Samozřejmě každé uchovnění bude trochu jiné, vždy záleží na podmínkách konkrétního chovatelského klubu vašeho plemene. Pokud tedy máte doma borderku, bude vás čekat něco jiného než majitele teriéra.
Jak uchovnit psa?
V první řadě se musíte rozhodnout, pod jakým chovatelským klubem budete štěňata odchovávat. Některá plemena mají jeden klub, ti to mají jednodušší. U jiných plemen ale můžete odchovávat pod více různými kluby, a proto je dobré se s nimi seznámit, zjistit si předem jejich podmínky a co nabízejí.
Jakmile budete mít klub vybraný, zpravidla na webových stránkách klubu se dozvíte co všechno vás čeká, co musíte absolvovat a doložit. Pokud byste měli s čímkoliv problém, ideální je obrátit se na poradce chovu, který vám se vším rád poradí.
Co je to bonitace psů? A co dalšího nás čeká?
Jak jsem již zmiňovala, podmínky pro uchovnění psa se mohou lišit v závislosti na plemeni i chovatelském klubu. Zpravidla se ale jedná o nějaké objektivní posouzení psa. Tedy některé kluby mají povinnou účast na výstavě, jiní si pořádají své tzv. bonitace. Bonitace na oko vypadá podobně jako výstava, ale nesoutěží jeden proti druhému.
Výstava i bonitace má v případě uchovnění psa jasný cíl - popis psa, jeho vzhledu, funkčnosti stavby těla, kontroly chrupu či zhodnocení povahy. Avšak, když už je řeč o povaze, tak některé bonitace bývají doplněné povahovými testy. Co vás tam může čekat? Třeba reakce na střelbu, přivolání do skupiny osob nebo třeba reakce na člověka s deštníkem. Ale samozřejmě mnoho dalšího, co zrovna lidi od toho daného plemene napadne. Pokud vás však čeká povahový test, určitě dohledáte u svého klubu více informací o tom, jak bude vypadat.
Další nedílnou součástí jsou zdravotní testy. Ty se opět liší plemeno od plemene či přímo i klub od klubu. Vždy se zaměřují na to, co se dá testovat a na co dané plemeno trpí. Běžné jsou například testy na dysplazii kyčelních či loketních kloubů, méně časté už je vyšetření luxace pately. Samozřejmě některé testy jsou povinné, ale můžete si zažádat i o ty nepovinné. Některé kluby to vítají s otevřenou náručí, protože mají větší přehled o tom, jak se odchovům zdravotně daří.
Plemena trpící na onemocnění srdce musí absolvovat i vyšetření u kardiologa. Časté jsou i vyšetření očních dědičných vad či třeba genetický profil. A například u loveckých plemen se můžete setkat s povinnou zkouškou. Aby pes mohl krýt (nebo fena měla štěňata), musí prokázat složení alespoň základní lovecké zkoušky.
A co když štěňata nakonec nedostanou PP?
To se nikdy nestane! Pokud svého psa úspěšně uchovníte, budou jeho potomci vždy mít průkaz původu. Majitelé chovné feny si vyberou krycího psa, nechají si klubem vystavit krycí list (pokud to klub žádá) a po narození štěňat si zažádají o vystavení průkazů původu. PP dostanou všechna narozená štěňata. Není důvod, aby některé štěně nedostalo průkaz původu! Pokud vám to někdo tvrdí, je to množitel, od kterého štěně určitě nechcete!
Může se stát, že se narodí štěně, které nebude vhodné do dalšího chovu, například kvůli zbarvení. Takové štěně může chovatel prodat se slevou takovým majitelům, kteří vědí, že po něm nikdy štěně chtít nebudou. Avšak i tohle štěně odejde od chovatele s průkazem původu.
Už plánujete štěňátka?
Ano, uchovnit psa něco stojí, čas i peníze. Ale nebojte se toho, je to jednodušší, než se zdá. A pokud chcete potomka po svém psu, určitě je vhodné toto vše absolvovat a mít čisté svědomí, že jste udělali vše proto, aby se narodila další úžasná a zdravá štěňata, která udělají radost jiným majitelům. A pokud jste majitelem fenky, určitě nezapomeňte po narození štěňat zažádat o Štěndoboxy a přidat je k výbavě do nových domovů.