Historie
Jak již název napovídá, pochází toto plemeno z USA. V roce 1972 se ve vrhu osrstěných krysařů narodilo bezsrsté štěně, fenka Josephine. Na té se v průběhu let podařilo jejím chovatelům, Edwinovi a Willie Scottovým, odchovat další bezsrsté jedince – fenky Gypsy a Jemime a prvního bezsrstého psa Snoopyho. Díky nim pak mohlo začít šlechtění nového plemene. Začalo se rodit více bezsrstých štěňat a Scottovi založili chovatelskou stanici. Díky genetice je chov tohoto plemene obtížný, ale s rostoucím počtem jedinců se podařilo založit i chovatelský klub. Původně byli bezsrstí jedinci považování za variantu krysařů, ale v roce 2014 došlo k jejich uznání jako samostatného plemene.
Chování a temperament
Americký bezsrstý teriér je velice aktivní pes plný energie. Jeho největším potěšením je přítomnost lidí a s láskou a nadšením se tak pustí do všech společných aktivit. Samotu nesnáší úplně nejlépe, ale jedná se o tiché plemeno, které nebude obtěžovat okolí svých teskněním. Je velice chytrý a učenlivý, takže jeho výcvik není žádná věda. Chce to jen trpělivost, vlídné slovo a citlivé zacházení. Díky jeho povaze je možné jej naučit různé triky, ale také jej využít pro různé psí sporty, například agility. Ke všem lidem je velice přátelský, takže žádný velký hlídač a obranář z něj nebude. Na druhou stranu je ale přátelský nejen k dětem, které rád zapojuje do svých her, ale také k dalším psům či kočkám. Původní krysaří plemeno bylo určeno především k lovu, a tak i bezsrstý teriér má lovecké instinkty dobře vyvinuté. Je tedy vhodné jej mít na vycházkách na vodítku nebo v něm mít jistotu spolehlivého přivolání. I když se americký bezsrstý teriér vyskytuje i v osrstěné variantě, ta bezsrstá se k lovu nevyužívá.
Vzhled
Americký bezsrstý teriér je pes malého až středního vzrůstu. Svaly jsou dobře vyvinuté. Hlava je velká přiměřeně k velikosti těla. Z boku jsou lebka i morda stejně dlouhé. Lebka je široká a mírně klenutá. Líce jsou dobře osvalené a čelisti jsou silné, opatřené bílými zuby. Preferovaný skus je nůžkový. Nosní houba je černá nebo jednobarevná. Kulaté, středně velké oči jsou nápadné. Barva očních víček by měla odpovídat barvě nosní houby. Stejně tak odpovídá i barva očí, která je od tmavě hnědé po jantarovou. Uši mají tvar V a jsou posazeny na vnějších okrajích lebky. Krk je štíhlý, středně dlouhý a osvalený, hladce přechází v ramena. Ocas je posazen na konci křížové kosti. V kořeni je silný a směrem ke špičce se zužuje. Při akci je nesen zahnutý nahoru, jinak může být nesen v linii hřbetu. Díky genetice se mohou i u tohoto plemene objevovat jak bezsrstá varianta, tak varianta se srstí. Bezsrstá varianta má hebkou zakrnělou podsadu při narození. Ta vymizí ve věku 6 až 8 týdnů a poté je pejsek zcela bezsrstý. Jediné chloupky jsou na čenichu a obočí a samozřejmě vousky. Kůže je jemná a teplá na dotek. Přijatelná je jakákoliv barva kůže. Tmavnout může při vystavení slunci. Osrstěná varianta má krátkou hustou a hladkou srst. Zbarvení je různorodé od bílé, dvoubarevné a tricolorní přes černou či žlutohnědou.
Péče a životní podmínky
Toto plemeno vyžaduje dostatek prostoru k vybití své energie. Dopřejte mu dostatek pohybu, dlouhé procházky nebo ho zaměstnejte hrou. Skvělým parťákem vám bude i na túry. Cokoliv, co bude moci dělat s lidmi, mu přinese radost. Je to pes vhodný do bytu i do domečku se zahradou. Jak již bylo zmíněno výše, hlídat ale nebude. Určitě není vhodný k trvalému ubytování venku, protože by se snadno nastydl. V letním i zimním období potřebuje speciální péči. V létě je potřeba kůži chránit před sluncem, v zimně jsou pak na místě různé bundičky a overaly, aby se pejsek udržel v teple. Bezsrstou variantu můžete občas vykoupat. Kůže pak může být sušší, takže je vhodné ji namazat jemným krémem pro miminka. Bezsrstá varianta se výborně hodí do rodin, kde jsou alergici.
Zdraví
Vzhledem k tomu, že se jedná o vzácné plemeno, těší se tak dobrému zdraví. Objevit se může luxace patelly, proto je vhodné především ve štěněcím věku podávat kloubní výživu. Při uchovnění se provádí vyšetření očí na primární luxaci čočky (PLL). Jedná se o onemocnění, při kterém se poškodí svaly držící čočku na svém místě. To pak může vést k zelenému zákalu a následné slepotě.
Krmení
Každý pes si zaslouží kvalitní krmivo. V dnešní době je možností několik a vybrat to nejlepší nemusí být snadné. Vždy je ale nejdůležitější, co vyhovuje pejskovi. Pokud máte dost času a místa v mrazáku, můžete využít přirozenou výživu BARF. Je potřeba si však nastudovat všechny informace, abyste byli schopni sestavit denní krmnou dávku s optimálním složením. Nejde jen o obsah bílkovin, tuků a sacharidů, ale také o vyvážený přísun minerálních látek a vitaminů. A pokud máte doma dostatek místa v mrazáku na jednotlivé suroviny i připravené porce, máte vyhráno. Využít lze také kompletní krmiva od českých i zahraničních výrobců. Tato krmiva jsou již kompletní a pejsek v nich najde vše, co potřebuje ve správném poměru. Granule však vybírejte podle složení tak, aby největším podílem bylo maso. Naopak obsah obilovin by měl být co nejmenší, nejlépe nulový. Granulím s různými barvivy a dochucovadly se vyhněte obloukem. Do krmiva lez přidávat různé doplňky stravy, ať už se jedná o kloubní výživu či produkty k péči o chrup, váš pejsek to jistě ocení.