Historie
Americký foxhound je potomkem foxhoundů anglických. Ti byli v roce 1650 dovezeni do Nového Světa, konkrétně do Marylandu panem Robertem Brookem a postupně se začalo s jejich šlechtěním. V roce 1770 došlo k importu dalších plemenných anglických foxhoundů pro George Washingtona. Ten v roce 1785 obdržel ještě francouzské honiče od markýze de Lafayette. Jejich křížením vznikl honič, který ale nebyl dostatečně rychlý. Kvůli tomu pak v roce 1830 byli přikřížení ještě honiči z Irska. Postupně docházelo k rozšíření tohoto foxhounda na území Ameriky, konkrétně do Kentucky, Tennessee, Ohia a dalších míst. Psi byli vycvičeni především pro liščí stopu a pokud se při lovu ztratili, dokázali se také vrátit sami zpět do psince. Dnes je toto plemeno mimo Ameriku velmi vzácné, v České republice neexistuje chovatelská stanice, která by se jejich chovu věnovala.
Chování a temperament
Americký foxhound je velice milý, energetický a pracovitý pes. Svoji rodinu velice miluje, i když to není klasicky mazlící pes. S dětmi si rozumí, rád si s nimi hraje. Na rozdíl od anglického foxhounda dává svou radost najevo štěkáním a typickým vytím. Jeho přístup k cizím lidem se nedá podrobně popsat. Záleží, jak se mu konkrétní člověk líbí, buď ho přijme, nebo se k němu bude chovat s nedůvěrou. Je zvyklý pracovat ve smečce, s dalšími psy vychází dobře. Problém může nastat, pokud je chován s jinými zvířaty. Má silný lovecký pud a mohlo by se stát, že si je splete s kořistí. V tomto případě se tedy doporučuje vysoká ostražitost. Toto plemeno bylo vyšlechtěno k lovu lišek, i když by si jistě poradilo s větší kořistí. Při práci je neúnavný, samostatný a odvážný, má výborných čich a orientaci.
Vzhled
Americký foxhound je vyšší a štíhlejší než jeho anglický příbuzný. Hlava je dost dlouhá, týlní hrbol mírně vyklenutý. Velké oči bývají hnědého nebo oříškového zbarvení a vyzařují milý pohled. Uši jsou dlouhé, na konci zaoblené. Jejich pozvednutí je pro psa obtížné. Krk je středně dlouhý, bez kožních řas. I když je silný, nepůsobí tlustě. Středně vysoko nasazený ocas je nesen vesele. Je mírně prohnutý, ale tak, aby se nepřetáčel na hřbet. Srst je typická pro lovecké psy, uzavřená, tvrdá středně dlouhá. Povolena jsou všechna zbarvení. Důležitá je výška, u psů musí být v rozmezí 56-63,5 cm, u fen 53-61 cm.
Péče a životní podmínky
Americký foxhound je v našich končinách vzácností. Pokud by ale někdo uvažoval o jeho pořízení, měl by vzít v úvahu, že se jedná o velice aktivní plemeno, které se určitě nehodí do města a do bytu. Potřebuje dostatek pracovního využití, dlouhé procházky a častý kontakt se svou rodinou. Vzhledem k jeho silnému loveckému pudu je vhodné mít jej po celou dobu procházky na vodítku nebo stopovačce. Jakmile totiž zachytí stopu, už ho nic nezastaví. Co se týče srsti, není americký foxhound nijak náročný. Postačí pravidelné kartáčování a jednou za čas vykoupat. Pokud je pejsek pracovně vytížen v lese, doporučuje se klást důraz na prevenci a připravenost. Z prevence se neobejdete bez účinného antiparazitika. Doporučujeme spíše spray nebo pipetu, za obojek by se pejsek mohl někdy zachytit. Dále je vhodné foxhounda po každé práci zkontrolovat, zda není zraněný, případně mu poskytnout první pomoc a vyšetření u veterináře. Každý člověk by tak měl mít doma vybavenou psí lékárničku.
Zdraví
Díky tomu, že americký foxhound není nijak přešlechtěný, vyhýbají se mu genetická onemocnění. I tak je to ale velké plemeno, kterému hrozí některé zdravotní komplikace, i když vzácně. Jedním z nich je onemocnění kloubů, především dysplazie kyčelního a loketního kloubu. Preventivním podáváním kloubní výživy určitě nic nezkazíte. Kromě onemocnění očí se ještě může objevit torze žaludku. Je to život ohrožující akutní stav, kdy se žaludek přetočí a nafoukne. Zde určitě klademe důraz na základní prevenci.
Krmení
Při výběru krmiva je u amerického foxhouda potřeba vzít v úvahu, v jakém pracovním vytížení se pes zrovna nachází a kolik potřebuje energie k pokrytí svých potřeb. Pokud nemá dostatek pohybu, může mít sklony k nadváze, která se pak projeví na celkovém zdravotním stavu. Pokud zvolíte doma připravovanou stravu, je potřeba mít dostatek vědomostí o její skladbě. Strava musí být vyvážená, obsahovat správný poměr bílkovin a tuků, vyvážený obsah minerálních látek a vitaminů. K tomu dnes mohou pomoci komerčně vyráběné doplňky stravy nebo přílohy. Zvolíte-li granule, je to sice jednodušší varianta co do přípravy, ale se složitější volbou. Dnes je na trhu mnoho značek, ze kterých je potřeba vybrat. Důležitý je vysoký obsah masa, které by mělo být v seznamu složení na prvním místě. Naopak obiloviny by měly být v granulích zastoupeny minimálně, nejlépe by se mělo jednat o grain-free recepturu. Volte z nabídky pro velká plemena psů. Jedině tak váš foxhound dostane to, co potřebuje.
Pokud je pejsek hodně aktivní a velmi pracovně vytížený, je možné sáhnout po granulích pro pracovní a sportovní plemena. Ty mají zvýšený obsah energie a bez problému pokryjí požadavky aktivního psa. Pokud pejsek spíše odpočívá, ven se moc nedostane a spíše vylehává doma u krbu, pořiďte mu light granule, které mají naopak obsah energie snížený a nehrozí tak nadváha. Každá denní dávka by měla být rozdělena na dvě menší porce, po kterých by měl následovat zasloužený odpočinek. Klid a menší porce jsou jednou ze základních prevencí proti torzi žaludku.
Odkaz na oficiální klub plemene v ČR
V České republice neexistuje klub ani chovatelská stanice, které by se tomuto plemeni věnovali.