhého roku věku. Do této doby je velmi temperamentní a značně bouřlivý. Vyžaduje od majitelů velkou dávku trpělivosti, včasnou socializaci a přiměřený výcvik. Učí se pomaleji, výchovu a výcvik není možné uspěchat. Je ideálním psem pro majitele vyrovnané povahy s přirozeně vyšší autoritou, kterou bude pes ochoten akceptovat. Důležitý je dostatek pohybu, nejšťastnější pak bude u majitele, který mu dopřeje lovecký výcvik a lov samotný. Nehodí se pro nezkušené chovatele bez loveckých či sportovních ambicí.
Zdraví
Chesapeake bay retrívr se řadí mezi poměrně zdravá plemena. Přesto existuje riziko výskytu zdravotních problémů. Společně s ostatními retrívry trpí na stejné choroby, jako je např. dysplazie kyčelního kloubu. Dalším, často viděným onemocněním, je Von Willebrandova choroba. Jedná se o vrozenou poruchu srážlivosti krve. Můžeme se setkat i s alopecií, tedy se zánětlivým, nebo nezánětlivým onemocněním kůže, které s sebou přináší vypadávání srsti
Krmení
Je potřeba dbát na kvalitní stravu. V případě pracovně či sportovně využívaného psa musíme volit krmivo dostatečně energeticky vyvážené, jehož základem je masová složka.