Potravní alergie
Nejčastější alergií je ta potravní. Tedy, když má pejsek zažívací potíže anebo vnější negativní změny po určité surovině v krmivu. Může jít o zvracení, průjem, škrábání nebo začervenání kůže. Pokud zpozorujete, že váš pes takové příznaky má, vyhledejte veterinárního lékaře. Z krevních testů je schopen přesně určit alergen. Řešením je pak podávání krmiva bez této alergenní složky. Nejčastěji jde o kuřecí, vepřové a hovězí maso a obiloviny s glutenem. V dnešní době je na výběr mnoho hypoalergenních krmiv, je z čeho vybírat a nemusí jít přímo o veterinární dietu. Pokud si s výběrem nového krmiva nebudete vědět rady, obraťte se na nás. Stačí, když budete znát alergeny, které váš pejsek nesmí.
Kožní alergie
Tento typ alergií trápí pejsky především v teplejších měsících. Způsobují je pyly, roztoči, blechy nebo třeba plísně. Projevují se opět začervenáním kůže, nadměrným drbáním, okusováním se, nadměrným výtokem z očí nebo zarudnutím ušních boltců. Bohužel u těchto alergií nejsme schopni pejska zcela izolovat. U potravní alergie upravíme složení krmiva, ale ubránit pejska před roztočem nebo částečkami pylu není dost dobře možné. Proto je nutné podávat odpovídající medikaci, která zabrání vzniku alergické reakce.
Čím může být potravní alergie způsobena?
Průmyslová krmiva jsou konzervována chemicky, důvodem je cena a navíc jednoduchost konzervace. Takže na obale krmiva můžete ve složení najít širokou škálu tzv. ,,éček’’. Mezi nejčastější patří E324, E320, E321, E310, E202 a E450, dále pak konzervanty BHA, BHT či sorban draselný. Alergie se projeví většinou až po dvou letech přijímání daného krmiva, resp. dané složky krmiva. Alergie se může vyvinout časem, pejsek ji může získat kdykoli. Proto je dobré nějaké dlouhodobější nebo opakující se potíže řešit a zjistit jejich příčinu.
Pro začátek můžete vyzkoušet eliminační dietu. Krmíte pejska pouze určitými surovinami, tedy jedním druhem masa a jedním druhem sacharidů. Eliminační diety se dají i zakoupit. Postupně složení měníte a pozorujete, kdy bude reakce na krmivo negativní. Tak se dá poznat, co pejskovi vadí a co tedy vynechat. Toto ale doporučuji pouze u lehčích projevů. Při dlouhodobějších potížích je lepší neztrácet čas a dostavit se na odběr krve k vyšetření.
Pokud potřebujete poradit s výběrem hypoalergenního krmiva, napište mi na krmivo@spokojenypes.cz. Pro každého pejska nabídnu to pravé. Tlapku na to!