Stěhování umí být náročný a stresující proces nejen pro vás ale také pro vašeho čtyřnohého kamaráda. Proto je dobrá důsledná příprava na takto velkou událost v jeho životě. Tak jako balíte všechny vaše věci do krabic, nezapomeňte připravit mazlíčkovy potřeby. Co všechno si nachystat a vytřídit, se dočtete níže.
Co zabalit
Do nového obydlí sbalte vše, co pejsek potřebuje ke každodennímu životu. Nejdůležitější jsou misky, pelíšek, krmivo a nějaké to mlsání. Samozřejmostí je i vodítko a obojek či postroj. Pokud se stěhujete za hranice země, vždy si zjistěte, jaká jsou povinná očkování a ošetření proti ektoparazitům a endoparazitům. Případně v některých státech může být vstup s určitými plemeny psů omezen nebo s povolením. Všechno si to dopředu důkladně prostudujte a vyřešte, aby vás nic nepřekvapilo.
Příprava na cestu
Před samotnou cestou je dobré dát zvířátko vyšetřit u vašeho veterináře, který zkontroluje psíkovo zdravotní stav a kondici. Určí, zda jedinec zvládne náročnou cestu, a to ať už autem nebo dokonce letadlem. Rovněž by vám mohl poskytnout kontakt na nějakého kolegu ve městě, kam se stěhujete, případně doporučit tamější kliniku. Každopádně je dobré mít již vyhlédnutého lékaře v novém domově již před cestou a stěhováním, kdyby poté náhodou nastal akutní problém. Nebo mít alespoň číslo na nejbližší kliniku s pohotovostí.
Pokud je váš pejsek nervózní z cesty a změn, je vhodné mu několik týdnů před událostí začít podávat uklidňující prostředky a pak mu je dát i při samotné cestě. Nemáte-li s nimi ještě žádné zkušenosti, poraďte se s námi nebo veterinářem ohledně dávkování a výběru doplňku.
V případě, že pojedete za novým dobrodružstvím autem více než hodinu, naplánujte si pauzy. I když se to nemusí zdát, pro pejska je pohodlnější se jednou za hodinu natáhnout a proběhnout. Pokud tedy není zvyklý na dlouhý pobyt v dopravním prostředku. Rovněž mu nabídněte i dostatek vody. Ale nepřehánějte to s pamlsky, pokud má slabý žaludek, mohlo by se vám to vymstít. Samozřejmostí je přizpůsobení auta cestě se psem. Ve výbavě by neměla chybět klec do auta nebo speciální postroj a deka. Vždy by mělo být zvíře bezpečnostně zajištěno. Rozhodně by nemělo cestovat na vašich rukou.
Pokud poletíte, musíte si dostatečně dopředu zjistit podmínky dané letecké společnosti. Každá to má nastavené jinak. A pečlivý včasný výzkum vám ušetří spoustu starostí na letišti. Pokud bude zvířátko letět v zavazadlovém prostoru, bude potřebovat přepravku vhodnou do letadla. K tomu jsou také speciální požadavky a normy, co vše má splňovat.
Příchod do nového domova
Po překonání strastiplné cesty za novým domovem je důležitá i aklimatizace. Zvíře může být ještě několik dní nervózní a zvykat si bude postupně. Proto se na něj nezlobte, pokud občas udělá něco, co nemá ve zvyku... Ať už jsou to potrhané věci, hračky nebo třeba mláčky na podlaze... Postupem času a aklimatizace k tomu nebude docházet. Ale každý pejsek potřebuje jiný čas.
V novém obydlí by měl mít mazlíček věci, na které je zvyklý. Tedy pelíšek a hračky. Ty mu změnu rozhodně zpříjemní. Pokud je naučen na klec v bytě, měl by mít i tu. Bude se v ní cítit bezpečně a komfortně.
A na závěr?
Stěhování se nemusíte obávat. S dostatečnou přípravou a trpělivostí vše hezky zvládnete. Určitě je lepší být dostatečně připraven, pak vás nic nepřekvapí. Mějte ohled na svého chlupáče a cestu mu dostatečně přizpůsobte. Pokud bude spokojený mazlíček, budete klidnější i vy, že to zvládá a nic ho netrápí.