Historie
Existují dvě teorie vzniku tohoto plemene. První tvrdí, že americký buldok vznikl v jihovýchodních oblastech USA křížením krátkonohých anglických buldoků s americkými pitbulteriéry a bulmastify. Druhá teorie říká, že se jedná o plemeno, které vzniklo v Anglii z pracovních buldoků v 18. století a do Ameriky se dostali až s její kolonizací. Ať už je pravda jakákoliv, obě varianty počítají s tím, že se jednalo o plemeno především pracovní. Ze začátku byli využívání k zápasům s tury, medvědy a bizony. Později tato zábava vymizela a buldoci se vyskytovali pouze na farmách. Tam byli využíváni ke krocení býků a jako pastevečtí psi, kteří hlídali stáda před smečkami zdivočelých psů. Dále byli pro svou sílu a divokost používáni pro psí zápasy, které jsou naštěstí zakázány. Hlavním patronem plemene je pan. John D. Johnson, který shromáždil jednotlivé psy a založil chovnou linii. V USA není plemeno registrováno žádnou velkou kynologickou organizací, ale menšími spolky – ARF (Animal Research Foundation) a GABC (Game American Bulldog Club). Dnes jeho popularita nabírá na síle. Je využíván především jako společník a hlídač. Do České republiky byl dovezen roku 1994, ale první vrh se narodil až v roce 1996.
Chování a temperament
Americký buldok je velice oddaný pes. Miluje svou rodinu a je připraven ji kdykoliv bránit. Společnost jeho pána je pro něj velmi důležitá, pokud bude dlouho sám, může se u něj vyvinout agrese. K dětem je milující a trpělivý, nicméně jejich společná hra by měla být vždy pod dohledem dospělé osoby. K cizím lidem se chová nedůvěřivě a svoje území si velmi dobře hlídá. Stejně tak je skvělým hlídačem stád. S dalšími psy nevychází moc dobře, bývá dominantní, a tak na sebe konflikt nenechá dlouho čekat. S jinými zvířaty vychází dobře, pokud se tomu učí od štěněte. Při výchově je velice důležitá socializace a důslednost. Americký buldok pozná, pokud si majitel není dostatečně jistý. Pokud nemá správně vytyčené mantinely, může zkoušet, co vše mu dovolíte, a problém je na světě.
Vzhled
I přes svou mohutnost se americký buldok vyznačuje hbitostí, silou a rychlostí. Je atleticky stavěný s lehkým a dynamický pohybem. Lebka je nápadně široká a čtvercová, na hlavě se vyskytují pravoúhlé linie. Hnědé oči jsou kulaté a široko posazené. Uši mohou být neseny složené dozadu nebo přeložené, mohou být k vidění i napůl vztyčené. Hluboký hrudník má dobře klenutá žebra. Hřbet je poměrně krátký, ale zato silný. Ocas dosahuje minimálně k hleznům, ale může být i delší. Při vzrušení je nesen nad hřbetem. Na konci má být stočen do půlkruhu. Srst je krátká, tvrdá a lesklá, dobře odráží zdravotní stav pejska. Nejžádanější zbarvením je alespoň 50 % bílých ploch. Ty doplňují skvrny žíhaného zbarvení nebo v hnědé barvě různých odstínů. K vidění mohou být také psi zcela bílí, u nich je ale třeba zkontrolovat sluch.
Péče a životní podmínky
Jak již bylo zmíněno, americký buldok je hodně závislý na společnosti svých páníčků. Lepší ubytování pro něj tedy bude v bytě s rodinou. Pokud bude umístěn v kotci, je nezbytně nutný dostatečný kontakt s pánem. Dále musí být kotec v chladných dnech vyhřívaný. Americký buldok miluje pohyb, je potřeba mu dopřát dlouhé procházky, případně dostatek pracovního vytížení. Hodí se také pro obrany a stopování, ale nikdy nebude zaujímat vítězná místa ve vrcholové kynologii. Krátká srst nevyžaduje přílišnou péči. Bohatě postačí ji jedenkrát týdne projet gumovou rukavicí, aby se zachytily uvolněné chlupy. Koupání se šamponem se moc často nedoporučuje, aby nedocházelo k vysoušení kůže.
Pravidelná péče je pak stejná jako u ostatních plemen. Kontrola očí a odstraňování ospalek by mělo probíhat každý den. K jejich odstranění lze využít borovou vodu či čistič očního okolí pro psy. Uši jsou citlivé na záněty, je tedy vhodné je pravidelně kontrolovat a případě navštívit veterináře. Na zubech se může tvořit zubní kámen. Pokud to pejsek dovolí, je dobré zoubky mechanicky čistit za použití měkkého kartáčku a enzymatické zubní pasty pro psy. Pokud pejsek nespolupracuje, doporučujeme různé tyčinky na žvýkání a mořskou řasu, která umí případný zubní kámen částečně změkčit. Pokud je nános zubního kamene silný, je nutné jej nechat odstranit u veterináře. Poslední důležitou částí pravidelné péče je kontrola drápků. Při pohybu na pevném povrchu se drápky samy obrušují. Pátý drápek tuto možnost ale nemá a je třeba jej pravidelně kontrolovat a případně zastřihnout, aby nezarůstal do polštářku.
Zdraví
I přes svou houževnatost je několik zdravotních problémů, se kterými se potýká i americký buldok. V první řadě se jedná především o postižení pohybového aparátu. Dysplazie kyčelního a loketního kloubu jsou u nich vcelku běžné. Pomoci jim můžete podáváním kloubní výživy a nezatěžováním kloubů ve štěněčím věku. Dalším problémem je hluchota, ta postihuje jedince, kteří jsou bílí, proto doporučujeme nechat tyto pejsky vyšetřit, aby se vědělo, jak jsou na tom, a mohl se jim život v tomto ohledu dobře uzpůsobit. Posledním problémem jsou oční víčka, ta mohou být buď vchlípená nebo oddálená, v tom případě mluvíme o tzv. entropiu nebo ektropiu. V případě nutnosti je možné toto řešit operativně.
Krmení
Každý pes si zaslouží kvalitní krmivo, které mu dodá nejen dostatek živin, ale také dost energie na jeho práci a lumpárny. Při výběru typu krmení tak máme dvě možnosti. První z nich jsou granule, které dodají pejskovi vyváženou krmnou dávku a vše co potřebuje. U amerického buldoka vybíráme granule pro velká plemena psů. V nich bývá přidaná navíc i kloubní výživa, kterou je ale možné přidávat i samostatně. Při krmení doma vařenou stravou (BARF) je nutné mít dostatečné znalosti o stavbě psího jídelníčku. Krmná dávka musí obsahovat vyvážený poměr bílkovin, tuků a cukrů a dostatek minerálních látek i vitaminů. Dnes již existují produkty, které pomohou domácí stravě minerální látky a vitaminy ve správném poměru vyvážit. Do jídla je možné přidávat mnoho potravinových doplňků, ať se jedná o mořskou řasu k péči o dutinu ústní, lososový olej na podporu kůže a srsti nebo zmiňovanou kloubní výživu.